Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-09-03 13:12
Nie napisała Pani jakie to war. szczególne, i ile trwała w nich praca.
Dla zdecydowanej większości stanowisk- minimalny staż w tych warunkach to 15 lat.

Emerytura wcześniejsza z tyt. takiej pracy dla męża byłaby więc możliwa tylko, jeśli na dzień 1.01.1999 r. miał jednocześnie min. 15 lat takiej pracy oraz min. 25 lat łącznego stażu ubezpieczeniowego. Nie można do niego wliczyć okresu pobierania renty ( w tym przypadku ok. 4 lat ).
Chodzi o e. z art. 184 Ustawy emerytalnej.

Więc zdaje się tych warunków nie spełnił.

Re: EMERYTURA I RENTA SYBIRACKA PO MĘŻU

wiwan / 2013-10-10 13:35
R. sybiracka to nieformalne określenie r. inwalidzkiej z USTAWY
z dnia 24 stycznia 1991 r.
o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych
i okresu powojennego w związku z USTAWĄ
z dnia 29 maja 1974 r.
o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.

W związku z tym, że wdowa ma również uprawnienia 'zbiegowe' (tak to nieszczęśliwie się w ZUS określa) występując o r. rodzinną po mężu uzyska 85% łącznej kwoty obu świadczeń przez niego pobieranych- czyli owej emerytury + 1/2 renty inwalidzkiej lub renty inwalidzkiej + 1/2 emerytury- w zależności w jakiej konfiguracji zmarły ją pobierał. Renty tej jednak nie będzie już mogła łączyć ze swoją emeryturą ani ze swoją r. inwalidzką.

Do owych 85% nie będą brane inne dodatki i świadczenia zmarłego ( np. pielęgnacyjny ), ale wdowa może swoje dodatki (np. właśnie pięlęgncyjny ) nadal otrzymywać.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-10-16 11:36
No więc nie taką samą sytuację. Jeśli nie było na emeryturze nowych okresów składkowych, to nie było sensu/podstawy e. wcześniejszej przeliczać. Nie było też sensu wyliczać e. powszechnej, bo dla Pani rocznika e. powszechna była jeszcze liczona jak e. wcześniejsze- czyli z lat składkowych, nieskładkowych, z zarobków wskazanych z najkorzystniejszych 10 lub 20 lat. Bez uwzględniania spodziewanej długości życia ani rzeczywistych składek po 1998 r.
Skorzystała więc Pani znacznie na swojej emeryturze w stosunku do roczników późniejszych.

Nawet gdyby wzmiankowanego nowego przepisu o pomniejszaniu e. powszechnej o pobrane e. wczesniejsze- NIC na przejściu na e. powszechną by Pani NIE zyskała.

Re: Zamknięcie jednoosobowej działalności po jej zawieszeniu - podatek od...

wiwan / 2013-11-05 11:28
Częściwo:

1. Tak, CEIDG-1 w opcji zamknięcia DG, czyli z zaznaczonym polem 5 w poz. 01. Niekoniecznie w urzędzie gminy, można on-line jeśli dorobiłeś się bezpiecznego e-podpisu.

2. Tak, jeśli po zawieszeniu nie doszło do odwieszenia DG choćby na dzień nie będzie już potrzebna wizyta w ZUS- CEIDG będzie jednoznaczne z wyrejestrowaniem z ZUS w obu rolach tj. płatnika i ubezpieczonego. Pozostanie więc w stosunku do ZUS kwestia ewentualnych nieregulowanych zaległości w składkach sprzed zawieszenia.

3. zryczałtowanego 10% podatku 'likwidacyjnego' nie ma już od 3 lat.

Podobne wątki:

http://www.money.pl/forum/likwidacja-dzialalnosci---jakie-dokumenty-do-skarbowki-t3016680.html

http://www.money.pl/forum/likwidacja-dzialalnosci-gospodarczej--co-ze-sprzetem-t3314365.html

http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/likwidacja;firmy;jakie;masz;obowiazki,182,0,1308342.html

Re: OŚWIADCZENIE DO CELÓW WYPŁATY ZASIŁKU OPIEKUŃCZEGO

wiwan / 2013-11-06 15:42
To formularz Z-15. Zasiłek ten przysługuje pracownikowi, który ze względu na stan zdrowia dziecka dostaje zwolnienie z pracy. Jest to odpowiednik zasiłku chorobowego, jaki uzyskuje Pani, gdy to Pani jest chora, zresztą tak samo liczony ( stawka 80% podstawy ).
Skompensuje on pani utratę wynagrodzenia za czas pobytu z dzieckiem w domu.

Jest to świadczenie z art.32 ustawy zasiłkowej, tj. USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa

Re: ZUS kosztuje nas ponad 4 mld zł. Ile poszło na Ojca Mateusza i Lato z Radiem?

wiwan / 2013-11-07 10:54
Ograniczenia w dorabianiu mundurowi również mają, owszem dużo łagodniejsze, bo mogą stracić jedynie maks. 25% świadczenie.

W przypadku cywilów ograniczenie dorabiania dotyczy jedynie rencistów i emerytów wcześniejszych przed uzyskaniem wieku powszechnego emerytalnego. Jak dotąd emerytka po 60, emeryt po 65 a w przyszłości po 67 r. życia NIE mieli i nie mają ograniczeń w dorabianiu do emerytury.

