Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: co to jest mieszkanie komunalne?

wiwan / 2012-01-02 20:06
Na ogół dochodowe i powierzchniowe w obecnym miejscu zamieszkania.
Dlaczego "na ogół"- bo to gmina w swojej uchwale decyduje o tych kryteriach jak i o innych preferencjach- stan cywilny, liczba dzieci czy długość zameldowania na terenie gminy.

Zatem po info należy udać się do swego urzędu ( np. referat ds lokali) lub na jego stronę WWW

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2012-01-03 12:40
Moim zdaniem może- ale dopiero po formalnym podziale spadku, na odrębne gospodarstwa- tak by ojciec nie był współposiadaczem. Rozporządzenie dopuszcza jedynie współwłasność małżeńską.

No i po tym podziale- jego gospodarstwo nie może być mniejsze niż powinno mieć co najmniej 3 hektary użytków rolnych, dotyczy to województw: małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego, a w pozostałych województwach minimum - 6 hektarów. Powierzchnia gospodarstwa, które powstanie po przejęciu gruntów, nie może być mniejsza niż średnia powierzchnia gospodarstwa rolnego w kraju (obecnie 10,15 ha).

Re: Kobieta ur. 1957

wiwan / 2012-01-09 12:36
Kobieta z jej rocznika nie ma w ogóle możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę pracowniczą tj. związaną tylko ze stażem ubezpieczeniowym.
Może przejść na emeryturę wcześniejszą jeśli ma wymagane okresy zatrudnienia uprawniające do :
emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
emerytury kolejowej,
emerytury górniczej,
emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek,
emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki,

Jeśli ich nie ma- może liczyć na prawo do emerytury powszechnej dopiero w 2017 roku. Wg. OBECNYCH regulacji oczywiście.

Re: Dodatek do emerytury męża za żonę.

wiwan / 2012-01-09 19:59
Bzdura. Nie ma takiego dodatku, nawet w ustawach (obu) mundurowych co niby sugeruje owo "biuro emerytalne".

Re: Lokaty antybelkowe powinny znikać szybciej

wiwan / 2012-01-09 21:00
Skąd ta niekonsekwencja z "niestety" w leadzie artykułu i ofertą lokat, wcale nierzadką z oprocentowaniem dającym niemal cały zysk z lokaty przed obowiązywaniem nowych zasad zaokrąglania odsetek i naliczania podatku ?

Re: Ile lat za szkołę do 26dni urlopu wypoczynkowego?

wiwan / 2012-01-10 11:09
A miesiące ?

Pani staż pracowniczy to obecnie 6 lat z tyt. szkoły + 13 miesięcy pracy przed nią + 18 miesięcy pracy po niej. Czyli 8 lat 7 miesięcy. Założyłem koniec szkoły na koniec czerwca. Dopiero na przełomie maja i czerwca 2013 uzyska Pani staż 10 lat a więc prawo do 26 dni podstawy wymiaru u.wypoczynkowego.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-01-11 21:15
Na pewno oba z ZUS ?- pytam, bo orzecznicy ZUS orzekają o niezdolności do pracy- całkowitej lub częściowej. 'Stopnie niepełnosprawności' orzekają Powiatowe Zespoły ds Orzekania Niepełnosprawności dla celów pozarentowych, na podstawie innej ustawy niż emerytalna. Orzeczenia te nie są podstawą świadczeń ZUS, ale oczywiście przyczyna zdrowotna orzeczenia stopnia jest brana pod uwagę przy orzeczeniu niezdolności.

Na ostatniej komisji musiano orzec na okres do 65 urodzin, bo pozostało do nich mniej niż 5 lat- to wynika z ustawy emerytalnej ( art.13, ust. 3a )
Tak czy inaczej-dla Pan emerytury nie ma to znaczenia- bo wraz z 65 urodzinami Pana renta zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę ( art. 24a ) to, czy orzeczenie było bezterminowe, czy czasowe nie przekłada się na sposób wyliczenia i na samą wysokość emerytury.

Re: praca za granicą a wysokość emerytury

wiwan / 2012-01-16 12:17
Możemy- dokumentując tę pracę- bo jest ona uznawana za okres składkowy, o ile miała miejsce w Unii Europejskiej oraz w państwach Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii.
Zwiększy więc liczbę lat składkowych na potrzeby emerytury powszechnej dla roczników starszych niż 1949, emerytury wcześniejszej i kapitału początkowego dla roczników młodszych niż 1948.
Natomiast wysokość tych zarobków będzie bez wpływu na wysokość podstawy wymiaru emerytury- tj. nie można tych lat wliczyć do 10 lub 20 lat, z których tę podstąwę się wylicza.

Więcej- hasło "koordynacja emerytur wspólnotowa"

Re: Dodatek do emerytury męża za żonę.

wiwan / 2012-01-16 22:04
Kiedyś ?
Obecna ustawa o PIT już w momencie jej wejścia w życie tj. 1.01.1992 r. jasno mówiła, że pracodawca- może rozliczyć pracownika, jeśli oświadczy m.in. że nie będzie rozliczał się wspólnie z małżonkiem.
Nie było więc już wtedy podstawy prawnej do obliczania zaliczek od połowy dochodu.
I co do zasady przez cały ten czas art.37 ustawy o PIT się nie zmienił.
A tym bardziej do zwrotu jakichkolwiek kwot w naturze. Poza sytuacją, gdy z rozliczenia rocznego wyszła nadpłata podatku wyższa niż pierwsza zaliczka roku następnego.

