Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Reforma emerytalna tematem rządowej kampanii

wiwan / 2012-04-12 10:32
Oraz wtedy, gdy definitywnie zlikwiduje się ZUS-owe emerytury wcześniejsze lub zmieni zasady ich wyliczania, bo to one w znacznym stopniu demolują FUS jako świadczenia wypłacane summa summarum w kwocie niewspółmiernie wysokiej do odprowadzonych składek.

Re: jaka wysokosc wygranej jest zwolniona od podatku??

wiwan / 2012-04-12 10:42
To zależy od rodzaju wygranej i podmiotu organizującego.

Zdrapka - a raczej wygrana w niej jest zwolniona z PIT do kwoty 2280 zł.
Są wygrane np. na automatach, wideoloteriach zwolnione zupełnie. A organizowane w mediach - do kwoty 760 zł.

Więcej i precyzyjnie- art.21, ust. 1 , pkt.6 i pkt. 6a oraz pkt. 68 ustawy o PIT

i w artykule:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/kiedy;wygrana;w;konkursie;korzysta;ze;zwolnienia;w;pit,157,0,824477.html

Re: wymiana opon w samochodzie firmowym

wiwan / 2012-04-12 12:35
Tak, oczywiście- bo jest to związane z eksploatacją ww samochodów.
Dotyczy to zarówno kosztu zakupu opon jak i kosztu samej usługi wymiany czy ewentualnego kosztu magazynowania opon zdjętych do następnej wymiany sezonowej.

Tu trochę o tym:

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zakup;opon;mozna;rozliczyc;w;kosztach;podatkowych,49,0,921649.html

Re: Jak wygrać z ZUS-em ?

wiwan / 2012-04-12 18:18
Sens zależy od tego z jakiego powodu dowody ZUS obecnie kwestionuje. Jeśli z powodu sfałszowania dokumentów przez Panią lub ich wystawcę lub udowodnione stwierdzenie na nich nieprawdy- NIE ma sensu.
W innych okolicznościach- TAK i pojawił się ostatnio wyrok Trybunału Konstytucyjnego, którym należy się podeprzeć:

sygnatura K 5/11, tekst ;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/wyrok;trybunalu;konstytucyjnego;z;dnia,dziennik,ustaw,2012,000,251.html


Jeśli więc początkowo rentę przyznano na skutek pomyłki Zakładu- tzn. źle policzono wymagane staże, pomylono daty, okresy składkowe a dokumenty były prawidłowe- renty nie można odebrać- jest to 'strata' ZUS.

Oczywiście nie mówimy o s

Re: jak uniknac podatku przy sprzedazy mieszkania otrzymanego w spadku?

wiwan / 2012-04-12 18:45
Oj tam, oj tam. Jesteś :-)))

Wybacz, że ja się w ten wątek wciąłem, ale tym razem to ja musiałem forumowiczowi "jak... na rowie" napisać...

Re: Ubezpieczenie OC księgowego- z ochroną prawną czy bez?

wiwan / 2012-04-12 19:20
Ubezpieczenie ochrony prawnej obejmuje pokrycie kosztów fachowej pomocy procesowej ( adwokata ) dzięki której ostatecznie zasądzone odszkodowanie na rzecz klienta może być na tyle niższe, że to dodatkowe ubezpieczenie (ponad OC) się zwróci z nawiązką.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/na;czym;polega;ubezpieczenie;ochrony;prawnej,34,-1,789538.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kto;odpowiada;za;bledy;ksiegowe,120,0,407416.html

Co do samej polisy- należy pytać tu:

http://www.money.pl/forum/katalog,8,0,0,40,0,ubezpieczenia.html

Re: Reforma emerytalna tematem rządowej kampanii

wiwan / 2012-04-12 22:27
Nigdy tak nie mówiono, czego dowodem jest proponowana tabela nowego wieku emerytalnego będąca załącznikiem do expose premiera- czyli pierwszego głosu w tej kwestii- bo z 18 listopada 2011 r.

