Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-09-03 21:47
Przed rokiem 1983 były regulacje (zarządzenia resortowe) i w św. pracy powinno być odniesienie do takiego aktu prawnego, z podaniem jego nazwy, pozycji stanowiska w takim resortowym wykazie.

Jeśli nie ma- należy od pracodawcy- RUCH nadal istnieje, nie trzeba więc szukać następcy prawnego- uzyskać świadectwo pracy w war. szczególnych ( uzupełniające św. pracy) o wykonywaniu pracy w war. szczególnych, z podaniem okresu, pełnej nazwy stanowiska, pozycji w zarządzeniu resortowym lub w Rozporządzeniu 1983 rodzaju stanowiska.

Ta kwestia 'papierowa' jest bardzo ważna, bez odpowiedniego stwierdzenia pracy w war. szcz. okres taki dla ZUS nie istnieje- tzn. jest zwykłym okresem składkowym bez wpływu na prawo do e. wcześniejszej.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-09-03 22:23
Mogło tak być w indywidualnym przypadku, w którym rolnik w związku z pobieraniem nauki/studiami stacjonarnymi, poza miejscowością gdzie ma gospodarstwo faktycznie zaprzestał działalności rolniczej. Podobnie z domownikiem. I uzyskał decyzję z KRUS o niepodleganiu ubezpieczeniom. Wtedy rzeczywiście, zakończenie nauki domyślnie powoduje wznowienie działalności rolniczej i ponownie podleganie ub. rolniczym.

Ale, co do zasady, powtórzę- szkoła jest bez wpływu na obowiązek KRUS, bo można prowadzić działalność rolniczą ucząc się nawet stacjonarnie. Ustawa nie wspomina o kwestii nauki, ale o prowadzeniu działalności oraz o posiadaniu innych ubezpieczeń lub świadczeń.

Przejrzyj zresztą wątek.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-09-04 10:58
Jest problem, bo to czasy przedinternetowe, a zarządzenie to nie było publikowane w Monitorze Polskim.

Jest możliwość odpłatna np. na stronie Centrum Informacji Technicznej i Biznesowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

Ale:
- po co ono właściwie Pani. Jest potrzebne temu, kto teraz będzie św. pracy na podstawie dokumentacji pracowniczej sprzed 30 lat ojcu wystawiał
- zdaje się ww świadectwo, skoro wystawiane po wejściu w życie Rozporządzenia 1983, może przywołać pozycję już z niego, a nie z Zarządzenie resortowego.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-09-04 11:08
Netto, czy brutto ? Z jakimś dodatkiem ? Jeśli brutto, to jest renta z tyt. niezdolności częściowej.
---
Minimalna emerytura w każdym bądź razie wynosi obecnie (marzec 2013- luty 2014) 831,15 zł brutto, czyli ok. 717 zł netto.

Re: Umowa o pracę na czas określony

wiwan / 2013-09-04 11:25
W sensie prawnym- tak, w sądzie pracy udowadniając ww okoliczności w pozwie przeciw dotychczasowemu pracodawcy o ustalenia istnienia stosunku pracy z nim, od 1 września oraz ( w konsekwencji i zgodnie z art. 25'1 KP ), by stosunek ten był na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Trudno na forum prawnym pisać o 'szantażu' w postaci wymuszenia zawarcia umowy w zamian za nieujawnienie wykroczenia, czy nawet przestępstwa przeciw prawu pracy popełnionego przez pracodawcę. Obecna sytuacja jest nielegalna, nie można zgodnie z KP nie podpisać umowy najpóźniej do dnia rozpoczęcia świadczenia pracy, nie można też oczywiście zawierać umów fikcyjnych w zakresie określenia strony stosunku pracy.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-09-05 11:22
Są 'inni', którzy oceniają to dokładnie odwrotnie- podatnicy i ubezpieczeni, którzy z różnych 'promocji' w systemie ubezpieczeń skorzystać nigdy nie mogli. Taką promocją jest e. wcześniejsza. Świadczenie to jest wygaszane, a możliwość jego uzyskania przez roczniki młodsze niż 1948, podlegające już nowym regulacjom i tak było/jest sporym wyłomem w reformie 1998.

Wymogi z art. 184 są i tak dodatkową deską ratunku dla ubezpieczonych w stosunku do zasadniczych uregulowań dotyczących e. wcześniejszej dla nowych roczników (po 1948)- czyli art. 46, w którym z kolei wiek obniżony należało uzyskać do końca 2008 r.

Podobnie z e. pomostowymi- jeszcze inne wymogi, ale świadczenie to uzyskuje raptem 300-400 osób rocznie.

Zawsze przy zmianach ktoś traci, a promocje nigdzie nie trwają wiecznie.
To żadna dla Pana pociecha, wiem i pozdrawiam.

Re: termim podatku

wiwan / 2013-09-05 12:28
To zależy od tego, kiedy owa darowizna się odbyła.
Jeśli w 2006- to jej zbycie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego PIT z art. 21, ust.1, pkt. 32 ustawy o PIT, bez względu na brak/czy upływ 5 lat.
Jeśli później- to termin zapłaty podatku dochodowego ze zbycia był taki jak rozliczenia rocznego za 2011, czyli 2 maja 2012 ( bo standardowy ostatni dzień kwietnia przypadł na sobotę ).