Re: Umowy śmieciowe

wiwan / 2013-11-12 17:07
1. okropne określenie, niestety propagowane przez związkowców, choć dla nich taki charakter ma nawet umowa o pracę na czas określony.

2. pojawia się kwestia braku ub. zdrowotnego w zakresie refundacji NFZ, no chyba, że jest ubezpieczony małżonek, który zgłosi do ubezpieczenia jako członka rodziny.

3. 1000 zł więcej w stosunku do DG, w stosunku do zleceń/etatu- 'oszczędność' kształtuje się inaczej.

4. nie będę pisał o emeryturze w kontekście ostatniego zamieszania z OFE, czy podnoszenia powszechnego wieku emerytalnego. ALE brak ub. rentowego to dość realne ryzyko życiowo- finansowe. Nie tylko dla freelancera, ale i jego rodziny- w kontekście ewentualnej renty rodzinnej, gdy umrze/ zginie.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-11-13 12:57
zapomniałem:

*Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-11-25 11:57
Takie jest uregulowanie ustawowe i nowelizacji ustawy emerytalnej w tym zakresie TK nie zakwestionował.

Proszę zważyć przy okazji, że:
- nie ma obowiązku zamieniać e. wcześniejszej na e. powszechną, można na tej pierwszej pozostać dożywotnio
- e. wcześniejsza, również w zakresie sposobu wyliczania jej wysokości dla roczników młodszych niż 1948 jest swego rodzaju promocją uzyskaną od systemu, a więc skorzystaniem z preferencji w stosunku do ogółu ubezpieczeniowych, a piszecie Pani o chęci skorzystania z dodatkowej promocji. która po prostu z dniem 31.12.2012 r. się zakończyła.

Re: Najbardziej dochodowe nieruchomości i... lokaty. A co po decyzji Fedu czeka inwestorów?

wiwan / 2013-12-20 23:45
ZUS ma o wiele więcej zadań i pracy, bo obsługuje kilka różnych ubezpieczeń/ świadczeń, dochodzenie zaległości w składkach, orzecznictwo medyczne, kontrole zwolnień itd, itp.

Więc porównywanie kosztu ZUS z OFE wprost jest doskonale bez sensu.

Re: Prawo pracy. Pracownik może być współwinny zwolnieniu

wiwan / 2014-01-03 12:23
A tak merytorycznie ? Kwestia tego, czy po stronie pracownika leży (też) przyczyna zwolnienia jest ściśle związana z prawem do odprawy pracowniczej przy zwolnieniu indywidualnym oraz prawem do uzyskania świadczenia przedemerytalnego w bodaj 2 z 6 możliwych opcji.

Re: Umowa dzieło - składka zdrowotna

wiwan / 2014-01-07 12:01
Można 'kupić', i nie chodzi tu o dzieło, ale o ogólną sytuację, gdy dana osoba nie podlega takiemu( zdrowotnemu) ubezpieczeniu obowiązkowo. Powyższe z art. 68 Ustawy zdrowotnej. Jeśli więc nie podlega Pan z innego tytułu obowiązkowo (katalog w art. 66) może Pan przystąpić dobrowolnie.

Zwracam uwagę, że ma to sens, gdy nie może Pan być zgłoszony jako członek rodziny przez małżonkę lub rodzica/uczelnię.

ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2008,164,1027.html

bardziej ujednolicona- w ISAPIe

-------------

Tak, jak z obliczeń Panu wyszło, skoro odliczalna część składki zdrowotnej przekracza wyliczony PIT- suma pobranych zaliczek przez płatnika w ciągu roku w rozliczeniu rocznym będzie stanowić nadpłatę, a więc będzie ona do zwrotu.

Jeszcze podrzucę interpretacje dotyczące tego, że dla prawa do odliczania s. zdrowotnej nie ma znaczenia to, że jest ona składką dobrowolną:

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (8 sierpnia 2009 r., sygn. akt ILPB2/415-622/09-2/ES)
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku, 27 kwietnia 2007 r., DF/415-39729/07/FD).

Re: prawo do renty rodzinnej dla osoby lekko upośledzonej

wiwan / 2014-01-20 20:36
Warunkiem uzyskania prawa do renty rodzinnej po rodzicu w takim wieku jest całkowita niezdolność do pracy, a więc orzeczona przez lekarza orzecznika ZUS, która powstała w wieku do 16 lat lub później- do 25 roku, życia jeśli w tym czasie dziecko owo pobierało naukę/studiowało.

Nie wiem, czy z upośledzeniem lekkim orzeczenie o niezdolności całkowitej jest możliwe, choćby okresowej.

Re: Postępowanie w sprawie słów abp. Michalika umorzone

wiwan / 2014-01-21 18:33
A można liczyć na wzajemność ?

Re: termin wpłaty składek ZUS

wiwan / 2014-02-10 19:42
Już w tym wątku padła odpowiedź i nic przez te lata w tym zakresie się nie zmieniło. Sobota, niedziela, święto lub ustawowo wolny dzień od pracy przypadający 10 dnia miesiąca przesuwa termin płatności na najbliższy dzień roboczy.

Data księgowania w ZUS jest taka sama, jak obciążenia rachunku płatnika. Przy przekazie pocztowym -owszem data wpływu do ZUS.

Co do przerwania ubezpieczenia- dotyczy to oczywiście tylko ub. chorobowego, bo jest dobrowolne.

Najnowsze wpisy