Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Umowy śmieciowe

wiwan / 2013-11-12 17:07
1. okropne określenie, niestety propagowane przez związkowców, choć dla nich taki charakter ma nawet umowa o pracę na czas określony.

2. pojawia się kwestia braku ub. zdrowotnego w zakresie refundacji NFZ, no chyba, że jest ubezpieczony małżonek, który zgłosi do ubezpieczenia jako członka rodziny.

3. 1000 zł więcej w stosunku do DG, w stosunku do zleceń/etatu- 'oszczędność' kształtuje się inaczej.

4. nie będę pisał o emeryturze w kontekście ostatniego zamieszania z OFE, czy podnoszenia powszechnego wieku emerytalnego. ALE brak ub. rentowego to dość realne ryzyko życiowo- finansowe. Nie tylko dla freelancera, ale i jego rodziny- w kontekście ewentualnej renty rodzinnej, gdy umrze/ zginie.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2013-11-12 17:44
To bardziej pytanie o kwestie cywilne, a nie r. strukturalną. Wujek może wielokrotnie jeszcze zmieniać testament- jest to teraz bez wpływu na obecną dzierżawę i kwestię jego renty. Jeśli umrze przed końcem okresu na jaki została podpisana dzierżawa- to spadkobiercy ( a więc tu mąż ) wejdzie w rolę wydzierżawiającego, umowa nie wygasa ze śmiercią wujka. W zależności od zapisów umowy będzie mógł/ nie będzie mógł owej dzierżawy wypowiedzieć przed jej pierwotnie ustalonym zakończeniem. Podobnie w przypadku darowizny za jego życia

Tu więceJ:

http://www.money.pl/forum/wypowiedzenie-umowy-dzierzawy-t3638635.html

Tylko w przypadku gdyby wujek chciał sprzedać gospodarstwo przed upływem terminu dzierżawy pojawiłaby się kwestia prawa pierwokupu przez obecnych dzierżawców tj. kuzyna i barta męża.

Nie wiem co rozumie Pani przez 'odwoływanie się'. Jeśli podważenie umowy darowizny, albo testamentu- tylko w przypadku wykazania wad prawnych takiej czynności prawnych- podpisanie pod przymusem, przy braku jasności umysłu.
Jeśli kwestie finansowe- to jest/będzie to kwestia zachowku, do uniknięcia gdy darowizna będzie wcześniej niż 10 lat do śmierci wujka, gdy dojdzie do wydziedziczenia, lub innych równowartych darowizn na rzecz tych, którzy normalnie po wujku by dziedziczyli.

Tu więcej:

http://www.money.pl/forum/darowizna-a-zachowek-t3406627.html

Re: "Staruch" oskarżony, bo nie stawił się na policji w dniu meczu

wiwan / 2013-11-12 18:40
Nadal nobilitujemy podając pseudonimy ?

Ograniczmy to do literatów i żołnierzy II Wojny.

W innych przypadkach to tak samo uzasadnione jak używanie w mediach grypsery.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-13 11:26
Coś widzę, że problem raczej prawno-pracowniczy niż emerytalny.
1. wypłacanie dodatku 'szkodliwego' do wynagrodzenia jest BEZ związku z faktem pracy w war. szczególnych w rozumieniu emerytalnym, prawem do emerytury z tyt. pracy w takich warunkach i treścią św. pracy.
Zdecydowanie więc nie może to być powód odmowy wydania św. pracy w war. szczególnych lub zaświadczenia o takiej pracy.

2. odmowa wydania św. pracy w war. szczególnych może mieć powód:
- obiektywny/prawny: prace spawacza w Pana przypadku nie były wykonywane stale, w pełnym wymiarze czasu obowiązującym na Pana stanowisku. Czyli np. oprócz spawania obsługiwał Pan tokarki, suwnicę bramową itp.
- nieprawny: pracodawca nie odprowadza od 2010 r. za Pana składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (rozumiem, że przez ostatnie 3 lat praca spawacza trwa nadal) i próbuje to ukryć przed Panem/Zusem- bo chce uniknąć poza zapłatą tych składek i odsetek innych kar z tego tytułu.

3. pisze Pan o angażach- ich treść dla ZUS nie stanowi podstawy uznania jakiegoś okresu pracy za okres pracy w war. szczególnych. Jeśli oznaczają one kolejne umowy o pracę- to już teraz za poprzednie umowy może Pan żądać wydania św. pracy, gdy nie będą mówić o pracy w war. szczególnych- żądać sprostowania ich treści- a w razie odmowy -pozwać pracodawcę do sądu pracy w tym zakresie.
Jeśli z kolei obecna umowa nie była przerywana, od lat jest tą samą umową bezterminową- można składać wniosek do ZUS o emeryturę bez ostatniego św. pracy, ale z zaświadczeniem od pracodawcy o okresie zatrudnienia i pracy w war. szczególnych. Tu znów- odmowa wydania zaświadczenia- pozew do sądu. W tej drugiej sytuacji unika Pan ryzyka, że w celu uzyskania e. wcześniejszej rozwiązuje Pan umowę, pracodawca nie wydaje właściwego św. pracy, więc emerytury Pan nie uzyskuje- i zostaje bez pracy i emerytury i chodzi po sądach.

