Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: przejście ze zlecenia na etat = brak zwrotu podatku

wiwan / 2014-02-18 11:35
Kwota zmniejszająca podatek 556,02 zł wynikająca ze skali podatkowej PIT dotyczy całorocznego dochodu opodatkowanego wg. zasad ogólnych bez względu na liczbę źródeł. Nie jest to kwota "ze zlecenia", ale kwota z 2013 r. z dochodów z etatu ORAZ ze zlecenia.
Wiek nie ma tu znaczenia dla zasad PIT, ma wpływ na brak oskładkowania.

Zwrot jest mniejszy, bo w czasie etatu płatnik już 1/12 ww kwoty przy naliczani zaliczki PIT już uwzględniał.

Re: ulga na jedno dziecko

wiwan / 2014-02-18 12:17
To, że pozostawała Pani w związku małżeńskim przez cały 2013 r. (jak rozumiem) powoduje, że prawo do ulgi zależy od łącznej sumy dochodów obojga małżonków. Zatem Pani dochód ponad 56000 nie dyskwalifikuje z prawa do ulgi, dyskwalifikuje suma Pani i męża dochodów wyższa niż 112 000.

Chodzi o dochód podlegający PIT, a więc po odliczeniu kosztów uzyskania i składek społecznych.

Re: koszty uzyskania przychodu

wiwan / 2014-02-18 12:33
Pracownicze zryczałtowane KUP są niepodzielne miesięcznie, a nie rocznie. W Pana przypadku skoro zatrudnieni trwało i w styczniu i w grudniu- w rozliczeniu rocznym można wykazać koszty pełnoroczne tj. 1668, 72 zł jeśli zakład pracy jest w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania, 1335 zł- jeśli w tej samej miejscowości.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-02-18 12:58
Jak nadpłata, z jakiego tytułu i co mówi decyzja.

Co do zasady w przypadku wypłacenia świadczenia nienależnego i istnienia dalszego prawa do świadczenia Zakład sam to rozlicza, tj. wypłaca świadczenie bieżące częściowo* aż do rozliczenia zwrotu renty określonego w decyzji o nienależności pobranego świadczenia za dany okres.

* to jaka część może być potrącana wynika z art. 139 do 141 ustawy emerytalnej.

Czyli można potrącić nawet 50% renty, ale do wypłaty musi zostać min. 60 % renty minimalnej.

Re: Debata o służbie zdrowia? Kaczyński i Tusk się mylą, za leczenie trzeba płacić

wiwan / 2014-02-18 13:15
Dokładnie tak. Zresztą składka zdrowotna to właściwie podatek, więc zwrot byłby tak samo zasadny jak w przypadku finansowania sobie ochrony przez agencję zamiast finansowania policji.

Przy okazji tej dyskusji (nie tu, ale w rządzie i parlamencie) warto może też zastanowić się nad....likwidacją składki zdrowotnej, tj.:
-uznać, że ubezpieczony jest każdy posiadacz peselu
- skończyć z bezsensownym najpierw naliczaniem składki, potem jej odprowadzaniem, odliczaniem jej większości od PIT, egzekwowaniem przez ZUS
- skorygować - niestety w górę stawkę PIT (o ok. 1 pkt) i ewentualnie inne podatki
- urealnić podatek rolników pod tym kątem
- finansować system opieki zdrowotnej z podatków

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-02-18 13:57
A, czyli to renta z KRUS i decyzja została wydana w czasie, gdy renty jeszcze nie wznowiono. Zasady są takie same jak w ZUS.
Zaświadczenie o podjęciu nauki/pobieraniu nauki dołączasz do wniosku o wznowienie wypłaty renty. Wznowienie nastąpi od miesiąca złożenia wniosku i jednocześnie ruszą potrącenia w opisanych granicach.

Jeszcze kwestia terminu- jeśli w decyzji o zwrocie podano ostateczną datę zwrotu i będzie ona wcześniejsza niż możliwa data podjęcia nauki i tego udokumentowania zaświadczeniem- będzie moim zdaniem potrzebny wcześniej wniosek o odroczenie spłaty nienależnie pobranej renty z argumentem takim, że teraz gotówkowo Cię nie stać, a podjąłeś kroki (np. złożenie dokumentów do szkoły) by rentę odzyskać, a więc Kasa będzie miała z czego sobie potrącać.

Lepiej sprawę załatwiać osobiście, czasem chcą jakichś dodatkowych oświadczeń.

Re: Skladki preferencyjne

wiwan / 2014-02-18 14:17
Źle wyczytałeś. Okres 24 mc pada w zapisie mówiącym o tym, jak długo od rozpoczęcia DG trwa prawo do ulgi.
W zapisie o powstaniu prawa do ulgi okres ten nie pada. Jest tylko warunek 60 miesięcy.
Zatem nie masz żadnej resztki 10 miesięcy. Czyli prawo do ponownej ulgi dotyczyłoby sytuacji, gdybyś DG otworzył dopiero w listopadzie 2014 po upływie 60 miesięcy od działalności zlikwidowania.

