Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Zaległości wobec ZUS mogą być umorzone

wiwan / 2013-01-15 20:49
A co ma kwestia wiary do tego? Jest ustawa. Zaległości zostaną umorzone każdemu uprawnionemu wg. tej ustawy kto złoży w terminie wniosek.
Uprawnionych wg. szacunków ZUS jest ok. 440 tys.
Nie wiem jaka część zechce skorzystać.
Warto pamiętać, że w przypadku prowadzących DG okresy z nieopłaconą składką, czy to z abolicją, czy nie NIE są wliczane do stażu ubezpieczeniowego ani wysokości świadczeń. Może to być przyczyną braku prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy, gwarancji e. minimalnej czy prawa do e. częściowej.

Tu tekst ustawy:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;9;listopada,dziennik,ustaw,2012,000,1551.html

Re: Renta z KRUS-problem

wiwan / 2013-01-23 12:29
Renta z tyt. niezdolności jest rentą stałą, czy okresową ? Jest to napisane w decyzji rentowej KRUS.

Re: Składki ZUS 2013. O ile pójdą w górę?

wiwan / 2013-01-28 14:19
A co ma jasnowidzenie do kwestii wzrostu minimalnych składek ZUS z tyt. DG od 2013 r. skoro wynika ona ze wzrostu ich podstaw, a nie stawek ?

Podstawa u. społecznych dla osób prowadzących DG dłużej bez prawa do ulgi oraz u. zdrowotnych dla wszystkich jest ustalona ustawowo na podstawie realnych danych makroekonomicznych wstecznych.
Dla korzystających z ulgi- od płacy minimalnej - co prawda negocjowanej ale również w wąskich ustawowych ramach również z sytuacją makro związanych.
Jasnowidzenia ministra jest tu tyle, ile w stricte naukowej prognozie GUS, albo zero jak w przypadku s. zdrowotnej.

Re: Będzie problem z kapitałem początkowym na emerytury

wiwan / 2013-01-28 23:33
Jesteś tak młody, czy tak krótką masz pamięć ?

Proponuję hasło do wyszukiwarki "ubruttowienie płac".
Innym wyjaśniam, że stosunkowo niedawno - przed 1999 rokiem NIE było w Polsce składek ZUS, a przed 1991- podatku PIT. Zatem w latach np. 80-tych zakład pracy zatrudniający np. 100 osób odprowadzał HURTEM 'podatkoskładkę' za miesiąc kalendarzowy za...100 osób właśnie. BEZ imiennego podziału na 100 wpłat.
Dlatego przy wniosku o świadczenie- rentę/ emeryturę niezbędna była dokumentacja zarobkowa w celu ustalenia wysokości świadczenia.
Reliktem tego jest właśnie kapitał początkowy- za okres do 31.12.1998 r. właśnie oraz sposób wyliczania wszystkich rent z tyt. niezdolności do pracy ORAZ emerytur powszechnych dla ubezpieczonych z roczników starszych niż 1949 ORAZ emerytur wcześniejszych bez względu na rocznik, o ile nie są one z art. 184 ustawy emerytalnej.

Pretensje do ZUS o brak indywidualnej dokumentacji sprzed 1999 r. dotyczącej ubezpieczonych z innych tytułów niż DG są bezzasadne.

Warto też rozeznać podstawową różnicę pomiędzy prawnymi zasadami:

zachowania praw nabytych a zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa.
Ta pierwsza NIE ma zastosowania do kwestii podwyższenia wieku emerytalnego w systemie powszechnym, bo prawo nabyte do emerytury ma ten, kto JUŻ spełnił warunki emerytalne i z wnioskiem o świadczenie wystąpił, a nie ubezpieczony, który spodziewał się, że...

Żadnemu emerytowi z prawem (nabytym) do emerytury po 31.12.2012 r. świadczenia nie cofnięto ani nie zmuszono do osiągnięcia wyższego/nowego wieku emerytalnego w celu świadczenia przywrócenia/uzyskania.