Gdy zaświadczenie jest właściwe i spełnia Pan warunki e. wcześniejszej uzyskując decyzję pozytywną- rozwiązuje się umowę i donosi do ZUS św. pracy- siłą rzeczy nie może z niego już wtedy wynikać co innego, niż z wcześniejszego zaświadczenia.

Re: Wynajem mieszkania wziętego w kredyt

wiwan / 2013-11-13 12:02
Wiele podobnych wątków już jest- trzeba przekalkulować, co da w efekcie mniejszy podatek:

http://dom.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/podatki;przy;wynajmie;mieszkania;to;warto;wiedziec,82,0,1172050.html

Ważne jest to, że przy wyborze zasad ogólnych (podatek wg. skali) do kosztów uzyskania przychodu można doliczyć odsetki od kredytu:

"wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego, który przeznaczony został pod wynajem, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania tego przychodu. Jednak do kosztów można zaliczyć tylko te odsetki, które zostały faktycznie zapłacone (od momentu przekazania lokalu do użytkowania – wynajmu).

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20 stycznia 2012 r. (nr IPPB1/415-1022/11-4/EC).

ALE jest jeszcze kwestia RNS- najem mieszkania stanowi zmianę sposobu użytkowania- jest obowiązek informowania o tym w ciągu 14 dni (na piśmie) instytucji udzielającej kredytu o wystąpieniu takiej zmiany- a w efekcie utrata dopłaty.

Przy niedokonaniu ww obowiązku i wykryciu takiej zmiany użytkowania- kredytodawca wypowiada umowę kredytu, a wynikającą z tej umowy wierzytelność stawia w stan natychmiastowej wymagalności, co powoduje również konieczność zwrotu kwoty stanowiącej równowartość zastosowanych wcześniej dopłat.

Jest tak od nowelizacji ustawy o RNS z 31 sierpnia 2011 r.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-13 12:50
1. nie będę oceniał wypowiedzi 'starszej' Pani, ale POWTÓRZĘ- wypłacanie w czasie pracy dodatku 'szkodliwego' w żaden sposób NIE pozbawia prawa do zaliczenia takiej pracy do pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze. Nie ma takiej podstawy prawnej, zapisu w Rozporządzeniu*.

W mączkarni nie dostali nie ze względu na dodatki, ale ze względu na to, że ich praca nie była w wykazach do Rozporządzenia* ( albo w wykazach resortowych sprzed 1983 r. ) lub nie wykonywali jej stale przez całe dniówki lub po prostu nie spełnili warunków stażowych.

2. pisze Pan mechanik i spawacz- jeśli takie prace wykonywał Pan jednocześnie, to nie ma mowy o pracy spawacza stale i w pełnym wymiarze godzin- co jest podstawą uznania pracy za pracę w war. szczególnych- par. 2, ust. 1 Rozporządzenia* Byłaby więc podstawa odmowy ze strony pracodawcy.
No chyba, że owe "i" oznacza np. dwa lata jako mechanik, potem 3 lata jako spawacz itd., bo nie ma wymogu ciągłości pracy w war. szczególnych.

3. kwestia zdrowotna/ renty jest niezależna od pracy w war. szczególnych. Wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy można złożyć w każdym momencie, orzecznik ZUS to oceni. Można też poczekać do końca okresu zasiłkowego- tj. jeśli wciąż przedłużane będą zwolnienia lekarskie- to po 182 dniach powstanie kwestia świadczenia rehabilitacyjnego (maks. na 12 mc) a potem tym bardziej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-13 12:57
zapomniałem:

*Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-13 13:20
Jak rozumiem jest Pani z rocznika 1953.

Jeśli nie było specjalnych okoliczności pracy (górnicza, kolejowa, war. szczególne) to spełnia Pani warunki uzyskania tylko e. wcześniejszej tzw. pracowniczej z art. 46 w powiązaniu z art. 29 Ustawy emerytalnej.

ALE jest to możliwe tylko przed dniem uzyskania powszechnego wieku emerytalnego, który dla Pani wynosi- w zależności od kwartału urodzenia 60 lat i 1 do 4 miesięcy- czyli najprawdopodobniej już jest...za późno- bo jeśli urodziła się Pani przed 13 listopada, to już osiągnęła Pani powszechny wiek emerytalny.

Jak widać więc czasowo różnica prawa do obu świadczeń w tym przypadku znikoma, jest różnica w sposobie obliczenia- e. powszechna- wyliczona w sposób mieszany (20% na starych, 80% na nowych zasadach), e. wcześniejsza- na starych zasadach i z rezygnacją z OFE.

Re: Działalność gosp bez faktur i rachunków?

wiwan / 2013-11-13 13:25
Tak- formy uproszczone- ryczałt, ale wymaga ewidencji przychodów no stricte prosta karta podatkowa, a więc stawka podatku określona kwotowo, a nie procentowo w decyzji US. Nie każdy rodzaj DG może z tych form korzystać.

