Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: pól etatu a emerytura

wiwan / 2013-10-15 11:52
1. Twoje pytanie o moje umiejętności nijak ma się do wątku.
2. Pytający w innych pytaniach występuje w odmianie żeńskiej. Nie znamy więc płci.
3. Można posiadać okresy pracy górniczej jako kobieta.
4. I jak z mojej pierwszej odpowiedzi wynika, kwestia zaliczania stażu ma kilka stron/znaczeń. Pytanie np. o górnictwo jest zasadne- bo tak na potrzeby e. wcześniejszej z tyt. pracy górniczej, czy pracy w war. szczególnych cząstka etatu sprawia, że mimo zaliczania tego okresu jako normalny okres składkowy na potrzeby ogólnego stażu ubezpieczeniowego, okres ten w ogóle nie będzie zaliczony do stażu pracy górniczej/ w war. szczególnych na potrzeby e. wcześniejszej lub pomostowej.

5. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ktokolwiek inny udzielał tu na forum odpowiedzi w swoim i jego zdaniem właściwszym stylu. Byle prawdziwej co do treści, a w formie zgodnej z Regulaminem forum Money.pl.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-15 12:08
1. jak już w tym wątku napisano- nie zawsze samo posiadanie pola jest podstawą ub. KRUS, ale istnieje ustawowe domniemania takiego podlegania. Ważne jest więc też stan faktyczny, to czy dokonano wyrejestrowania/zarejestrowania w terminie i to, jakie decyzje od KRUS uzyskano i się od nich nie odwołano.

2. zobowiązanie wobec Kasy to zarówno nieopłacone (ale nie przedawnione) składki należne, jak i odsetki od nich. Siłą rzeczy ostateczna wysokość odsetek zależy od konkretnej daty zapłaty zaległej składki. Odsetki wyliczone na dziś, jutro znów urosną itd.

3. wysokość jest ustawowa- taka jak dla zaległości podatkowych, co wynika z art. 40a ustawy o ub. społ. rolników i Ordynacji podatkowej. Dla każdej niezapłaconej składki kwartalnej liczone osobno.

4. wysokość tu:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki-ustawowe/

kalkulator tu:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-15 12:17
Sytuacja wskazuje, że jednak były okresy, kiedy już nie miała Pani r. rodzinnej, a nie podlegała ub. społecznym ZUS. Mógł być to ten okres wykonywania dzieła, mógł być okres bez zatrudnienia.
Bo tylko w takiej sytuacji ub. KRUS z mocy ustawy się podlega. Należy więc się od decyzji odwołać;
- w zakresie niepodlegania ub. rolniczemu z tyt. podlegania ZUS lub pobierania r. rodzinnej- okazując na to dowody (decyzja rentowa, RMUA, zaświadczenie ZUS)
- w zakresie niepodlegania z tyt. nieprowadzenia dz. rolniczej, niezamieszkiwania- dowody (np. zeznania świadków, zameldowanie itp.) znoszące ustawowe domniemanie podlegania KRUS przez posiadacza gospodarstwa.

Osobną kwestią będą konsekwencje (nie wiem jakie) tego, że nie wykonała Pani obowiązków informacyjnych w stosunku do Kasy polegające na zgłoszeniu do ubezpieczeń za okresy ustawowego podlegania KRUS, jeśli takie rzeczywiście były.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-15 12:24
Najkrócej- składki zerowe za dany mc kalendarzowy NIE oznaczają niepodlegania ub. ZUS za ten miesiąc. To zdarza się nawet na etacie, gdy dojdzie do opóźnienia wypłaty, a więc pojawi się np. październik bez wypłaty za wrzesień, a w listopadzie wypłata podwójna.

Nie ma więc w takiej sytuacji podlegania KRUS.

Rozumiem, że z umowy wynika właśnie wypłata wynagrodzenia za zlecenie w specyficznych okresach, albo jednorazowo.

Natomiast skąd druk zupełnie zerowy ? Zlecenie nieodpłatne ??? To wzbudzi od razu zainteresowanie/kontrolę Zakładu.

Re: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

wiwan / 2013-10-15 13:04
Ustawa operuje min 1 ha przeliczeniowym, jako granicą ustawową ub. KRUS obowiązkowego.

I tak- gospodarstwo spełniające to minimum- domownicy podlegają obowiązkowo ( a więc MUSZĄ być zgłoszeni ) OBU ub. społecznym KRUS ( em-rent oraz chor-mac-wyp) w pełnym zakresie, o ile oczywiście są domownikami (pracują rzeczywiście w gospodarstwie, prowadzona jest dz. rolnicza 0RAZ nie podlegają ZUS ani nie mają świadczenia ZUS/ KRUS (renta, emerytura).