Re: Będzie problem z kapitałem początkowym na emerytury

wiwan / 2013-01-29 10:52
Od końca- zaglądam do działu krajowego forum. Niestety. Bo poziom chamstwa, agresji, prostactwa i głupoty jest zatrważający.
I współczuję adminom syzyfowej pracy edytowania i wywalania postów łamiących regulamin, czy zwykłe zasady przyzwoitości. Polityka nie ma nic do tego, poza tym że to ona właśnie setki oszołomów netowych napędza.
I tak tj. jako nieregulaminową np. oceniam ww terminologię typu szubrawcy/cenzor/złodziej przy korycie.
-------------------------------------------
Do rzeczy.
1. tak, pracownik nigdy nie miał prawnego obowiązku w tym zakresie.
2. obowiązek taki miał i ma na podstawie kolejnych przepisów płatnik, czyli w latach do 1998 r. w znakomitej większości po prostu pracodawca.
3. Np. w latach 1973 -1983 obowiązywało Zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23
listopada 1972 r. w sprawie ogólnych zasad
rachunkowości jednostek gospodarki uspołecznionej
(M. P. 56, poz. 300) ustalające ten okres na lat 12. Potem 1984- 1990 Zarządzenie Ministra Finansów z dnia 23
listopada 1972 r. w sprawie ogólnych zasad prowadzenia rachunkowości przez jednostki
gospodarki uspołecznionej (M. P. 40, poz. 233) na okres zgodny z okresem branym pod uwagę przy wymiarze świadczeń w obowiązującej wtedy ustawie emerytalnej. Czyli też 12 lat.

PO tym okresie dokumentacja taka trafiała zdaje się do archiwów państwowych. Inna rzecz, że przy ówczesnej inflacji było to wystarczające.
4. przy wprowadzaniu obecnej ustawy NIE było więc problemu z ustaleniem KP ( z 10 lat ) co więcej płatnicy zgodnie z art. 175 obecnej ustawy mieli obowiązek dostarczyć dokumentację płacową do ZUS w ciągu 5 lat od wejścia ustawy w życie.
5. Dziś więc co do zasady KP nie mają naliczonego CI, którzy w styczniu 1999 r. nie byli w ubezpieczeniu emerytalnym- w większości po prostu na tyle młodzi. Nieubezpieczonych było b. mało. Osoby te miały naliczany KP na wniosek.
Od 2003 r. dokumentację płacową, tak jak od lat osobową przechowuje się przez lat 50.
6. Obecnie więc wnioskujący o emeryturę z rocznika młodszego niż 1948 który ma KP,( czyli obecnie tylko kobiety ) nie musi więc wykazywać zarobków za lata do 1998 włącznie.
7. Na stronie ZUS jest wyszukiwarka miejsc- tj. archiwów przechowujących dokumentację pracowniczą po zlikwidowanych płatnikach, którzy nie mają następcy prawnego.

8. Kończąc- w artykule jest mowa o problemie dotyczącym małej liczby ubezpieczonych, często tych, którym 10 lat temu nie chciało się złożyć wniosku, a akcja informacyjna trwała kilka lat, osobiście z drżeniem serca biegłem do Zakładu mając w głowie, że to mój obowiązek.
9. Postulat uśrednionego/hurtowego KP jest doskonale sprzeczny z ideą reformy z tamtych lat. Prościej byłoby jej nie wprowadzać z takim podejściem.
10. Ustalmy też fakt jednak taki, że w stosunku do nowych ubezpieczonych- tj. tych bez KP i tak 'starzy' ubezpieczeni mają bonus w postaci naliczani wysokości świadczenia oderwanej od rzeczywistego zasilenia systemu/budżetu przez siebie w postaci obecnie składki, dawniej podatkoskładki. Chodzi o wskazywanie części lat, lat wybranych.
10. A jeśli są zastrzeżenia co do tej sytuacji owszem kłopotliwej dla pewnej grupy ubezpieczonych- to należy je kierować tylko do ustawodawcy- parlamentu z roku 1998. No i samych ubezpieczonych o których wspomniałem, którym nie chciało się o czasie zawnioskować o naliczenie KP, a kiedy wszelka potrzebna dokumentacja była u płatników.

