Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Darowizna w rodzinie

wiwan / 2013-08-22 12:00
Ustawa mówi o koncie NABYWCY. Sytuacja taka daje możliwość próby uznania przez fiskus, że to Pani została obdarowana, a więc brak możliwości skorzystania przez tę darowiznę ze zwolnienia z art. 4a Ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zwłaszcza, jeśli w tytule przelewu brak informacji, że darowizna dla męża.

Z drugiej strony mamy 'liberalne' orzecznictwo w tym zakresie:

NSA : II FSK 1269/11

I SA/Łd 302/11


wątek:
http://www.money.pl/forum/darowizna-podatek-t2022822.html?_rfr=1

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-23 10:51
1. jako rzeczywiście niepracująca w gospodarstwie rolnym męża ani w gospodarstwie domowym z nim związanym nie będzie Pani podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym KRUS, a konsekwencji i ub. zdrowotnym z tego tytułu.
2. będzie Pani mogła się zarejestrować w PUP, ale w zakresie ub. zdrowotnego to mąż powinien Panią dopisać ( za pośrednictwem swego pracodawcy jako płatnika ) do ubezpieczenia jako członka rodziny. Ub. jako członka ma pierwszeństwo przed ub. przez PUP.

3. niepodleganie KRUS oświadcza się w karcie rejestracyjnej w PUP.

4. Pani prawo do zasiłku jest niezależne od ww kwestii, zależy ono zasadniczo od wysokości wynagrodzeń z etatu ( warunek min. 365 dni ub. społecznych od min. płacy minimalnej w ciągu 18 mc. przed rejestracją ).

Uwaga- z art. 38 ustawy krus'owej wynika domniemanie, że z chwilą utraty zatrudnienia (ub. ZUS) spełni Pani definicję domownika, Może powstać konieczność udowodnienia KRUS tego, że nie prowadzi Pani działalności rolniczej, nie pomaga, nie zamieszkuje itd.

Re: Wybory w PO. Dziś poznamy zwycięzcę

wiwan / 2013-08-23 11:24
Artykuł jest sprzed 8.00, jakie znaczenie ma to, o której czytasz ?

Artykuł o wynikach pojawił się po 10.

Re: darowizna mieszkania i spłata rodzeństwa

wiwan / 2013-08-23 11:59
Nie można wykonać tej.pierwszej opcji tj. kupna od rodziców za kwotę niższą niż wartość rynkowa mieszkania- bo US zakwestionuje tę wartość, wezwie do jej podwyższenia- a ostatecznie powoła biegłego- chodzi o uszczuplenie z tyt. PCC.
No i ze względu kosztów- tego PCC właśnie taniej jest załatwić to darowiznami. Raczej nie zdarza się chyba podważanie przez US wzajemnych darowizn jako obejścia transakcji kupna.

Tak, w sytuacji braku spłaty rodzeństwa albo innych darowizn na jego rzecz wykonanych przez rodziców o podobnej wartości pojawi się w razie śmierci rodziców jego prawo do żądania zachowku.

Tyle, że darowizna dokonana wcześniej niż 10 lat przed śmiercią spadkodawcy już się nie wlicza do wyliczenia zachowku, czyli poniekąd się przedawnia.

Najprościej więc by, rodzice dokonali darowizny mieszkania Tobie- oczywiście notarialnie. A ty - darowizn pieniężnych dla rodzeństwa. Koniecznie przelewem/przekazem pocztowym- ze względów dowodowych na przyszłość, ale i względów bieżących- rodzeństwo by uniknąć podatku od tych darowizn musi je zgłosić w swoich US w ciągu 6 miesięcy, na formularzu SD- Z2 i dołączyć potwierdzenie ww przekazu/przelewu. Bo jak rozumiem kwoty tych darowizn przekroczą 9637 zł.

Obecne darowizny, o ile nie mniejsze niż należne zachowki pozbawią prawa do żądania zachowku.

Zakładając, że jest Was troje musiałoby to być po 1/6 wartości mieszkania.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-08-23 22:38
NIE. Takie przekazanie nie spełnia definicji zaprzestania działalności rolniczej ze względu na bliskie pokrewieństwo potencjalnego dzierżawcy.
Nie może to być: małżonek, dziecko, wnuk, prawnuk, pasierb, osoba pozostająca z rencistą we wspólnym gosp. domowym, ani mąż/żona ww osób.

Podstawa- art. 32 w powiązaniu z art. 28, ust. 4, pkt. 1 Ustawy o ub. społ. rolników.

