Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Ubezpieczenie studenta

wiwan / 2012-04-18 19:35
Jeśli została zatrudniona- to bez względu na ubezpieczenie zdrowotne od rodziców ( z uczelni w sporadycznych przypadkach- np. sierot ) podlega pełnemu ubezpieczeniu obowiązkowemu- społecznemu i zdrowotnemu, a więc w tym i chorobowemu i wypadkowemu i rentowemu.

Mówimy oczywiście o zatrudnieniu w rozumieniu prawa pracy tj. na etacie.

W przypadku zlecenia- sytuacja jest zgoła inna.

Re: Zasiłek chorobowy po utracie pracy

wiwan / 2012-04-18 19:46
Uściślijmy- miał Pan wpłacane składki, nie zasiłek, obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego z tyt. etatu.

I w czasie pracy korzystał Pan z tego tytułu z zasiłku chorobowego, jeśli został wyczerpany w danym roku okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego (zasadniczo 33 dni) przez pracodawcę.

Prawo do zasiłku PO ustaniu ubezpieczenia, czyli zatrudnienia powstaje tylko wtedy gdy:

1. niezdolność do pracy powstała jeszcze w czasie trwania ubezpieczenia
2. niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego:

nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego albo
nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego - w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby (oznaczonej w zaświadczeniu lekarskim kodem literowym "E").

Pieniądze nie znikają, służą innym ubezpieczonym- tak jest skalkulowana stawka tego ubezpieczenia- 2,45% podstawy. W znacznie większym stopniu korzystają z niego kobiety- bo oprócz zasiłku chorobowego mają zasiłek macierzyński, a zasiłek chorobowy w czasie ciąży jest naliczany od 100% podstawy, a nie od 80%.

Re: Jak obliczać urlopy?

wiwan / 2012-04-18 19:54
Wystarczyło tu nieco pogrzebać- wielokrotnie 'szklarek' napisał, że okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do stażu pracowniczego, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego- bo tak stoi napisane w artykule 79 USTAWY
z dnia 20 kwietnia 2004 r.
o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Natomiast nie stanowi on okresu, od którego zależy prawo do nabycia urlopu wypoczynkowego. Co oznacza, że idąc do pracy bezpośrednio po zasiłku i nie posiadając okresu zatrudnienia w poprzednich latach- urlop mamy naliczany wg. sposobu takiego, jak osobom bezpośrednio po szkole.

Re: System emerytalny nie budzi zaufania Polaków

wiwan / 2012-04-19 10:32
Zacznijmy od tego, że Polacy nie bardzo mają pojęcie o tym systemie. Tj. regulacjach dotyczących wieku/stażu jak i sposobu wyliczania świadczeń jak i tego, że jest tu spora rozmaitość.

Re: zmiany w emeryturach mundurowych

wiwan / 2012-04-19 10:34
Nie. Tak jak i teraz nieosiągnięcie minimum stażu mundurowego nie daje prawa do tej emerytury- uzyskuje się emeryturę na zasadach ogólnych- ZUS-owych, a staż mundurowy jest doliczany do stażu cywilnego na jej potrzeby.

Re: praca za granica, a rozliczenie podatkowe

wiwan / 2012-04-19 10:40
Zbyt mało informacji o tym, co to za kraj był i czy w tym samym roku miała Pani dochody w Polsce.

Wszystkie możliwe odpowiedzi tu;

http://www.money.pl/forum/podwojne-opodatkowanie-czyli-praca-za-granica-a-fiskus-t83350.html

Re: Praca w dzień wolny? Co za to przysługuje?

wiwan / 2012-04-19 11:02
Nie ma takiego prawa. 1 maja jest ustawowo dniem wolnym, i praca w takim dniu jest możliwa tylko w konkretnych przypadkach, które w tej sytuacji nie mają miejsca.
Nie zachodzi bowiem konieczność zaspokajania codziennych potrzeb ludności jak w przypadku aptek czy stacji benzynowych. Nawet więc normalna sprzedaż w sklepie nie jest dozwolona przez przez pracownika, a tym bardziej remanent, który ludności nijak nie służy.

Odmówić co do zasady Pani nie może, ale kwalifikuje się to do zgłoszenia do PIP i jest to nieprzestrzeganie prawa pracy zagrożone grzywną do 30 tys. zł z art.281 KP.

