Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-11-21 21:51
To, że od ostatniego ubezpieczenia społecznego ( ostatni dzień umowy o pracę ) do dnia śmierci Pani męża minęło nie więcej niż 18 miesięcy NIE ma znaczenia, bo z owego warunku maks. 18 miesięcy i tak był zwolniony posiadając staż ubezpieczeniowy nie mniejszy niż 25 lat. Mi wyszło, że było to o 1 dzień więcej niż Pani. Czyli nawet gdyby było to np. 19 miesięcy nie wpłynęło by negatywnie.

Z kolei z warunku min. 5 lat ubezpieczenia w ciągu ostatnich 10 lat życia mąż nie musiał spełnić, zwalniało go z tego to, że miał nie mniej niż 30 lat składkowych. Wynika to z w miarę nowego zapisu ustawy emerytalnej- art. 50, ust. 4.

Zatem - ma Pani prawo do r. rodzinnej po mężu, bo zarówno mąż spełnił swoje warunki, a Pani spełnia swój warunek (wieku) by uzyskać r. rodzinną.
Jak najbardziej można składać wniosek rentowy.

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2013-11-22 11:51
Witaj 'bella'. To, że PIT 39 pytającemu napisałem, ale jak widać jest nieco zamotany w problemie.

Od siebie zapytam o to, co w kwestii wyroku WSA w Gdańsku, który przytoczyłem (siedmioletnie przedawnienie). US-y już się nań nie powołują ?

Może jest jakaś nowsza, ostateczna opinia MF wydana już stricte dla przepisów "nowych" tj. ulgi w konstrukcji od 2009 r. ?

Re: pomoc z zusem po zwolnieniu

wiwan / 2013-11-22 12:23
Z tych ważniejszych-

*prawo do korzystania z ulgi tzw. rehabilitacyjnej w PIT, np. odliczanie części wydatków na leki:

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pit;2009;-;ulga;rehabilitacyjna,167,0,578983.html

* bonusy związane z zatrudnieniem;

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/niepelnosprawny;pracownik;korzysci;i;obowiazki,110,0,1290350.html

Re: Podatkowa pułapka przy sprzedaży mieszkania

wiwan / 2013-11-22 13:02
Kolejny raz przekonujemy się tu "na dole" i z opóźnieniem, jakie życiowe i praktyczne konsekwencje spadają na zwykłego podatnika w efekcie radosnej i doraźnej 'gmeraniny' w ustawodawstwie przez posłów.

Zmiana zasad na dwa lata ( 2007-2008 ) formalnie, a w praktyce na lat o wiele więcej, w PIT od zbycia nieruchomości to skandaliczny bełkot ustawodawczy.

Dzięki 'bella', udanego weekendu :-)

Re: Autorskie koszty uzyskania przychodu dla twórcy dokumentacji.

wiwan / 2013-11-22 13:09
TAK, autorskie KUP mogą być stosowane również do etatowców. W stawce 50% oczywiście, ale tylko do tej części wynagrodzenia, która rzeczywiście stanowi przychód 'autorski' a więc spełniający warunki z art. 22, ust. 9, pkt 3 ustawy o PIT.

Na ogół więc dla takiego pracownika dla celów podatkowych wynagrodzenie uzyskane w danym miesiącu musi być rozbite na dwie części, z różnymi KUP.

Przydatna interpretacja:

Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 czerwca 2012 r. nr IPPB4/415-259/12-2/JK2.

Re: pomoc z zusem po zwolnieniu

wiwan / 2013-11-22 19:49
Dotąd w tym wątku się o nim nie wypowiadałem. Dorzuciłem dziś jedynie na szybko to, co przyszło mi do głowy w związku z Pana orzeczeniem. No i jesteśmy już daaaleko od ZUS.

Do rzeczy, tj. do zasiłki.
Co do zasady jest on należny przy znacznym stopniu niepełnosprawności, Pan uzyskał umiarkowany. Umiarkowany uzasadnia ów zasiłek tylko wtedy, gdy orzeczono, że niepełnosprawność ta powstała do 21 roku życia włącznie.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-11-22 20:03
Tak, art. 58. Trafiła mi się literówka.
__
Renta jest wypłacana za cale miesiące, od miesiąca w którym złoży Pani wniosek (art.129). Nie ma tu proporcjonalnego obniżenia np. o 1/3 z powodu złożenia wniosku dopiero 11 dnia miesiąca.

Tyle, że technicznie- jeśli np. będzie trzeba uzupełnić dokumentację itp. pierwsza wypłata może być opóźniona, ale za w kwocie to za dwa miesiące. Decyzja będzie zawierać też termin wypłaty- stały w każdym miesiącu- wktórm świadczenie będzie wypłacana. Tak jak przy emeryturach jest to 5, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca.

W Pani przypadku renta ta będzie dożywotnia, oczywiście po uzyskaniu swojego powszechnego wieku emerytalnego będzie mogła Pani złożyć wniosek o emeryturę i przejść na nią- tracąc prawo do renty.