Kwestię poprzedniego pracodawcy i usług na jego rzecz pomijam.

Podstawa- art. 18a Ustawy o systemie ub. społecznych.

Re: reklamacja a KPiR

wiwan / 2014-02-18 14:31
Tak korekta faktury.

Korektę przychodów i kosztów należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym została wystawiona faktura pierwotna. Jeżeli zaś zwrócony towar był uprzednio ujęty przez podatnika w spisie z natury, podlegającym wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, to zdaniem organów podatkowych, należy również odpowiednio skorygować spis z natury.
Obecnie organy podatkowe prezentują pogląd, że niezależnie od przyczyn wystawienia faktury korygującej (m.in. zwrotu towaru w związku z reklamacją związaną z udzieloną gwarancją), korektę przychodów i kosztów należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym została wystawiona faktura pierwotna.

W wydanych w ostatnim czasie interpretacjach indywidualnych dotyczących korekty przychodu sprzedawcy organy podatkowe twierdzą, że:

faktura korygująca (np. z tytułu zwrotu towarów) nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości,

późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu, wpływa jedynie na jego wysokość,

punktem odniesienia dla faktury korygującej jest zawsze faktura pierwotna,

w konsekwencji zwrot towarów (udzielenie rabatu, itp.) potwierdzony wystawieniem faktury korygującej, wpływa na zmniejszenie wcześniej uzyskanego przychodu ze sprzedaży - zdarzenia te powinny zatem zostać uwzględnione w wielkości przychodów poprzez ich zmniejszenie w tym okresie sprawozdawczym (miesiącu), w którym pierwotnie wykazano przychód.
Przedsiębiorca, który w związku z otrzymanym zwrotem towarów wystawił fakturę korygującą, powinien wynikającą z tej faktury kwotę zmniejszającą przychód ująć w kolumnie 7 podatkowej księgi "Wartość sprzedanych towarów i usług" (ze znakiem minus lub na czerwono) za ten miesiąc, w którym wpisał do księgi fakturę pierwotną.

Oprócz korekty przychodów przedsiębiorca, który uzyskał zwrot towaru, powinien również odpowiednio skorygować koszty podatkowe za ten sam okres.Towary handlowe i materiały zalicza do kosztów podatkowych z chwilą ich zakupu, zaś roczny dochód ustala z uwzględnieniem różnic remanentowych,W rezultacie, składniki majątku objęte spisem z natury, który przedsiębiorca ma obowiązek sporządzić i wpisać do podatkowej księgi na koniec każdego roku (tj. niezużyte w danym roku podatkowym materiały, a także niesprzedane towary handlowe, wyroby gotowe, półwyroby, produkcja w toku, etc.) zostają wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli zatem po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów otrzyma zwrot towarów, wystawi fakturę korygującą i skoryguje przychód za poprzedni rok podatkowy, to w takiej sytuacji korekty kosztów uzyskania przychodów związanych ze zwrotem towarów podlegających ujęciu w spisie z natury, powinien dokonać poprzez korektę spisu z natury na 31 grudnia poprzedniego roku.

Zdaniem organów podatkowych, korekta ta powinna polegać na wykazaniu w spisie z natury wartości towaru, który został sprzedawcy zwrócony.

Za Gofinem.

Re: DOT ZWROTY Z OFFE

wiwan / 2014-02-18 20:35
Jeśli wdowa po zmarłym członku OFE nie uzyskała wypłaty gotówkowej poza przekazaniem połowy środków zmarłego do jej OFE to oznacza, że zmarły wskazał za życia innego uposażonego- który uzyskał do nich prawo.

Wynika to z art. 131 i 132 wspomnianej już w tym wątku USTAWY
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych1

Re: Utrata renty

wiwan / 2014-02-18 20:52
Jestem ich ciekaw.
Bo skoro orzeczenie lekarskie jest pozytywne tj. orzeka niezdolność do pracy, i jest to kolejne orzeczenie, a przy pierwszej decyzji zostały spełnione warunki stażowe, więc decyzja odmowna wskazuje na podważenie prawdziwości dokumentów pierwotnie złożonych. Pociągałoby to więc również decyzję o zwrocie dotychczasowej renty jako świadczenia nienależnego za 3 lata wstecz zgodnie z art. 138 ustawy emerytalnej.

No chyba, że ZUS sam teraz stwierdził swoją pomyłkę tj. błędnie przyznał pierwotnie rentę, mimo że z dokumentów mamy wynikało, że nie spełniła warunków jej uzyskania. Wtedy nie byłoby podstawy zwrotu - bo dawniejsza taka możliwość z art.114, ust. 1a została zakwestionowana przez TK 28 lutego 2012 r., sygn. akt K 5/11.

