Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-04-16 09:56
TAK właśnie- zgodnie z ust. 3 wspomnianego artykułu składki zewidencjonowane na Pana koncie - czyli od roku 1999 zostaną przeliczone w stosunku 19,52/12,22- czyli zwiększone tak, jakby do OFE nie odprowadzono żadnej części Pana składki ( 7,3 pkt. proc do kwietnia 2011, od maja 2011 dużo mniej, ale powstało subkonto w ZUS*- czyli jakby do OFE Pan nie należał.

* tu mamy chyba przeoczenie ustawodawcy, bo nie wspomina się o kwotach z subkonta w takim przypadku.

Re: co i na jaką kwotę można odliczyć od podatku za wynajem lokalu?

wiwan / 2013-04-18 13:18
Oczywiście opodatkowanie dochodu z najmu jest na zasadach ogólnych.
Na pewno można odliczyć koszty ogłoszeń. Koszt aktu byłby odliczalny poprzez doliczenie go do wartości mieszkania gdyby było kupowane- po prostu zwiększyłby wartość przyjętą do ustalenia amortyzacji.
Inne koszty odliczalne :
- amortyzacja, gdy umowa min. 12 miesięczna
- remonty
- doposażenie
- ubezpieczenie
- podatek od nieruchomości
- obsługa prawna (koszty sporządzania kolejnych umów)
- przeglądy/modernizacje instalacji
-opłaty za media, jeśli najemca nie jest zobowiązany do ich ponoszenia
-czynsz płacony spółdzielni/wspólnocie jeśli najemca nie jest zobowiązany do jego ponoszenia.

Re: renta rodzinna po zmarłym ojcu3

wiwan / 2013-05-06 10:37
Warunków renty w drodze wyjątku nie spełniasz, bo podstawą jest m.in. to, że wnioskujący nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek ( art. 83 Ustawy emerytalnej ).

Szansa na r. rodzinną byłaby tylko w przypadku wykazania, że w chwili śmierci ojciec miał staż ubezpieczeniowy min. 25 lat, bo wtedy zwalnia to z warunku pozostawania w ubezpieczeniu nie dawniej niż 18 miesięcy przed śmiercią.

Powyższe wynika z art. 57, ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-05-06 10:42
No dłuugi weekend :-)

Matka Pana nie ma podstaw do przeliczenia otrzymywanej emerytury ( emerytura z urzędu jak rozumiem, przyznana bez wniosku automatycznie wraz z ukończeniem 60 lat ) jeśli w czasie jej pobierania nie nabyła nowych okresów ubezpieczeniowych tj. nie była zatrudniona, nie podjęła zlecenia itp.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-05-10 23:18
Akurat w mojej odpowiedzi chodziło o to, że okres urlopu wychowawczego zalicza się do 365 dni ubezpieczenia w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w PUP, które dają prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Bez prawa do zasiłku nie ma potem świadczenia przedemerytalnego.

Natomiast u. wychowawczy wlicza się do stażu ubezpieczeniowego na potrzeby świadczeń ZUS- rent, emerytur, świadczenia przedemerytalnego. Co ważne:
- u. wychowawczy przebyty po 31.12.1998 r. jest okresem składkowym
- u. wychowawczy przebyty przed 1.01.1999 r. jest okresem nieskładkowym i może być uwzględniony w maksymalnym wymiarze 6 lat bez względu na liczbę dzieci/urlopów w życiu ubezpieczonej.

Re: emerytury mężczyzn rocznik 1949-1953

wiwan / 2013-05-16 18:38
Wycofanie wniosku oznacza bezprzedmiotowość decyzji, czyli NIE dochodzi do jej uprawomocnienia.

Przyznam, że niechętnie na forum gdybam, wolę opierać się na aktualnym stanie prawnym. Jak dotąd jednak wszelkie ograniczenia w Ustawie emerytalnej w uzyskaniu prawa do świadczenia lub w jego korzystniejszym naliczeniu wiązały się i wiążą z efektywnym uzyskaniem jakiegoś świadczenia w przeszłości, a więc z prawomocną decyzją. Można więc teoretycznie bez ograniczeń składać wnioski i je wycofywać, jest to bez wpływu na przyszłe okoliczności- efekt identyczny, jakby wniosków nie było.