Re: Pociągi już jeżdżą. Kto jest nożownikiem?

wiwan / 2013-11-22 20:14
Jaki bezsensowny wpis w kontekście tego, że akcja dotyczy terenu kolejowego w zarządzie PKP PLK, a nie Warszawy.

Re: Jak wyliczyć % zysku/straty ?

wiwan / 2013-11-22 20:42
Funduszowy tu na Money.pl:

http://www.money.pl/fundusze/kalkulator/zysk/

nie wiem jak z jego wiarygodnością, pewnie jest identyczna, jak prezentowanych na portalu notowań i stóp zwrotu- bo bazuje na tych samych danych.

Re: Wydziedziczenie.

wiwan / 2013-11-22 21:14
No więc nie wydziedziczenie, ale zrzeczenia się dziedziczenia z art. 1048 Kodeksu Cywilnego. Czyli rezygnacja z dziedziczenia ustawowego w przyszłości.

Wymaga formy notarialnej, a wiec niestety obecności obu stron ( Ciebie i rodziców ) lub Waszych pełnomocników.

Nie jest to definitywne- bo jeśli rodzice się uprą, mogą następnie (bez Twojej wiedzy) uczynić Cię (ponownie) spadkobiercą testamentowym, tj. spisać testament i w nim powołać Cię do dziedziczenia. Wtedy, już po ich śmierci by uzyskać efekt, o którym piszesz- musiałbyś odrzucić spadek.

Więc może nie warto w sensie technicznym teraz się zrzekać, chyba że chodzi o efekt moralny, etyczny, symboliczny.

No i jeszcze to, że twoje zrzeczenie się przechodzi również na Twoich spadkobierców. Czyli np. jeśli umrzesz przed rodzicami to Twoje dzieci też nic w przyszłości po rodzicach nie otrzymają. No chyba, że dojdzie do ww testamentu.

Całość- art. 1048 do 1050 KC:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-ix-umowy-dotyczace-spadku

Re: Trudne przejęcia a prawo pracy

wiwan / 2013-11-22 21:20
Przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas nieokreślony musi być podany powód wypowiedzenia, i musi być on rzeczywisty. "Przekazanie" takim powodem nie jest, i każdy sąd pracy uzna takie wypowiedzenia za nieprawne, a w efekcie- konsekwencje takie jak w art. 45 i 47 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace

Re: firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

wiwan / 2013-11-22 21:30
Pominąłeś/ęłaś najważniejsze dla pytającego, mianowicie to, że zmiana stawki podatku ma miejsce tylko w przypadku, gdy z powodu prowadzonej działalności mieszkanie (część) straciło swoje dotychczasowe funkcje, możliwość mieszkania. Sam fakt istnienia siedziby firmy w mieszkaniu, czy odliczania kosztów (części) eksploatacyjnych nie jest wystarczający.

I tak np. przekształcenie pokoju w gabinet ginekologiczny raczej zdecydowanie pozbawia go walorów mieszkalnych.

Szerzej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firma;w;mieszkaniu;wyzszy;podatek;od;nieruchomosci,1,0,1274369.html

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-11-25 11:47
Niestety NIE.

Tak jak Pani napisała- w przypadku ubezpieczonego prowadzącego DG warunkiem pierwotnym uzyskania świadczenia jest ogłoszenie upadłości, a więc postanowienie sądu w tym zakresie wydane na podstawie Ustawy z 28 lutego 2003 r prawo upadłościowe i naprawcze.

W tym świetle nie spełnienie warunku 56 lat przez Panią jest już bez znaczenia.

Podstawa- art. 2, ust. 1, pkt. 3 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Re: pomoc z zusem po zwolnieniu

wiwan / 2013-11-25 11:51
Z ZUS- obecnie tylko renta z tyt. niezdolności do pracy.

Pomoc finansowa pozazusowa- wymieniłem 19 listopada rodzaje zasiłków/ świadczeń z Ustaw o pomocy społecznej oraz o świadczeniach rodzinnych- ale uzależnione są one przede wszystkim od kryteriów dochodowych, posiadania dzieci.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-11-25 11:57
Takie jest uregulowanie ustawowe i nowelizacji ustawy emerytalnej w tym zakresie TK nie zakwestionował.

Proszę zważyć przy okazji, że:
- nie ma obowiązku zamieniać e. wcześniejszej na e. powszechną, można na tej pierwszej pozostać dożywotnio
- e. wcześniejsza, również w zakresie sposobu wyliczania jej wysokości dla roczników młodszych niż 1948 jest swego rodzaju promocją uzyskaną od systemu, a więc skorzystaniem z preferencji w stosunku do ogółu ubezpieczeniowych, a piszecie Pani o chęci skorzystania z dodatkowej promocji. która po prostu z dniem 31.12.2012 r. się zakończyła.

Najnowsze wpisy