Więc to jednak nie to.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-01-18 11:44
Gdy na liczniku pojawi się 61.
Wynika to z art.39 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace/art-39

Oczywiście- nie zawsze- po pierwsze trwająca umowa musi dać możliwość przejścia w jej czasie na emeryturę tj. nie może być umową terminową kończącą się przed 65 r.- bo taką można wypowiedzieć.
Z kolei w przypadku uprawnień do em. wcześniejszej- wiek ten jest odpowiednio obniżony.

Więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/jaka;jest;ochrona;pracownika;w;wieku;przedemerytalnym,199,0,626375.html

Re: zwolnienie z pracy a ubezpieczenie zdrowotne

wiwan / 2012-01-18 12:47
Zapomniała Pani o takim "drobnym" szczególe, że rodzic nie może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego dziecka pełnoletniego, które się nie uczy lub nie ma orzeczonej znacznej niepełnosprawności.

'Kartonek' po wypowiedzeniu na 99% jest pełnoletni/a...

Można dorzucić ekstrawagancką (w sensie finansowym i technicznym ) możliwość dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ.

Re: Podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania, a odliczenie podatku na...

wiwan / 2012-01-24 12:22
Najkrócej- stanowisko US jest zgodne z ustawą o PIT i...logiką. Warunkiem uniknięcia podatku od Dochodu ze zbycia tego mieszkania jest przeznaczenie całości Przychodu z jego zbycia na swoje inne cele mieszkaniowe.
Trudno przeznaczyć coś, czego się nie ma. A ma się dopiero najwcześniej w dniu zbycia. Pod tym względem są to pieniądze "znaczone".
Ma Pan czas do 31.12.2013 r. na przeznaczenie całego przychodu na ten cel. Jeśli się nie uda- podatek zostanie wstecznie naliczony od części dochodu proporcjonalnej do niewydatkowanej części przychodu.
Odbiór budynku nie ma nic do tego, bo cel mieszkaniowy to również wykończenie, rozbudowa, remont. Może Pan też nabyć zupełnie inną nieruchomość.
Celem takim jest również spłata kredytu mieszkaniowego, nieważne kiedy zaciągniętego. Jeśli więc zaciągnął Pan kredyt na budowę domu, zakup działki- można odliczyć wszystkie jego spłaty, które nastąpiły po dniu zbycia mieszkania i nastąpią do końca roku 2013.

Jeśli z góry Pan wie, że całości przychodu nie spożytkuje w oznaczonym czasie-lepiej go oszacować i w składanym PIT 39 wskazać, podatek zapłacić. Uniknie Pan odsetek za dwa lata.

Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

wiwan / 2012-01-24 12:36
Tak, jeśli przyczyna zwolnienia leży jedynie po stronie pracodawcy- likwidacja stanowisk itp., a nie ma kwestii tego, że jest on niezadowolony z Pani pracy.

Tu więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;pracownikowi;przysluguje;odprawa,191,0,404671.html

Re: Emerytura górnicza

wiwan / 2012-01-25 12:18
1. Okresów MSW nie można połączyć z okresami pracy górniczej, czy w warunkach szczególnych, ale są one zaliczane jako normalne okresy składkowe- wpłyną więc znacznie na wysokość świadczenia.
2. Moim zdaniem już spełnia Pan warunki wcześniejszej emerytury z tyt. pracy górniczej z art.46 ustawy emerytalnej.

Przyznam, że emerytury górnicze są b. skomplikowane- tj. jest tyle ich odmian, że się gubię. Przy części z nich rzeczywiście zwykłe chorobowe nie jest zaliczane do okresu pracy górniczej, zalicza się tylko chorobowe na skutek wypadku w pracy lub z powodu choroby zawodowej górniczej.
3.Na pewno też dodatkowo w wieku 55 lat- emerytura z art.50a ustawy emerytalnej, półtorakrotne zaliczanie okresu pracy załatwiają problem stażu górniczego.
4. za ogólnikowość przepraszam, odsyłam Pana do np. ZUS w Bytomiu specjalizującego się w kwestiach górniczych- dużo więcej się Pan dowie

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-02-02 19:40
Tak, otrzyma Pani, bo roczniki młodsze niż 1948 nie mają już wymogu minimalnego stażu ubezpieczenia, by świadczenie w ogóle otrzymać.

Napisała Pani "w tym", czyli urlopy macierzyńskie i wychowawcze też w tych 9 latach się "mieszczą".
Niestety przy tak mizernym stażu, mniejszym niż 20 lat składkowych i nieskładkowych nie bęzie Pani korzystać z gwarancji minimalnej emerytury. Czyli jeśli wyliczona będzie niższa ( a pewnie będzie) niż 728,18 zł obecnie, a od marca 799,18 zł ( o ile Waloryzacji kwotowej Trybunał nie zastopuje ), to taką niższą Pani dostanie.

Nie podejmuję się oceniać jej wysokości. To zależy od zarobków. Jeśli składała Pani wniosek o wyliczenie kapitału początkowego- to co roku ZUS przysyła przewidywaną ostateczną wysokość emerytury. Bez tego wniosku raport nie uwzględnia ubezpieczenia sprzed 1999 roku.

Tu kalkulator, z grubsza policzy:
http://www.money.pl/emerytury/kalkulator/ofe/

Najnowsze wpisy