Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Renta rodzinna w drodze wyjątku.

wiwan / 2013-10-29 11:07
Wniosła pełną w tym zagadnieniu określoną przepisami.

Nie wiemy kiedy dokumenty sprawy dotarły do centrali ZUS, jakie dodatkowe będą żądane, kiedy dojdzie do sprawdzenia np. rzeczywistości Twojego pozostawania bez środków do życia.

Tylko gdyby pytanie było o decyzję rentową w normalnym trybie przy założeniu dostarczenia wraz z wnioskiem 100% wymaganej dokumentacji i brakiem jakichkolwiek wątpliwości ZUS w stosunku np. do jakiegoś św. pracy zmarłego można by orzec, że termin ostateczny to 9 listopada.

Re: Renta rodzinna w drodze wyjątku.

wiwan / 2013-10-29 11:28
Bo w każdej sprawie trwa to inny okres, są więc i terminy półroczne, które są zgodne z prawem.
Szkoda nerwów zwłaszcza, w kwestii świadczenia o małych szansach przyznania- w wielkiej mierze uznaniowego, będącego ostatecznością i finansowanego z budżetu, a nie z FUS.

Re: Osoba prywatna ile zaplaci podatku za farby, plyty montazowe i inne...

wiwan / 2013-10-29 12:04
Znaczna część stawką 23%, nie wszystkie. Nie ma tu sytuacji prostego podziału, że gdy są one zakupione poza usługą remontowo budowlaną, to wszystkie podlegają 23% stawce.

Gdyby tak było, nie byłoby żadnego problemu ze zwrotem VAT (VZM-1) i tysiąca pytań do 'belladonny' na tym forum o to, czy produkt/materiał X można odliczyć, czy nie. Decyduje PKWiU.

Np.

http://www.money.pl/forum/zwrot-vat-za-materialy-budowlane-t2214416.html?_rfr=1

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-10-29 12:32
Nie tak.
1. prawo do wynagrodzenia chorobowego, a potem zasiłku chorobowego powstaje od pierwszego dnia ponownego podlegania ub. chorobowemu (powrotu do pracy po obecnym wychowawczym) gdyż nie musi minąć 30 dni okresu wyczekiwania, wlicza się bowiem poprzednie ubezpieczenie, okres urlopu wychowawczego (bez ubezpieczenia chorobowego) jako okres szczególny nie przerywa wymaganej ciągłości ( to z art. 4, ust. 2 ustawy zasiłkowej ).

2. to, z jakich/których wynagrodzeń będzie liczona podstawa zasiłku zależy od tego, w którym miesiącu powstanie najbliższa niezdolność do pracy, bo co do zasady wejdą do tej średniej wynagrodzenia z ostatnich 12 mc. sprzed miesiąca powstania niezdolności. miesiące urlopu wychowawczego jako bezpłatne - z tej średniej wypadną. Czyli jeśli np. niezdolność powstanie w sierpniu 2014, to do podstawy wejdą już tylko wynagrodzenia za styczeń-lipiec 2014.

Zatem nie ma mowy o pełnych 12 mc. wymaganych do przepracowania.

Re: Rząd m.in. o wypłacie zawieszonych emerytur oraz budowie gazociągu

wiwan / 2013-10-29 13:08

Ma on na celu zmianę przepisów, zgodnie z którymi świadczenie zostało zawieszone, jeśli emeryt nie rozwiązał stosunku pracy z pracodawcą, u którego pracował przed nabyciem prawa do emerytury.

Ma na celu wdrożenie wyroku TK dotyczącego jedynie zastosowania art. 103a Ustawy wstecz, w stosunku do tych, którzy na emeryturze już w dniu wejścia jego w życie na emeryturze byli.

Chodzi więc o zmianę przepisu przejściowego, a co za tym idzie do wyrównania z urzędu tym osobom emerytury zawieszonej za wskazany w artykule okres.

Re: Premier zadowolony z rankingu Doing Business

wiwan / 2013-10-29 13:10
zdecyduj się na nick, drugi nicku

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-10-29 19:16
A jakiej kwoty spodziewałaby się Pani, skoro świadczenie jest finansowane z Funduszu Pracy, a więc ze składki OŚMIOKROTNIE ( konkretnie 2,45% podstawy wobec 19,52 %) niższej niż składka emerytalna ?

Co do konkretu jest to obecnie kwota 975,78 zł brutto, czyli ok. 834 zł netto.

Re: Renta rodzinna w drodze wyjątku.

wiwan / 2013-10-30 11:12
A co z kwestią medyczną ? Łącznym warunkiem uzyskania świadczenia w drodze wyjątku jest to, że wnioskujący "nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek"- art. 83, ust. 1 ustawy.

W tym przypadku, jak rozumiem, kwestia wieku nie jest znacząca ( skoro PUP, więc wiek tzw. produkcyjny ).

Należy więc ową niezdolność do zarobkowania potwierdzić ( a to trwa ) no chyba, że orzeczenie ZUS, np. ze względu na niedawne staranie się o rentę z tyt. niezdolności do pracy jest...