Re: Dyscyplinarne zwolnienie z pracy

wiwan / 2014-02-19 10:28
Moim zdaniem tylko w przypadku udowodnienia, że do owego ustnego porozumienia stron o skróceniu okresu wypowiedzenia, a raczej przyrzeczenia zawarcia porozumienia doszło. Co przy braku formy pisemnej będzie po prostu trudne bez dowodów typu nagranie, zeznanie świadka.

Poza sprostowaniem świadectwa w grę wchodzi jeszcze odszkodowanie z art. 58 KP, w tym konkretnym przypadku jednak moim zdaniem nie w wysokości 3miesięcznego wynagrodzenia, ale wynagrodzenia proporcjonalnego do końca już formalnie biegnącego przed dyscyplinarką wypowiedzenia złożonego przez Pana.
Zakończyłoby się ono 31 marca, więc odszkodowanie dotyczyłoby wynagrodzenia za okres 11 lutego-31marca, czyli 5/3 wynagrodzenia miesięcznego.

Re: Zakładać działalność czy nie?

wiwan / 2014-02-19 10:45
Wątek zdublowany:

http://www.money.pl/forum/zakladac-dzialalnosc-czy-nie-t3736078.html#A3736078

Re: nowa firma - siedziba

wiwan / 2014-02-19 11:22
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej w sensie własności lokalu, strony umowy kupna nie ma różnicy bo firmą jest właśnie ta osoba fizyczna. Inaczej byłoby w przypadku spółki kapitałowej.

Chcąc zakup lokalu amortyzować- można albo w akcie notarialnym zawrzeć informację o kupnie 'do firmy'- na cele DG, albo potem na zasadzie oświadczenia lokal wciągnąć do środków trwałych.

Bez wciągnięcia do majątku firmy poza brakiem możliwości amortyzacji zakupu nie będzie też możliwości rozliczenia kosztów ewentualnych ulepszeń w lokalu- bo te w odróżnieniu od konserwacji/remontu się amortyzuje.

Jeszcze kwestia PCC, jeśli w chwili zakupu żona będzie podatnikiem VAT i

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2014-02-19 11:50
Niestety nie, taka możliwość dotyczy ( a raczej dotyczyła, bo świadczenie jest w praktyce wygaszone ) ubezpieczonych w związku zakończeniem zatrudnienia na skutek konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym.

Natomiast wskazana byłaby wizyta w MOPS/GOPS/PCPR w celu zorientowania się, czy w tej sytuacji mama nie uzyskałaby świadczenia opiekuńczego albo specjalnego zasiłku opiekuńczego (po rezygnacji z pracy). Tu ważne są kryteria dochodowe lub data powstania niepełnosprawności osoby będącej pod opieką.

Ostatnie (2013) zmiany w tym zakresie, potem wyrok TK i zapowiedzi kolejnych zmian sprawiają, że nie bardzo się orientuję, ale zmierzam do tego, że świadczenia te- owszem są symboliczne, ale w ich czasie z budżetu są odprowadzane składki emerytalne, rentowe. Tyle, że dotąd- tylko do uzupełnienia okresu minimalnego dla gwarancji e. minimalnej- a ten staż mama już posiada. Nowe projekty zakładają zdaje się zniesienie tego limitu. Jeśli tak jest w rzeczywistości- po prostu mama nabywałaby nowych okresów składkowych i wraz z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego miała emeryturę wyższą, mimo zaprzestania pracy.

Ale jak pisałem, z kwestią świadczeń ustawy o św. rodzinnych nie jestem na bieżąco.

Re: Wynajem mieszkania - córka właścicelki

wiwan / 2014-02-19 12:34
Tak, taka umowa wystarczy ale i jest w praktyce niezbędna. I powinna z niej wynikać możliwość zarówno oddania w najem jak i odpłatności za ten najem.

Po pierwsze ze względów umowy z najemca, by mieć podstawę prawną jej zawarcia- nikt rozsądny nie podpisze umowy z kimś, kto nie jest właścicielem ani jego pełnomocnikiem, ani nie ma innego tytułu prawnego do lokalu.
Podobnie w razie zniszczeń, zaległości w czynszu- roszczenie o zapłatę wystosowane bez takiego umocowania prawnego (mimo zawartej jednak umowy) będzie trudniejsze.

Po drugie ze względów podatkowych- chodzi o to, by fiskus nie miał podstaw do uznania, że przychód z najmu uzyskuje jednak właściciel mieszkania, a nie jego córka. Czyli, że matka nie odprowadza podatku, że nie wywiązuje się z obowiązku zaliczek oraz rozliczenia rocznego oraz że nie dochodzi jednocześnie do regulowania zobowiązań podatkowych przez osobę inną niż podatnik. W świetle ordynacji podatkowej i orzecznictwa- w efekcie matka miałaby zaległość podatkową i wykroczenie karno-skarbowe, a Pani należny zwrot podatku nienależnego itd.

Ps. Sama umowa z matką, jak i z najemcą jest potrzebna dopiero w razie kontroli US, zastrzeżeń do rozliczenia rocznego itp.
Przy wyborze ryczałtu też umowy się nie okazuje.

Najnowsze wpisy