Natomiast od 1999 roku kierunek zmian jest taki, by przywileje (również co do sposobu naliczenia) likwidować, by świadczenie było jak najbardziej związane z realnie wpłaconymi składkami. I tak już jest ( a raczej będzie wg. obecnego stanu ) z emeryturami roczników młodszych niż 1948, które nie były w ubezpieczeniu przed 1999 r. Czyli te, których Kapitał Początkowy wynosi ZERO.

Reasumując- nie liczyłbym, bez względu na to kto będzie w rządzie i co teraz mówi, by wprowadzono zmiany w kierunku odwrotnym idące, niż dotychczasowe. Prawo Pani do uzyskania e. powszechnej będzie więc bezterminowe.

Na pociechę zwracam uwagę, że najprawdopodobniej nawet gdyby owego odliczania świadczeń nie było- i tak emerytura powszechna w Pani przypadku byłaby niższa, niż e. wcześniejsza właśnie ze względu na inny sposób liczenia.

Stąd zresztą temat wątku, który Pani akurat nie dotyczy. Wymienione roczniki mężczyzn nie mają prawa do tzw. mieszanego wyliczenia emerytury powszechnej, mają je kobiety. Polega on na policzeniu części e. wg. starych zasad i części wg. nowych. Taki przepis przejściowy na złagodzenie szoku nowego ( po reformie 1999, dla roczników 1949 i młodszych) obliczenia wysokości świadczenia.

Re: Darowizna w rodzinie

wiwan / 2013-05-23 10:23
NIE przeczytała Pani zalinkowanego artykułu.

Kwestia płacenia zachowku bratu pojawiłaby się, gdyby ojciec pozostawił testament, na którego skutek brat "ucierpiałby" w stosunku do sytuacji prawnej, gdyby testamentu nie było.

Dom jest Pani własnością, ojciec nie może nim rozporządzać, również w testamencie.

Na koniec- przecież w momencie śmierci ojciec coś po sobie pozostawi, choćby ruchomości, konto bankowe. I tego kwestia ewentualnego zachowku może dotyczyć, jeśli zapisze to w testamencie Pani. Tyle, że dom już do tej masy spadkowi nie będzie należeć, ANI jego wartość nie będzie brana pod uwagę do wyliczenia ewentualnego zachowku. Czyli sytuacja na przyszłość będzie taka, jakby ojciec domu nigdy nie miał.

Re: ZWOLNIENIE NA ŚWIADCZENIU REHABILITACYJNYM

wiwan / 2013-06-04 11:38
NIE. Należy chęć powrotu zgłosić pracodawcy, a ten musi skierować na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy. Poprzedzone to powinno być uzyskaniem zaświadczenia lekarza prowadzącego o zakończeniu leczenia.

Tylko orzeczenie lekarza medycyny pracy o zdolności do pracy na danym stanowisku będzie podstawą dopuszczenia do pracy no i przerwania wypłaty świadczenia.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2013-06-21 09:31
Rozumiem, że jest Pan z rocznika 1949. No więc niestety 'spóźnił się' Pan o parę miesięcy. Dla rocznika 1948 byłaby jeszcze możliwa e. wcześniejsza tzw. pracownicza -wynikająca ze stażu i wieku, bez wymogu specjalnych okoliczności/rodzaju pracy.

E. pomostowa w ogóle Pana nie dotyczy, bo jest związana z pracą w war. szczególnych lub szczególnym charakterze.

Być może ma Pan na myśli (wiele osób to myli) świadczenie przedemerytalne, ale jest ono z innej ustawy i zasadniczą kwestią dla jego otrzymania jest utrata źródła dochodu- likwidacja DG albo po prostu zwolnienie z pracy oraz pobieranie potem zasiłku dla bezrobotnych min. 6 miesięcy.