Re: Nie płacony przez prawie dwa lata ZUS przez pracodawcę-co robić???

wiwan / 2013-10-30 11:23
To niestety ostatnio częste sytuacje. Na pociechę, znaczną, stwierdzę, że w przypadku gdy pracownik jest zgłoszony do ubezpieczenia, wysyłane deklaracje miesięczne- to fizyczne ich niezapłacenie przez płatnika nie 'szkodzi' ubezpieczonemu. Składki należne są ewidencjonowane, świadczenia emerytalno-rentowe przyznawane.

Tylko w przypadku składek opłacanych za samego siebie ich fizyczny brak skutkuje w kwestii świadczeń emerytalno- rentowych tak jak zupełne niepodleganie w tym czasie ubezpieczeniom, aż do czasu ich uzupełnienia.

Re: forma podatku

wiwan / 2013-10-30 11:34
Jeśli DG założona przed lipcem 2011 to jeszcze na formularzu EDG-1, a ów nie miał pola/ możliwości wyboru formy opodatkowania jak jego następca CEIDG-1.
Należało więc osobnym zgłoszeniem zawiadomić US o wyborze formy opodatkowania innej niż wg. skali podatkowej.

Sytuacja wskazuje, że :
- albo upełnomocnił Pana biuro rachunkowe na tyle wcześnie i w takim zakresie, że to ono wybór ryczałtu zgłosiło za Pana
- albo biura też nie poinformował Pan o zamiarze wyboru ryczałtu, więc od dwu lat rozlicza Pana jednak na zasadach ogólnych i prowadzi PKPiR :-)))

Dość egzotyczna sytuacja.

Ps. A jaki PIT roczny (symbol) posiada Pan za rok 2012 r. ?

Re: renta rodzinna

wiwan / 2013-10-31 11:01
Tak, wszystko na to wskazuje, że renta w listopadzie będzie z wyrównaniem za październik, bo zaświadczenie ze szkoły dostarczono na tyle późno, że Zakład nie zdążył go (decyzyjnie i technicznie) 'przerobić' by Twoja renta zdążyła być zatwierdzona do wypłaty w dotychczasowym terminie.

Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy owa szkoła rozpoczęła rok szkolny/półrocze już rok szkolny, a nie rozpoczyna go np. od listopada albo lutego.

Re: Renta rodzinna w drodze wyjątku.

wiwan / 2013-10-31 11:11
Uznaniowość prezesa Zakładu dotyczy przyznania lub nie renty temu, kto spełnia wszystkie warunki ustawowe. Nie sięga tak daleko, by rentę przyznać komuś, kto tych warunków nie spełnia.

Bez okoliczności niezdolności do pracy osoby w wieku 'produkcyjnym' moim zdaniem ustawa nie daje Prezesowi możliwości przyznania takiej renty. Więc czarno widzę decyzję pozytywną.

Re: forma podatku

wiwan / 2013-10-31 11:31
No więc wszystko jest OK, bo miała miejsce opcja 3 która nie wynikała z treści pytania- czyli zgłoszenia wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jednak DOKONANO, zatem zaliczki i rozliczenia roczne są odpowiednie.

Pozostaje jedynie kwestia barku kopii/potwierdzenia w Pana dokumentacji owego zgłoszenia. Akceptacja PIT-28 oznacza, że nie jest ono potrzebne, byłoby gdyby US stwierdził, że podlega Pan podatkowi na zasadach ogólnych- tj. zanegował PIT 28.

Niby jaki inny podmiot niż US może takiego potwierdzenia chcieć ?

Dla spokoju owszem można wydobyć to z US. Czy na zasadzie potwierdzonej kserokopii, czy po prostu zaświadczenia- nie wiem, może 'belladonna' dopowie. Jest coś takiego jak 'teczka podatnika' w US zawierająca takie dokumenty.

Re: a gdzie macie notowania PKP Cargo?

wiwan / 2013-10-31 11:52
Ja tam widzę:

http://www.money.pl/gielda/spolki_gpw/pkp;cargo;sa,pkp,informacje.html

Re: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

wiwan / 2013-10-31 12:06
W tym przypadku zasiłek chrobowy płacony przez ZUS będzie liczony od tej samej podstawy, co wynagrodzenie chorobowe we wrześniu/ październiku- czyli z wynagrodzeń za okres IX 2012- VIII 2013.

Zasiłek chorobowy z ZUS- za okres od 4 listopada, bo ten dzień będzie 34 dniem niezdolności do pracy w 2013 r. Jeśli kolejne zwolnienie będzie 'sięgać' porodu- to do dnia porodu. A od dnia porodu- zasiłek macierzyński za okres u. macierzyńskiego + dodatkowego macierzyńskiego+ rodzicielskiego. Jak długo- tak długo jak z tych urlopów będzie Pani korzystać- przecież nawet pierwszy urlop nie musi być wykorzystany w całości.
Okres maksymalny zaś zależy od tego jak mnogi to będzie poród. Od 52 dni przy urodzeniu pojedynczym do 71 przy pięcioraczkach ( i więcej ! ), bo są różne długości maksymalne urlopu macierzyńskiego i dodatkowego z art. 180 i 182'1 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

U. rodzicielski to maks. 26 tygodni

Najnowsze wpisy