Re: Reforma emerytalna tematem rządowej kampanii

wiwan / 2012-04-13 10:17
Tak. Ma Pan rację. Nie chodzi o wypowiedzi, źle zinterpretowałem wzmiankowaną tabelę. Wzrost wieku emerytalnego mężczyzn o 2 lata jest rozpisany na lat 8. Tekst projektu noweli ustawy emerytalnej( BIP Ministerstwa PiPS) niestety ten czas dochodzenia do wyższego wieku prezentuje jeszcze mnie przejrzyście- tj. w formie tekstowej mówiącej jaki jest wiek emerytalny dla ubezpieczonego urodzonego w konkretnym kwartale. Ale sens i "efekt" kalendarzowy tabeli z expose i zapisu projektu są tożsame.

W takim razie nie wiem co za kalkulator wynalazł 'zatrwożony'....

Za zamieszanie przepraszam.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-04-13 10:51
To przysposobienie małej rencistki NIE zmienia jej prawa do renty rodzinnej po teściu/dziadku.

Bo nic takiego z ustawy nie wynika.

Jest zresztą UCHWAŁA SKŁADU SIEDMIU SĘDZIÓW Sądu Najwyższego(V UZP 1/75)
z dnia 25 lipca 1975 r.
w tej kwestii, tyle że ze względu na datę dotyczy jeszcze poprzedniej ustawy emerytalnej, która jednak identycznie kwestię prawa do renty rodzinnej dzieci regulowała.

Jeśli zachowa ona inne warunki do renty uprawniające tj. wiek do 16 lat lub do 25 przy kontynuacji nauki lub do końca roku akademickiego na którym skończy 25 lat i będzie to jednocześnie ostatni programowo rok studiów.

No i normalne kwestie zmniejszenia i zawieszenia wypłaty renty w związku z uzyskiwanymi przychodami.

Re: praca, a renta rodzinna

wiwan / 2012-04-13 10:58
A co ma do tego praca w tytule wątku ?

Ani tryb szkoły- dzienna/zaoczna/ dla dorosłych, ani organ założycielski szkoły (publiczna, prywatna) nie mają znaczenia dla prawa dziecka do renty rodzinnej.

Ma zgodnie z Ustawą emerytalną się uczyć, by po 16 roku życia rentę otrzymywać. I tak do 25 roku życia lub nawet dłużej do końca roku akademickiego w czasie którego rencista jako student kończy 25 lat i jest to jednocześnie programowo ostatni rok studiów.
Wynika to z art.68 Ustawy emerytalnej.
Za okres od skreślenia z listy uczniów poprzedniej szkoły do sierpnia 2012 renta oczywiście się nie należy.

Re: dni wolne od pracy

wiwan / 2012-04-13 11:01
Ustawowo inne- nie, ale:

http://www.money.pl/forum/dni-wolne-w-swieta-dla-innych-wyznan-t3176379.html

Re: Podatek od wynajmu garażu

wiwan / 2012-04-13 11:34
W Pana KONKRETNYM przypadku ( co wynika z tego, że dochody z najmu były/będą niższe niż 3091 zł ) niczego to nie zmienia w kwestii zaliczek a potem zwrotów. Zmieni to się jeśli w 2013 nie przejdzie Pan na ryczałt.

Chodzi o skalę podatkową:

http://www.money.pl/podatki/pit_2011/oblicz/skala-podatkowa/

Po prostu, żeby uniknąć co roku w kwietniu zwracania większości podatnikom tych 556 zł-za rok poprzedni- ich płatnicy (pracodawcy, dla emerytów- ZUS) na bieżąco "oddają" to już w trakcie roku, po 1/12, czyli po 46,33 zł- o tyle zmniejszając zaliczkę miesięczną. Dzięki temu znaczna część podatników w rozliczeniu rocznym wychodzi "na zer" - jeśli nie korzysta z ulg i preferencji.