Sprawę zaś reguluje art. 151'9 do 151'12 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-vii-praca-w-niedziele-i-swieta/art-151

Re: praca na czarno

wiwan / 2012-04-19 11:15
I wbrew temu, co tu w wątku już napisano, pracownik też musi liczyć się z konsekwencjami. Np. gdy pracę podjął jako zarejestrowany bezrobotny. Jak również wobec fiskusa- z powodu nieujawnionego dochodu,a co za tym idzie niepłaconego PIT.

Re: Opłacanie ZUS z innych źródeł dochodów.

wiwan / 2012-04-19 11:27
Oczywiście, że tak można. Problem byłby w przypadku spółki kapitałowej. Ale przy jednoosobowej DG firma to Pan. To, skąd fizycznie pochodzą pieniądze na składki nie ma znaczenia. Ani dla ZUS, ani US jeśli będzie Pan w stanie ich pochodzenie udokumentować w razie wątpliwości fiskusa. Przy takich kwotach to się nie zdarza.
Mogą być więc pieniądze i z darowizny od ciotki, albo po prostu z oszczędności sprzed 20 lat,itd.
Zresztą przecież DG może przynosić straty i jeśli koszt ubezpieczeń będzie wrzucany w koszty DG, a nie rozliczany przy podatku- stratę taką można rozliczać w latach następnych tj. pokryć ją z przyszłych przychodów.
Czyli system podatkowy taką sytuację też przewiduje.

Re: podatek od opadów

wiwan / 2012-04-19 11:33
Absurdem jest nazywanie podatkiem opłaty za normalną usługę skalkulowaną ryczałtowo. Dokładnie jak wywóz śmieci.

W wielu miastach już zresztą funkcjonującą. Nikt zresztą nie ma obowiązku z tej usługi korzystać, o ile inna forma pozbywania się wody opadowej mu się skalkuluje.

Co do samego Wrocławia. Nie ma kwestii "wstecz", bo uchwała wprowadzająca nową pozycję do cennika MPWiK została wydana terminowo, z wymaganym wyprzedzeniem i od dawna 1 marca jako start naliczania był znany. Wojewoda wstrzymał czasowo jej wykonanie, teraz się wycofał, więc pierwotny termin obowiązuje.

Jakże polska histeria.

Re: małżeństwo nie przez cały rok podatk. a ulga prorodzinna?

wiwan / 2012-04-19 11:38
Tak. Rozwód w trakcie roku pozbawia możliwości skorzystania z preferencji wspólnego rozliczenia za ten rok podatkowy. Ulgą na dziecko proporcjonalną do liczby miesięcy jego życia w trakcie 2011 r. dzielicie się zgodnie z okresem wykonywania władzy rodzicielskiej.

Re: małżeństwo nie przez cały rok podatk. a ulga prorodzinna?

wiwan / 2012-04-19 15:46
Przepraszam, jakoś tak podprogowo mi się to urodziło :-) Nie zmienia to jednak faktu, że wspólne rozliczenie jest niemożliwe za rok 2011.

Ulga na dziecko dowolnie między Państwa podzielona, tak by wykorzystać całą. Liczba miesięcy życia zaokrąglona w górę. Czyli dziecko urodzone np. nawet 31 sierpnia daje prawo do ulgi za 5 miesięcy.

Re: wymiana opon w samochodzie firmowym

wiwan / 2012-04-19 15:46
Tak, oczywiście.

Re: podatek od opadów

wiwan / 2012-04-19 15:56
Ależ oczywiście, że jest dobrowolna jeśli nieruchomość nie odprowadza wody z utwardzonego podwórka oraz dachu do kanalizacji burzowej albo ogólnospławnej.

Posiadacz np. domu jednorodzinnego może wody opadowe rozsączać w ogrodzie za pomocą drenów i MPWiK nie ma podstaw obciążać go tą opłatą.

Re: praca za granica, a rozliczenie podatkowe

wiwan / 2012-04-19 16:04
Obowiązuje metoda wyłączenia z progresją unikania podwójnego opodatkowania z tym krajem- zatem w Pani sytuacji nie rozlicza się Pani w Polsce za rok 2011.

Najnowsze wpisy