Jeśli gospodarstwo jest mniejsze- ub. jest możliwe na wniosek (dobrowolne).
Jeśli domownik podlega ZUS/ ma świadczenie- ub. dobrowolne (chor-wyp-mac) jest w niepełnym zakresie, a em-rent. nie jest możliwe.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-10-16 11:36
No więc nie taką samą sytuację. Jeśli nie było na emeryturze nowych okresów składkowych, to nie było sensu/podstawy e. wcześniejszej przeliczać. Nie było też sensu wyliczać e. powszechnej, bo dla Pani rocznika e. powszechna była jeszcze liczona jak e. wcześniejsze- czyli z lat składkowych, nieskładkowych, z zarobków wskazanych z najkorzystniejszych 10 lub 20 lat. Bez uwzględniania spodziewanej długości życia ani rzeczywistych składek po 1998 r.
Skorzystała więc Pani znacznie na swojej emeryturze w stosunku do roczników późniejszych.

Nawet gdyby wzmiankowanego nowego przepisu o pomniejszaniu e. powszechnej o pobrane e. wczesniejsze- NIC na przejściu na e. powszechną by Pani NIE zyskała.

Re: odwieszenie emerytury po ukonczeniu wieku emerytalnego

wiwan / 2013-10-16 12:07
Mówimy o progu 70% przeciętnego wynagrodzenia, którego przekroczenie dodatkowymi( poza emeryturą ) przychodami powoduje zmniejszenie wypłaty emerytury.

1. podleganie temu ograniczeniu trwa tylko do miesiąca poprzedzającego ukończenie powszechnego wieku emerytalnego, nie do końca roku kalendarzowego. Za miesiąc, w którym nastąpi ukończenie tego wieku- świadczenie jest należne w pełnej wysokości, bez względu na przychody.
2. Pani wiek powszechny to 60 lat i 3 miesiące, a więc uzyska go Pani dopiero w grudniu 2013 r.

3. Obecnie (wrzesień- grudzień) próg ten wynosi 2528,80 zł brutto/mc

4. Emeryturę obniża się o kwotę przekroczenia przychodu, tj. kwotę stanowiącą różnicę między osiąganym przychodem a progiem zarobkowym, określonym wskaźnikiem 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Czyli obecnie o kwotę wynoszącą Pani brutto z etatu pomniejszone o owe 2528,80 zł.

5. Pani wniosek obecnie jest bez sensu, bo nadal ograniczeniu Pani podlega. W grudniu uzyska Pani świadczenie już niepomniejszone- z urzędu, w związku z wiekiem, bez wniosku.
Wcześniejsze podjęcie pełnej wypłaty- tylko na skutek zaprzestania uzyskiwania przychodów przekraczających próg, po zawiadomieniu ZUS- czyli np. po zwolnieniu z pracy,zmniejszeniu wynagrodzenia.

6. Rok 2013, tak jak poprzedni należy z ZUS pod względem zawieszania rozliczyć do końca lutego 2014.

Podstawa- art. 103 i 104 ustawy emerytalnej.

Re: Czy właściciel nieruchomości przy umowie o dzieło pełni role płatnika...

wiwan / 2013-10-16 12:51
Dobrze przez Ustawę przebrnąłeś. Wykonawca sam opłaca zaliczki PIT. Zwracam uwagę, że nie do końca z odesłania co do sposobu wyliczenia wysokości zaliczki do art. 27, ust. 1 wynika zasada obliczania zaliczki NARASTAJĄCO, mająca tu zastosowanie.

http://www.money.pl/forum/dzialalnosc-wykonywana-osobiscie---zaliczki-t3631265.html?_rfr=1

Re: Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

wiwan / 2013-10-16 13:51
Doprecyzujmy;
1. jak już w tym wątku padło obowiązek zatrudnienia jest rzadki i leży po stronie pracodawcy- organizatora stażu.
2. złożenie oferty pracy/ skierowanie do pracy przez PUP jest osobnym instrumentem rynku pracy w stosunku do skierowania na staż. Skierowanie bezrobotnego na staż, nawet jeśli umowa pracodawcy z PUP przewiduje taki (zatrudnienia) po jego stronie obowiązek nie jest ze skierowaniem/ofertą tożsame.
3. zatem obowiązek podjęcia pracy pojawia się u stażysty dopiero po takiej oferty/skierowania od PUP otrzymaniu.
4. zasady są wtedy takie same, jak dla bezrobotnego, który stażu nie ma- odmowa przyjęcia, jeśli z jego 'winy'- skutkuje pozbawieniem statusu bezrobotnego na odpowiedni okres (bez możliwości jego odzyskania wcześniej) w zależności, która to odmowa z jego 'winy' w jego karierze.
5. 'winę' ustawa dość jasno określa. Podjęcie innej pracy- nie stanowi 'winy'. Skutkuje po prostu utratą statusu bezrobotnego BEZ określania okresu/karencji utarty statusu. Jeśli znów starci pracę, może się zarejestrować choćby po 1 tygodniu.

Re: emerytura a ponowne przeliczenie kapitału początkowego

wiwan / 2013-10-17 11:38
Jest to BEZ wpływu.

Dodam, że jeśli jest Pani na e. wcześniejszej innej niż z art. 184 Ustawy- to wysokość świadczenia w ogóle nie była wyliczona z KP. Kp byłby brany pod uwagę, gdyby zdecydowała się Pani na e. powszechną, co w Pani przypadku jest na 99% nieopłacalne- chodzi o odliczanie od e. powszechnej pobranej dotąd łącznie kwoty e. wcześniejszej.