Kalkulator odsetek:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

W zależności od roku darowizny ( 2007-2008 albo 2009- 2011 ) inny jest formularz do złożenia. Opóźnienie w przypadku darowizny po 2008 r. nie pozbawia prawa do skorzystania z ulgi w tym podatku, tj. przeznaczenia przychodu ze zbycia na inne swoje cele mieszkaniowe- do końca 2013 r.

Re: Opłaty dla nowopowstałej jednoosobowej firmy

wiwan / 2013-09-06 11:28
Aktualne stawki ZUS z tyt. DG:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

opcja " dla prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 24 miesiące (nowe firmy "

Rozumiem, że będzie to jedyny tytuł do ubezpieczeń, tj. nie będzie np. jednoczesnego etatu.

Zwracam uwagę, że jeśli owo samozatrudnienie oznacza nadal wykonywanie dotychczasowych zadań na rzecz dotychczasowego pracodawcy- to. nie ma prawa do korzystania z ww promocji w ubezpieczeniach społecznych.

W zakresie ryczałtu- nie znamy rodzaju działalności, a więc stawki podatku:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/ryczalt;od;przychodow;ewidencjonowanych,195,0,210371.html

Re: prakyuki jako uczen a godziny pracy

wiwan / 2013-09-06 12:29
Ile lat ma siostra ?
Na jakiej zasadzie odbywa się praktyka ? Jest to umowa cywilno-prawna (zlecenie) pomiędzy nią a fryzjerką, czy też umowa o pracę miedzy nimi ?

Czy też na zasadzie umowy pomiędzy szkołą a fryzjerką ?
Innymi słowy- co mówią "papiery" ?

Re: przedluzenie renty rodzinnej

wiwan / 2013-10-08 12:49
NIE. Przedłużenie prawa do r. rodzinnej dorosłego dziecka poza 25 urodziny dotyczy jedynie ostatniego roku STUDIÓW wyższych. NIE dotyczy studiów podyplomowych, doktoranckich ANI innych szkół.

Jeśli jednak pisząc szkoła masz na myśli studia - to tryb studiów jest bez znaczenia, ma znaczenie to, by był to rok studiów programowo ostatni na którym ukończyłeś 25 lat.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-08 13:00
Sama sobie odpowiedziałaś- NIE- bo zaprzestanie wychowywania miało miejsce w twoim przypadku w wieku 18 lat.

Cytat jest nieprecyzyjny- zaprzestanie wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej może nastąpić wcześniej niż w dniu jego 18 urodzin_
- jeśli wcześniej wstąpi w związek małżeński
- jeśli wcześniej zakończy naukę i nie podejmie nowej do dnia swoich 18 urodzin.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-08 13:03
Tak. Kolejna szkoła nie musi być 'wyższą' w stosunku do poprzedniej.
Liczy się pobieranie nauki/ studiowanie. Jeśli "właśnie" oznacza wrzesień lub sierpień nie będzie też problemu z brakiem renty za jakiś miesiąc, o ile oczywiście dochowasz terminu dostarczenia zaświadczenia ze szkoły.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-10-08 13:06
Nie. Zakończenie nauki przez dziecko uprawnione do r. rodzinnej jest bez wpływu na prawo matki/wdowy do renty, o ile nie następuje przed 18 urodzinami owego dziecka. Warunek wdowy to ukończenie 50 lat nie poźniej niż 5 lat od śmierci męża lub zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego. To drugie następuje wraz z jego 18 urodzinami lub wejściem w związek małżeński lub zakończeniem edukacji- w zależności co nastąpi wcześniej.

Re: pozew o kradzież środków z OFE

wiwan / 2013-10-08 13:11
Jest za wcześnie. NIE ma jak dotąd żadnej nowelizacji ustaw systemu emerytalnego w związku z OFE, więc jaki pozew, jaki jego uzasadnienie.

Zresztą pierwszym krokiem będzie pewnie zaskarżenie takiej nowelizacji do TK.

Re: emerytura?

wiwan / 2013-10-09 10:27
Najkrócej:

Powszechny wiek emerytalny mamy to 60 lat i 4 mc, więc osiągnie go w kwietniu 2014.
Jeśli łącznie uzyska 25 lat okresów ub. rolniczego- uzyska prawo do e. rolniczej. Niezależnie od niej- prawo do znikomej emerytury z ZUS. Znikomej, bo z takim stażem ZUS- bez gwarancji e. minimalnej.
Występując natomiast do ZUS o emeryturę bez posiadania owych min. 25 lat ub. rolniczego- uzyska ją powiększoną, uwzględniającą okresy ub. rolniczego.

Okresy ub. rolniczego to nie tylko okres KRUS, ale również przypadające przed powstaniem KRUS (1991) okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,
prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia, przed dniem 1 stycznia 1983 r.

Najnowsze wpisy