Zawiadomienie dla pracodawcy o innym zatrudnieniu lub najmie jest po to- by tylko jeden płatnik dokonywał tego "oddawania", bo jeśli czyni to dwu- to na koniec roku podatnik musi do US zwrócić to zdublowane 566 zł jako niedopłatę podatku.

I tak byłoby w Pana przypadku na skutek niezgłoszenia pracodawcy dochodów z najmu, gdyby wynajmował Pan np. mieszkanie, więc na pewno uzyskując dochód z najmu wyższy niż 3091 zł. A jak napisałem wcześniej co do zasady zgodnie z Ustawą o PIT ma Pan sam sobie naliczać zaliczki z dochodu z najmu i uwzględniać w nich owe 46.33 zł, a pracodawca powinien zaprzestać na skutek tego zawiadomienia to czynić.

Jak widać- finansowo w kwietniu rezultat jest ten sam- identyczny dochód roczny, identyczny podatek, ale zwrot/nadpłata diametralnie różna bo w trakcie roku różne zaliczki.
Identyczne też formularze.
Rok 2011 i 2012 rozlicza Pan identycznie- na PIT 36.

Re: Reforma emerytalna tematem rządowej kampanii

wiwan / 2012-04-13 12:29
Jeszcze raz:

1.'zatrwożony' znalazł niezgodność zapowiedzi o 3mc/rok z jakimś kalkulatorem wywodząc wniosek, że zapowiedzi były nieprawdziwe.
2. ja błędnie odczytałem tabele, przyznałem Panu rację, do wypowiedzi w mediach się nie odnosiłem, bo wolę bardziej formalne podstawy
3. porównanie tabeli z expose, projektu noweli i tekstu expose daje ich pełną zgodność- było i jest zwiększanie wieku emerytalnego co roku o 3 miesiące.
4. premier więc nigdy o 4mc/1 rok nie mówił, a 'zatrwożony' ma rację jedynie w stosunku do jakiegoś kalkulatora
Nie wiem czy tego na uruchomionym przez Ministerstwo Pracy....więc trudno mi nawet stwierdzić, czy ów kalkulator rzeczywiście tak wskazuje.

Re: Reforma emerytalna tematem rządowej kampanii

wiwan / 2012-04-13 19:43
Oczywiście wg. tego, co na razie jest propozycją rządową noweli-
-powszechny wiek emerytalny osiągnie on w wieku 65 lat i 11 miesięcy, czyli na emeryturę może przejść w czerwcu 2016 roku.
- na emeryturę częściową (50%) będzie mógł się 'udać' w wieku 65 lat, czyli w lipcu 2015 r. o ile do tego czasu uzyska staż ubezpieczeniowy 40 lat.

Re: Jakie są planowane zmiany w emeryturach mundurowych

wiwan / 2012-04-13 19:52
W Pana przypadku nieważne jakie są- bo Pana nie obejmą. Projekt noweli dwu ustaw mundurowych- MON-owskiej i MSW-owskiej przewiduje stosowanie nowych zasad do osób rozpoczynających służbę po 31.12.2012.r.

Nowe zasady to minimalny staż służby 25 lat ORAZ wiek minimalny 55 lat.
Podstawę wymiaru emerytury stanowić będzie „uposażenie należne z trzech kolejnych kalendarzowych lat służby wraz z nagrodą roczną oraz dodatkami o stałym charakterze.
Emerytury służb mundurowych będą wynosić 60% podstawy jej wymiaru po 25 latach służby i wzrastać o 3% za każdy kolejny rok służby. Maksymalnie emerytura nie będzie mogła przekroczyć 75% podstawy. Wyjątek stanowi funkcjonujące obecnie podwyższanie emerytury o 0,5% podstawy za każdy miesiąc w przypadku służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych. Rozwiązanie to będzie obejmować wyłącznie pełne miesiące, a nie – jak dotychczas – także miesiące rozpoczęte.

Najnowsze wpisy