Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Sz.P.wiwan proszę o komentarz-co tu jest "grane"

wiwan / 2014-02-25 12:53
Trochę jeszcze pogrzebałem i muszę odszczekać. Za fiksowałem się na tym, że po uzyskaniu wieku powszechnego nie można przejść na e. wcześniejszą. Tyle, że Pani na niej była, uzyskała prawo. Zatem wniosek o przeliczenie ze ze względu na nowe składki, jedna skutkuje przeliczeniem wg. zasad dla e. wcześniejszej jak i powszechnej i możliwością wyboru świadczenia wyższego.

Co do szumu informacyjnego ZUS.

- ustawa jest skomplikowana, ostatnie nowelizacje temu nie pomagają.
- zcentralizowana infolinia bazuje w pierwszej linii obecnie w znacznej części na stażystach, którzy jedynie referują nasze pytania specjalistom, a potem na odpowiedź. Powstaje efekt zabawy w głuchy telefon
- zmienia się orzecznictwo SN i NSA
- dlatego najlepiej po prostu w takich sytuacjach składać wnioski, uzyskiwać decyzje i mając je na piśmie podejmować decyzję o ewentualnym odwołaniu.

Przykład związany z Pani przypadkiem. E. powszechna przyznana przed 2013 r., a więc bez pomniejszenia o sumę emerytur wcześniejszych przed nią pobranych. Przeliczenie owej emerytury po nowych okresach składkowych- literalnie wg. obecnych zapisów ustawy (brak przepisu przejściowego) skutkuje owszem doliczeniem nowych składek, ale odliczeniem e. wcześniejszych- bo przeliczenie odbywa się jak naliczenie, dochodzi do niego po 2012 r. A wedle infolinii- jednak bez odliczenia, na zasadzie prawa nabytego, bez wskazania jednak zapisu w ustawie po nowelizacji jak i w samej nowelizacji.

Za zamieszanie przepraszam.

Re: Emerytura szkodliwe warunki wypłata

wiwan / 2014-02-25 13:32
Co Pani ma na myśli pisząc spłata ?
Chodzi Pani o:
- wyrównanie tj. wypłatę świadczenia wstecz tj. za okres od stycznia 2013.
- wyrównanie świadczenia za okres sprzed stycznia 2013, bo np. pierwotny wniosek o emeryturę został złożony w październiku 2012, a więc kwestia emerytury za październik-grudzień 2012.
- wyrównanie świadczenia wstecz do stycznia 2013 r. o dodatkowe składki odprowadzone z etatu w czasie procesu.

Re: Emerytura szkodliwe warunki wypłata

wiwan / 2014-02-25 13:55
Nie, jeśli pracuje u pracodawcy, u którego pracował w ostatnim dniu 2012 r. i nie rozwiązał z nim umowy na choć jeden dzień.

Bo niestety taka regulacja (art.103a) weszła w życie w 2011 r., a więc ojca objęła.

By strata finansowa z tego tytułu była jak najmniejsza- powinien jak najszybciej umowę rozwiązać - dogadując się z pracodawcą o jej następnie odnowieniu (jeśli nadal chce pracować), przedstawić świadectwo pracy w ZUS oraz jednocześnie złożyć wniosek o przeliczenie emerytury z uwzględnieniem nowych składek.

Re: Emerytura szkodliwe warunki wypłata

wiwan / 2014-02-25 18:51
No jest kwestia przeliczenia świadczenia, ale jest to kwestia odrębna od procesu- każdy emeryt ma do niego prawo jeśli po ustaleniu prawa do świadczenia nabywa nowe okresy ubezpieczenia emerytalnego/nowe składki.

Co do okresu przed styczniem 2013 jeśli wniosek został złożony w grudniu 2012 lub wcześniej- nie ze względu na ów art. 103a. Nawet gdyby nie wszedł on w życie- spłata świadczeń wcześniejszych wymagałaby odwołania od obecnego wyroku do wyższej instancji, o ile nie uległ on już uprawomocnieniu.

Re: PIT-11 pomoc

wiwan / 2014-02-25 19:10
Status studenta nie wpływa na zasady rozliczenia i Twoje obowiązki jako podatnika.