Na szybko przegląd:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/karta;podatkowa,190,0,210366.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/ryczalt;od;przychodow;ewidencjonowanych,195,0,210371.html

Re: Czy musze zapłacicod tego jakis podatek?

wiwan / 2013-11-13 18:05
To dwie odrębne kwestie.

1. W zakresie zysku z aukcji, a więc podatku PIT- znaczenie ma to, jak długo rzeczy sprzedane posiadałeś:

http://www.money.pl/forum/sprzedaz-na-allegro-a-podatek-t3332152.html

2. W zakresie darowizny- a więc podatku od spadków i darowizn- znaczenie ma to od kogo były te darowizny, jak wygląda suma darowizn od każdej z tych osób z ostatnich 5 lat i czy byłe one w US zgłoszone.

Więcej:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

http://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/sztuka;dawania;i;przyjmowania;czyli;wszystko;o;darowiznie,163,0,147363.html

Re: Czy musze zapłacicod tego jakis podatek?

wiwan / 2013-11-14 12:05
#Jeśli znajomi -to III grupa podatkowa w rozumieniu ustawy o podatków od spadków i darowizn. Kwota wolna wynosi 4902 zł, i jest to limit pięcioletni. Jeśli suma darowizn od każdego z tych znajomych z 5* lat wstecz (rozpatrywana osobno dla każdego znajomego) limitu nie przekroczyła- nie ma teraz kwestii podatku od darowizny.

# Wirtualne pieniądze, realny podatek. Nie ma więc oczywiście kwestii 6 mc.
Tu bardziej takie kwestie:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/bitcoin;-;wirtualna;waluta;zaplacisz;calkiem;realny;podatek,49,0,1354033.html

http://www.money.pl/forum/dodatkowy-dochod-ze-stron-internetowych-t2858198.html?_rfr=1

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-11-14 12:46
Świadczenia przedemerytalnego, zasiłku już nie ma od 2004 roku- jako nowouzyskiwanego.

NIE- okoliczność wygaśnięcia terminowej umowy o pracę NIE jest okolicznością utraty pracy w przyczyn zakładu pracy w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia, a w Pani przypadku do tej ustawy ustawa o świadczeniach przedemerytalnych odsyła.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-14 13:10
No więc tak jak napisałem- nie spawał Pan dzień w dzień przez całą dniówkę, o to oznacza, że NIE była to praca w war. szczególnych i pracodawca NIE ma prawa tego stwierdzić w świadectwie pracy lub zaświadczeniu o pracy w war. szczególnych.
Dodatek wypłacany nie ma nic do tego, a jako nieobowiązkowy to 'oszukanie' zmniejsza. Co więcej- jako składnik oskładkowany zwiększy Pana świadczenie (rentę lub emeryturę).

Jeśli ma Pan inne zdanie- tj. twierdzi Pan, że spawanie było jedynym Pana zajęciem, a więc wykonywanym przez całe dniówki- można złożyć pozew do sądu.

Re: emerytura a staż pracy

wiwan / 2013-11-14 21:59
Rocznik 1953 - zatem wiek powszechny to 60 lat i 1 mc do 4 mc. w zależności od kwartału urodzin- czyli już albo wkrótce wiek ten Pani uzyska. Wniosek emerytalny najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem wieku powszechnego.

Przy tym stażu ubezpieczeniowym nie skorzysta Pani z gwarancji, że emerytura skorzysta z gwarancji e. minimalnej, czyli ta wyliczona- siłą rzeczy znikoma - nie zostanie do obecnej e. minimalnej podniesiona.

Re: Ile wynosi najniższa renta?

wiwan / 2013-11-18 12:17
W zakresie PZU- czyli ubezpieczeń komercyjnych się nie wypowiadam- bardzo wiele zależy od zapisów w polisie/OWU- to pytanie do praktyków z tego działu:

http://www.money.pl/forum/grupa,54,0,0,40,0,na;zycie.html

W zakresie NFZ- jeśli dana procedura medyczna nie była w tamtym czasie refundowana- a to wynika z konkretnych rozporządzeń zawierających całe listy albo refundowana, ale ojciec wykonał ją komercyjnie- poza kontraktem NFZ- to nie ma niestety możliwości odzyskania kosztów procedury/zabiegu. Nie do końca zrozumiałem jak było w tej sytuacji.

W zakresie ZUS- należało po prostu najpierw zgłosić sprzeciw ( w ciągu 14 dni ) co do treści karty wypadku, a następnie odwołać od decyzji odmownej w sprawie odszkodowania/renty w ciągu 1 miesiąca do sądu pracy/ub. społecznych zgodnie z pouczeniem na decyzji zawartym.

Teraz moim zdaniem nie można już ponownie zgłosić wniosku o odszkodowanie z tyt. tego wypadku, ale można zgłosić wniosek o rentę i od decyzji odmownej odwołać jak wyżej napisano.

Najnowsze wpisy