Zatem obecnie można mówić w Pana przypadku jedynie o e. częściowej do której prawo uzyska Pan wraz z 65 urodzinami. Warunek stażowy ma Pan już spełniony.

Tyle, że będzie to świadczenie w wysokości 50% emerytury wyliczonej na dzień jej przyznania, bez gwarancji, że będzie ona nie niższa niż e. minimalna. Wraz z uzyskaniem wieku powszechnego- tj. 65 lat i 5 do 8 miesięcy- w zależności od kwartału Pana urodzin powstanie prawo do przejścia (na wniosek) na e. powszechną, 100%, wyliczoną na dzień przejścia, ale z podstawy obniżonej o sumę pobranych miesięcznych e. częściowych.

E. częściowej nie zawiesza się ze względu na zatrudnienie czy uzyskiwane inne przychody.

Podstawa- art.26b ustawy emerytalnej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-07-11 09:25
Matce odmówiono r. rodzinnej z powodu niespełnienia warunków przez zmarłego w chwili śmierci tj.
- tego, że zmarł później niż 18 miesięcy od ostatniego ub. społecznego lub innego okresu ściśle wymienionego w art. 57, ust. 1, pkt. 3.

Warunku tego nie musiałby spełnić, gdyby w chwili śmierci miał staż ubepzieczeniowy min. 25 lat
- tego, że nie spełnił warunku posiadania min. 5 lat stażu ubezpieczeniowego w ciągu ostatnich 10 lat życia ( art. 58, ust.2 )
Nie musiałby go spełnić, gdyby miał staż min. 30 lat ( art. 58, ust. 4 ).

Zatem by teraz ponownie wnioskować o r. rodzinną musiałaby zajść nowa okoliczność- tj. udowodnienie, że zmarły ww warunki w chwili śmierci spełnił tj. np. odnaleźć świadectwa pracy dające zwiększenie stażu zmarłego lub poświadczające choć 1 dzień ubezpieczenia w ciągu 18 miesięcy przed śmiercią.

Sam upływ czasu niczego nie zmienił, nie było też przez lata w tym zakresie większej zmiany (poza dodaniem ww art. 58, ust. 4), które w sytuacji Pani mamy coś by zmieniły.

Re: brak przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy

wiwan / 2013-07-18 11:16
No nie bardzo. Bo trudno też opieszałość PUP uznać za okoliczność szczególną wymaganą do przyznania przez prezesa ZUS renty w drodze wyjątku ( z art. 83 ustawy emerytalnej). Wymaga ona 4 łącznych warunków:


wnioskodawca jest lub był osobą ubezpieczoną albo jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym,

nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek,
nie ma niezbędnych środków utrzymania.


nie spełnia warunków wymaganych w ustawie o emeryturach i rentach do uzyskania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności

i właśnie w tym 4 warunku chodzi o tę 'szczególność'

I tu opracowanko z gazety prawnej;

"Osoba występująca o świadczenie w drodze wyjątku musi udowodnić, że to właśnie wskutek szczególnych okoliczności nie może uzyskać prawa do świadczenia w zwykłym trybie. Chodzi tu o wykazanie, że wystąpiło zdarzenie lub trwały stan wykluczający aktywność zawodową z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków (wyrok NSA w Warszawie z 24 sierpnia 2006 r., I OSK 425/06, niepublikowany).

Szczególne okoliczności to przyczyny niezależne od woli wnioskodawcy, niezawinione przez niego, wynikające ze splotu obiektywnych okoliczności, niekiedy powiązanych z subiektywnymi, ale nie dominującymi i usprawiedliwionymi. Są to przeszkody niedające się usunąć nawet przy dołożeniu maksimum sił i staranności o kontynuowanie czy podjęcie na nowo zatrudnienia. Chodzi tu o przeszkody przynajmniej w jakimś czasie nieusuwalne, eliminujące ubezpieczonego z grona pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu".