Jeśli e. wcześniejsza jest z art. 184, może Pani przeliczyć KP, a więc samą emeryturę- jeśli do pierwotnego wyliczenia KP wskazała Pani lata tzw. zerowe- czyli bez udokumentowanych zarobków, albo rok niepełny ubezpieczenia.

Chodzi o dwie nowelizacje ustawy dające możliwość:
- uwzględnienia w roku zerowym płacy minimalnej zamiast zerowej
- odniesienie zarobków z roku niepełnego do rzeczywistego czasu trwania ubezpieczenia, anie do 12 mc.

Re: Wcześniejsza emerytura dla kobiet

wiwan / 2013-10-17 11:45
Zupełnie Pani nie przeczytała komentowanego wpisu, w którym forumowiczka uważa, że uzyskanie odpowiedniego wieku jako JEDYNE kryterium uzyskania e. powszechnej jest niesłuszne, gdyż powinna być alternatywa w postaci kryterium odpowiedniego stażu.

Od siebie dodam, że jest to jedyne kryterium przejścia na emeryturę powszechną dla roczników młodszych niż 1948, te starsze mają dwa łączne kryteria.

Re: dochody z podatków bezpośrednich w okresie kryzysu

wiwan / 2013-10-17 11:59
Strona WWW GUS, archiwum roczników statystycznych. Pliki rar.

Re: Senat poparł zmiany dotyczące ekwiwalentu za urlop policjanta

wiwan / 2013-10-17 13:09

jak każdy inny pracownik

Każdemu innemu pracownikowi roszczenie o u. wypoczynkowy, a więc i ekwiwalent przedawnia się po...TRZECH latach- co jasno wynika z art. 291 Kodeksu Pracy. W praktyce może to oznaczać niemal 4 ostatnie lata, a nie wszystkie lata.
Tak więc przed zmianą, jak i po niej identyczności sytuacji obu grup nie będzie.

Re: renta

wiwan / 2013-10-18 12:23
Za mało informacji.
Zlecenie nie przeszkadza, bo jako jedyne zarobkowanie- było tytułem do obowiązkowych ub. społecznych ojca, zatem zmarł on w czasie ubezpieczenia.
Drugi fundamentalny wymóg, jaki ojciec musiał spełnić, to to by z owych 13* lat min. 5 lat stażu ubezpieczeniowego przypadło w ciągu OSTATNICH 10 lat życia ojca.

Jeśli tych lat w tym okresie (rozpatrywanym wg. dat dziennych było mniej niż 5 lat stażu - też z dokładnością co do dnia)- prawa do renty po zmarłym nikt nie uzyska.

* staż może być wyższy, ze względu na okresy nieskładkowe- np. studia albo posiadanie okresów ub. rolniczego.


Z kolei po Twojej stronie musi być spełniony warunek wieku/ pobierania nauki lub studiowania.

Jeśli jesteś pełnoletni- musisz studiować lub się uczyć. Prawo do r. rodzinnej trwa wtedy do 25 r. życia, ewentualnie dłużej- do końca roku akademickiego, na którym ukończysz 25 lat i będzie to jednocześnie ostatni programowo rok studiów.

Warunki ww nie dotyczyłyby Cię, gdybyś miał orzeczenie całkowitej niezdolności do Pracy.
Kwestia dochodu dotyczy już nie tyle prawa do renty, co samej wypłaty.
Chodzi o próg 70% i 130 % przeciętnego wynagrodzenia.
Przekroczenie pierwszego powoduje zmniejszenie wypłaty renty.

Obecnie wynosi on 2528,80 zł brutto.

Czyli owszem w Twoim przypadku renta byłaby wypłacana w kwocie zmniejszonej w stosunku do kwoty wyliczonej.

Re: nowa emerytura+1 rok pracy na umowę o pracę

wiwan / 2013-10-18 12:43
To jest zreferowany art. 108 Ustawy, w której brzmi on nieco jaśniej.

Chodzi o to, że w opisanej sytuacji w celu wyliczenia nowej wysokości emerytury uwzględniającej okres pracy już na emeryturze do kwoty dotychczasowej emerytury dodaje się TO co wynika z podzielenia sumy tylko NOWYCH ( uzyskanych już na emeryturze ) składek, oczywiście zwaloryzowanych * przez liczbę spodziewanych mc życia emeryta, wynikającą z obowiązującej w dniu złożenia wniosku o przeliczenie gusowskiej TABELI średniego dalszego życia.

Odjęcie e. pobranych dotyczy sytuacji przejścia z e. wcześniejszej na powszechną lub z e. częściowej na e. powszechną, a nie przeliczenia e. powszechnej.

* to, czy jest to waloryzacja kwartalna, czy roczna, czy roczne zależy od długości okresu pomiędzy przejściem na emeryturę a przeliczeniem i tego jak wpasował się on w cykl waloryzacji rocznych składek ( waloryzacja czerwcowa wg. stany styczniowego )- co wynika z art. 25 ust. 3 do 12 oraz art. 25a Ustawy.

Najnowsze wpisy