Na podstawie PIT 11 rozliczasz się do końca kwietnia na PIT 37. Łączysz w nim przychody z zatrudnienia z ewentualnymi innymi uzyskanymi w roku 2013 opodatkowanymi na zasadach ogólnych. Składasz w swoim (właściwym dla miejsca zamieszkania w dniu 31 grudnia 2013) urzędzie skarbowym.
Jeśli wskazany dochód/przychód był jedynym- uzyskasz zwrot podatku. Jeśli ma być na konto i dotąd jak rozumiem jeszcze nigdy się nie rozliczałeś- złóż również formularz ZAP-3, jest tam miejsce na podanie nr. rachunku bankowego.

ps. status studenta wpływa na prawo do ulgi prorodzinnej rodzica/rodziców.

Re: Emerytura szkodliwe warunki wypłata

wiwan / 2014-02-25 19:23
Nie. Nie zmieni, bo również emerytura uzyskana na podstawie decyzji z grudnia 2012 byłaby od razu zawieszona ze względu na nieprzerwanie stosunku pracy.

Re: Zawieszenie działalności gospodarczej. Jakie masz obowiązki?

wiwan / 2014-02-25 21:39
Korygować można aż do przedawnienia, czyli PIT 36 za 2012 może być skorygowany do końca 2018 r.

Jak najbardziej mimo zawieszenia DG nadal można owe odsetki wykazywać jako koszt DG, bo jest to koszt stały, służący zabezpieczeniu/utrzymaniu źródła przychodów, o którym mówi art. 22, ust. 1 ustawy o PIT.
Tak samo jak koszty np. najmu lokalu pod DG, podatku od nieruchomości, ubezpieczenia itp.

Wskutek korekty pojawi się albo dodatkowy zwrot podatku za 2012, albo pojawi/zwiększy się strata za 2012 do rozliczenia w latach kolejnych (maksimum 5 lat, maksimum 1/2 starty w jednym roku).

Korekta na formularzu PIT-36, tyle, że w związku z ty, że praktycznie co roku formularze ewoluują konieczne jest dotarcie do wersji, jaka za rok 2012 obowiązywała. Chodzi o to, by numeracja/treść pozycji/pól w korekcie były identyczne jak w formularzu pierwotnym, a różniły się jedynie kwoty.

Przy rozliczeniu elektronicznym- nie ma problemu z odnalezieniem odpowiedniej wersji za dany rok. Do korekty- pisemne wyjaśnienie powodu korekty lub elektroniczne ORD-ZU

Dokumenty pozostałe tj. dokumentacja wysokości należnych odsetek i ich poniesienia- tak jak przy zeznaniu pierwotnym pozostają u podatnika, na wypadek kontroli US, nie dołącza się ich do korekty.

Re: ile mogę dorobic na emeryturze

wiwan / 2014-02-26 11:01
Limity dotyczą tylko emeryta w wieku NIŻSZYM niż powszechny wiek emerytalny go obowiązujący. Bez względu na rodzaj emerytury. I są to limity, które wpływają na zmniejszenie lub całkowite wstrzymanie wypłaty emerytury, ale nie wpływają na samo prawo do emerytury- bo to jest nabyte.

Zatem bez podania daty Pana urodzin nie odpowiem na to pytanie.
Aktualny wiek emerytalny - w art. 1, pkt.5 b tej nowelizacji:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;11;maja,dziennik,ustaw,2012,000,637.html

Re: Wcześniejsza emerytura

wiwan / 2014-02-26 11:25
ŚWIADCZENIE przedemerytalne.

Tak, wyjściowe warunki wiekowo stażowe już Pan spełnia- jak rozumiem staż zakładowy byłby wtedy już min. 6-ciomiesięczny. Z tym, że zwolnienie musi być z powodów leżących po stronie pracodawcy.

Druga kwestia to nie chodzi o min. półroczne bezrobocie, ale min. półroczne pobieranie zasiłku dla bezrobotnych- a więc jego uzyskanie (jeśli praca z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym 1 rok w ciągu 1,5 roku przed rejestracją- to zasiłek będzie) ORAZ utrzymanie- tj. stawianie się w terminach i sytuacja braku oferty pracy.