Re: Jak odzyskać swoje pieniądze z OFE

wiwan / 2013-07-29 09:26
Obecnie NIE ma takiej ustawowej możliwości dla Pani i jedyne ustawowe 'odzyskanie' przez rodzinę ma miejsce w przypadku Pani śmierci- czyli tzw. dziedziczenie OFE:

http://www.money.pl/forum/dziedziczenie-srodkow-ofe-t3543880.html

http://www.money.pl/forum/dziedziczenie-emerytury-z-zus-i-ofe-t3515530.html

Re: emerytury mężczyzn rocznik 1949-1953

wiwan / 2013-07-30 12:11
Nie robić, bo nie ma podstawy ku temu. Inne zasady liczenia e. powszechnej dla roczników po 1948 są w ustawie od roku 1999 i dotąd nie zostały zakwestionowane przez TK. Zmniejszanie e. powszechnej o pobrane wcześniej kwoty e. wcześniejszej- są od stycznia 2013 r. i nic nie wiadomo, by ktoś je zaskarżył. Nawet bez tej nowszej zmiany Pani e. powszechna byłaby najprawdopodobniej niższa.

Postąpiono więc zgodnie z ustawą i nie wbrew orzeczeniom TK.
Z innego punktu widzenia- skorzystała Pani i tak z 'promocji' możliwości pobierania e. wcześniejszej, a więc dużo bardziej oderwanej od rzeczywistych składek i niż Pani rówieśnic i nieuwzględniającej przewidywanego okresu jej pobierania. Co więcej ustawa nie zmusza Pani do przejścia na e. powszechną w związku z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego.

Re: Sztuka dawania i przyjmowania czyli wszystko o darowiźnie

wiwan / 2013-08-09 11:15
1.To już kwestia na forum prawne, cywilne oraz bankowe.
2.Co to jest "wymowa" ? W takich kwestiach mamy albo

a)umowę dożywocia z art. 908-916 Kodeksu cywilnego albo
b)ustanowienie służebności mieszkania z art.301-302 KC

Na zawarcie umowy dożywocia jest za późno, bo dokonano już jak rozumiem darowizny. A nie ma raczej okoliczności uzasadniających ODWOŁANIE darowizny, bo tylko po jej skutecznym odwołaniu można by zawrzeć umowę dożywocia.
w tej sytuacji żądanie teścia jest już niemożliwe.

Ustanowienie służebności może odbyć się po wykonaniu darowizny, ale w związku z kredytem pozostaje chyba jedynie przekonanie teścia o braku złych intencji z Waszej strony tj. niezawieranie oficjalnej umowy służebności.

Kończąc: inne rozwiązania typu ustanowienie tej służebności dla teścia zamiennie- na innym Waszym lub żony mieszkaniu jak rozumiem nie wchodzą w grę. Ani też kredyt gotówkowy.

Zdaje się jednak, że owa służebność NIE wyklucza bezwzględnie/ustawowo możliwości kredytu. Raczej jest to niechęć większości, ale nie wszystkich banków. W przypadku tych drugich służebność po prostu powoduje uzyskanie kredytu na gorszych warunkach.

Tu tabelka, co prawda sprzed2 lat, ale wskazuje, że są takie banki:

http://m.money.pl/wiadomosci/artykul/nieruchomosc;z;problemami;-;nie;na;kredyt,64,2,825408.html

Proszę pytać tu:

http://www.money.pl/forum/grupa,14,0,0,40,0,kredyty.html

Re: Podatek za wynajety obiekt uzytkowy

wiwan / 2013-08-21 11:17
Ryczałt ewidencjonowany 8,5% od przychodu albo PIT na zasadach ogólnych (wg. skali)od dochodu.

Więcej:

http://www.money.pl/forum/jaki-podatek-z-tytulu-najmu-garazu-t3252920.html

http://www.money.pl/forum/podatek-od-wynajmu-garazu-t3179614.html?_rfr=1

Najnowsze wpisy