Re: wcześniejsza emerytura

wiwan / 2013-08-26 11:57
W zakresie emerytury: Pana rocznik nie miał ( od 1999 r. ) i nie już możliwości uzyskania wcześniejszej emerytury z tyt. samego wieku i stażu (tzw. pracowniczej) ani z tyt. wcześniej pobieranej renty wypadkowej.
Zatem na wcześniejszą emeryturę bez innych specjalnych okoliczności pracy w swym życiu nie może Pan liczyć. Czeka więc Pana e. powszechna w wieku 65 lat i 6 miesięcy, a więc najwcześniej w październiku 2014 r.

Niestety warunku stażowego (40 lat) na potrzeby e. częściowej w wieku 65 lat Pan nie spełni.

W zakresie renty- odmowa świadczenia wynikała z niespełnienia warunku z art. 58, ust. 2 Ustawy emerytalnej, (owe 5/10 lat). Nie musiałby go Pan spełnić zgodnie z ustawą, mając staż ubezpieczeniowy 30 lat ( a więc zabrakło 3 lat ) przy jednoczesnym uzyskaniu orzeczenia o niezdolności całkowitej ( ust. 4, art. 58).

Jedyne światełko w tunelu- wniosek ponowny o rentę z tyt. niezdolności do pracy, uzyskanie orzeczenia o niezdolności całkowitej, a potem odwołanie się od decyzji odmownej z podparciem tym wyrokiem:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/uchwala;siedmiu;sedziow;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,uzp,5,05,7669,orzeczenie.html

- sentencja sprowadza się do dania prawa do renty, jednak już przy stażu 25 lat

Re: składa zus za granicą

wiwan / 2013-08-26 12:25
1. do uzyskania świadczeń z ZUS po powrocie w większości kwestii nie jest potrzebna ciągłość.
2. z UK Polska ma wspólnotową koordynację w zakresie rent i emerytur, a więc podleganie tamtejszemu odpowiednikowi ZUS ową ciągłość zapewnia, i najprościej mówiąc okres składkowy w UK może być zaliczony na potrzebę świadczenia z ZUS
3. taką stricte ciągłość ZUS miałby Pan tylko w przypadku gdyby:
- do UK wysłała Pana polska firma jako pracownika delegowanego (maks. 24 mc)
- pracował Pan w UK nielegalnie albo zarobkował w sposób nie powodujący obowiązku tamtejszego ub. społecznego i na skutek tego przystąpił w Polsce w ZUS do dobrowolnego ub. emerytalno-rentowego, ze składkami od podstawy deklarowanej, nie niższej niż aktualna płaca minimalna, odprowadzanymi co miesiąc- czyli trochę jak na DG.

Po co ub. zdrowotne w kraju, w czasie pobytu za granicą. Można przyjechać na święta z brytyjskim EKUZem...

To tak bardzo pobieżnie, przydatne hasła- koordynacja rent i emerytur, ubezpieczenie osób przemieszczających się.

http://www.money.pl/forum/emerytura-za-granica-t3562329.html

Re: wcześniejsza emerytura

wiwan / 2013-08-26 13:16
Zawsze mówimy o AKTUALNYM stanie prawnym. Tak jak napisałem- emeryturę uzyska Pan na swój wniosek najwcześniej w październiku 2014 r., wniosek najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem wieku 65.
Skorzysta ona z gwarancji kwoty minimalnej emerytury, gdyby z wyliczeń wyszła wysokość niższa. Będzie liczona z kapitału początkowego oraz składek po 1998 r., uwzględni spodziewaną dalszą długość życia, obowiązującą w czasie wydawania decyzji emerytalnej.

W zakresie renty- dobry prawnik pewnie używając argumentacji z zalinkowanego wyroku wygrałby. Nie jestem prawnikiem, ale uchwały SN w 7-mioosobowym składzie w przeciwieństwie do wyroków w pełnym składzie nie mają mocy zasady prawnej, więc wyrok ten wprost oczywiście sądu w Pana sprawie nie wiąże...

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-26 18:16
To bardziej kwestia prawa pracy, niż KRUS.
Ustawodawstwo operuje ha przeliczeniowymi.
Jeśli owa 'ziemia' przekracza 2 ha przeliczeniowe, to pozbawi Cię owo przepisanie statusu bezrobotnej .

Co wynika z art. 2, ust.1, pkt. 2 d Ustawy o promocji zatrudnienia.

Ile ha przeliczeniowych stanowi owe 3,5 ha fizycznego- zależy od położenia (gmina), sposobu użytkowania, klasy bonitacyjnej. Rodzice wiedzą, mają to w decyzji dotyczącej podatku rolnego.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-08-27 09:26
1. świadczenie, zasiłku przedemerytalnego nie przyznaje się już jako nowego.
2. podstawowym warunkiem jest odpowiednia utrata zatrudnienia, więc nie można ubiegać się o świadczenie w czasie zatrudnienia, a najwcześniej dopiero po 6 miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych po takiej zatrudnienia utracie.
3.obecnie więc - po ukończeniu 56 lat i ze stażem ok. 23,5 roku- musiałaby zajść:
-likwidacja/upadłość zakładu pracy.