Wpływ finansowy dla roczników młodszych niż 1948 tylko pośredni. Jest to okres nieskładkowy, więc wlicza się do stażu ubezpieczeniowego, od którego zależy prawo do gwarancji e. minimalnej (min. 25 lat) i prawo do e. częściowej (min. 40 lat). Pan obie granice przekroczył- więc już nic świadczenie nie zmieni w tym zakresie.
Jest ono wypłacane z Funduszu Pracy, nie jest traktowane jak e. wcześniejsza, więc nie pomniejsza emerytury w wieku powszechnym.

Świadczenie jako okres nieskładkowy zwiększyłoby natomiast ewentualną rentę z tyt. niezdolności do pracy- bo tu zasady ustalania wysokości są takie jak emerytur roczników starszych niż 1949. Ale tego Panu nie życzę :-)

Re: Dziecko pracuje - czy należy się ulga rodzinna?

wiwan / 2014-02-26 11:34
To zależy od osiągniętego dochodu ze zlecenia. Jeśli przekroczył on łącznie 3089 zł- prawa do ulgi nie ma.

Oczywiście mówimy o sytuacji braku innych dochodów syna opodatkowanych PIT na zasadach ogólnych w roku 2013, bo limit dochodu dotyczy łącznie wszystkich takich dochodów.

Re: jaki podatek od świadczenia otrzymanego z biura pracy

wiwan / 2014-02-26 11:43
Nie jest inaczej opodatkowane*, ale zapomina Pani, że PIT nie jest stricte podatkiem liniowym, bo jest choćby roczna kwota zmniejszająca podatek (556,02 zł) oraz że świadczenie z PUP (zasiłek, stypendium) podlega składce zdrowotnej 9%, której większość (7,75% podstawy) od podatku się odlicza.

* stypendium współfinansowane z UE jest z PIT zwolnione.

Re: Jak rozliczyć pit za samotnie wychowujące dziecko

wiwan / 2014-02-26 11:57
Całość sprowadza się do tego, że przy obliczeniu PIT podatek ustala w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich rocznych dochodów.

W PIT 37 zaznaczamy pozycję 4, w pozycji 112 i 113 pojawia się owo pomniejszenie o 1/2 i podwojenie.

Tu formularz i broszura, temat samotnie wychowującego podatnika zajmuje całą stronę, więc jest wyczerpujący.


http://www.money.pl/podatki/pit_2013/formularze-i-broszury/pit-37/

Re: Sikorski nie żałuje swoich słów z Kijowa

wiwan / 2014-02-26 12:01
Przytoczył w 1 akapicie i nie tak one brzmiały.

Re: Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

wiwan / 2014-02-26 12:40
1. zapomniała Pani o zaokrągleniach. Najpierw podstawy opodatkowania, potem zaliczki.

Podstawa opodatkowania to 2788, podatek 236,98, składka 232,85, zaliczka 4 zł.

2. pytanie- dlaczego w lutym już odliczenie składki za luty- została zapłacona z wyprzedzeniem ? Jeśli tak dlaczego tylko jedna składka zdrowotna ? Nie było przychodu styczniowego ?

3.tak, składki nieodliczone w jednym miesiącu z braku pokrycia w przychodzie (społeczne) i dochodzie (zdrowotna) można odliczyć w kolejnych miesiącach. Odliczenie składek jest prawem rocznym- a więc dotyczy łącznych przychodów rocznych, łącznie poniesionych składek społecznych i łącznie części odliczalnej poniesionych składek zdrowotnych co wynika z art. 13 i 13 a ustawy o ryczałcie.

Re: dni urlopowe a nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego

wiwan / 2014-02-26 12:45
NIE. Nawet gdyby sama Pani o urlop wnioskowała- nie jest możliwe udzielenie go w czasie niezdolności do pracy- na tej zasadzie na jakiej uzyskanie ZLA w czasie urlopu przerywa go, tj. pokrywające się dni muszą być udzielone w innym terminie.

Najnowsze wpisy