Zwykłe zwolnienie z przyczyn po stronie pracodawcy- np. likwidacja stanowiska/redukcja etatu wymagałoby od Pani 30 lat stażu ubezpieczeniowego.

Ps. okres renty nie jest w tym przypadku ani okresem składkowym, ani nieskładkowym.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-08-27 09:38
Od końca- wystarczy podjąć jakiekolwiek zarobkowanie podlegające ub. ZUS. A więc etat, zlecenie, DG, umowa agencyjna...Podleganie ZUS ma pierwszeństwo przed obowiązkowym ub. rolniczym, więc nawet nie tyle, że zwalania od niego, ale je wyklucza.

Tak, umowa dzierżawy zwalnia z podlegania KRUS, bo zaprzestaje się prowadzenia działalności rolniczej. O ile wydzierżawia się areał taki, że nie pozostaje w użytkowaniu ponad 1 ha przeliczeniowy. Jest też zdaje się wymóg, by dzierżawa obejmowała całe działki. No i pisemna forma umowy, bo należy ją zarejestrować w starostwie.

Przy tej dzierżawie nie ma wymogu minimalnego czasu trwania (10 lat) i zawężonego kręgu dzierżawców (spoza rodziny) tak jak w przypadku Zaprzestania działalności rolniczej niezbędnej dla np. pełnej wypłaty e. rolniczej, ale nie może powstać sytuacja, w której nadal będzie Pani podlegać KRUS jako...domownik dzierżawcy.

Re: Znak towarowy - jak zastrzec prawo do korzystania

wiwan / 2013-08-27 09:54
Wszelkie dane ( procedura, formularze, koszty, możliwość pełnomocnictwa, wyszukiwarka nazw już zastrzeżonych ) na WWW Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej.

Cennik na podstawie:

Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,2008,041,241.html

Re: wcześniejsza emerytura

wiwan / 2013-08-27 10:10
W sensie decyzji co robić - NIE wiem. Napisałem wczoraj JEDYNIE o 'światełku w tunelu', czyli podobnej sytuacji jednostkowej zakończonej pozytywnie, ale procesowo.

Przecież postępowanie to nerwy i czas, całkiem prawdopodobne, że ostateczny wyrok nastąpiłby później, niż nabycie przez Pana uprawnień do e. powszechnej, i niekoniecznie musi on nakazywać wyrównanie renty za cały okres od decyzji odmownej. No i jak już napisałem- nie ma żadnej pewności, że i w Pana przypadku będzie pozytywny. W wyroku linkowanym była to aż 3 instancja.

W sensie procedury- jak zasygnalizowałem wczoraj- potrzebne jest od nowa złożenie wniosku o rentę z tyt. niezdolności do pracy, uzyskanie ( co oczywiste ) decyzji odmownej i odwołanie się od niej przed jej uprawomocnieniem (30 dni od doręczenia) do sądu pracy/ub. społecznych (zgodnie z pouczeniem na decyzji) i przejście pewnie apelacji od wyroku I instancji.

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

wiwan / 2013-08-27 10:27
Lakonicznie jak i w pytaniu i dlatego, że to nie ten dział forum.

Tak, po śmierci matki, o ile do tego czasu nie otrzymasz od matki lub tej obdarowanej siostry darowizny równoważącej wartość owej działki. I o ile śmierć matki nie nastąpi później niż 10 lat od darowizny dla siostry. Po tym czasie jej wartość nie jest uwzględniania przy obliczaniu zachowku, czyli poniekąd się w tej kwestii przedawnia.

Właściwy dział forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html

Podobne wątki:

http://www.money.pl/forum/darowizna-a-zachowek-t3406627.html

http://www.money.pl/forum/kiedy-zachowek-t1226558.html

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kto;jest;uprawniony;do;zachowku;ze;spadku,18,0,839954.html

Re: Skup złomu złota od osób fizycznych

wiwan / 2013-08-27 10:36
Z ustawy o PIT nie wynika obowiązek specjalnej ewidencji w tym zakresie.
Pojawia się kwestia dokonania aktualizacji CEIDG w zakresie PKD oraz kwestia PCC przy jednorazowej transakcji o wartości ponad 1000 zł, tj. obowiązku jego zapłaty ciążącym na kupującym.

Najnowsze wpisy