Re: Będzie problem z kapitałem początkowym na emerytury

wiwan / 2013-01-29 13:05
Otóż to - ocenianie prawodawstwa, systemu ubezpieczeń społecznych, rządu i ZUS przez pryzmat INDYWIDUALNEJ swojej sprawy.
Z tymi setkami tysięcy to przesada o dwa rzędy wielkości.

Przecież podobny problem z wysokością świadczenia miałby Pan (powódź), gdyby reformy 1999 r. ....nie było, zwłaszcza gdyby zarobki po powodzi były gorsze niż przed.

Pozdrawiam i jednak ten wątek kończę.

Re: Ile wynoszą składki ZUS w 2013

wiwan / 2013-01-31 20:18
Tu stawki kwotowe najniższe możliwe- tj. od minimalnej podstawy:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/ubezpieczenia/

Początkujący 'działacz gospodarczy" ma ulgę przez 24 miesiące w s. społecznych (trzecia tabela).

Warunki uprawniające do ulgi:

http://www.money.pl/forum/ulga-zus-a-wysokosc-dochodow-t3164904.html

Re: zasiłek rehabilitacyjny, a ubezpieczenie

wiwan / 2013-02-19 10:13
Fakt. Świadczenie nie podlega składce zdrowotnej. Jednak prawo do korzystania ze świadczeń NFZ trwa nadal na podstawie art. 67, ust. 6
USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

mimo ustania tytułu do ubezpieczenia.

Za błąd w poprzednim poście zainteresowanych przepraszam.

Re: Pomostówka. Jak się o nią ubiegać?

wiwan / 2013-02-19 13:03
Podstawowym warunkiem jest posiadanie przez ubezpieczonego z rocznika po 1948 r. okresów zatrudnienia w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze w łącznym wymiarze 15 lat, uzyskanie wieku 60 lat oraz zasadniczo wykonywanie owej pracy zarówno przed 1999 rokiem jak i po 2008 r.
Ta wykonywana po 2008 r. musi być określona w nowych, węższych wykazach niż te uprawniające do klasycznej e. wcześniejszej.

Szczegóły w ustawie:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;19;grudnia,dziennik,ustaw,2008,237,1656.html

Re: Emerytury i renty w Polsce. ZUS podał nowe dane

wiwan / 2013-02-19 13:58
Jest to informacja PAP-owska. I tak rozbudowana jak na wiadomość agencyjną.

Re: Bezrobocie w Polsce rośnie. Osiągnie 15 proc.?

wiwan / 2013-02-22 13:43
Warto wspomnieć, że część bezrobotnych rejestruje się jedynie dla u. zdrowotnego (nie szuka pracy) lub pracuje na czarno/za granicą.
Realne bezrobocie wynosi... ?

Re: Odwieszenie emerytury-jaka kwota?

wiwan / 2013-02-25 10:23
Za cały luty. Przy zawieszaniu i odwieszaniu świadczeń nie obowiązuje naliczanie proporcjonalne świadczenia, decyduje miesiąc złożenie wniosku lub zajścia/ustania przyczyny.

Re: pól etatu a emerytura

wiwan / 2013-03-20 10:39
To zależy od rodzaju emerytury i tego o jak aspekt "zaliczania" Pan/Pani pyta.

1. wymiar etatu NIE ma znaczenia dla zaliczenia tego okresu jako okres składkowy, po prostu w przebytym wymiarze, BEZ zmniejszania proporcjonalnego. Czyli rok pracy na część etatu zwiększa staż identycznie jak rok na cały etat.
ALE od odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego zależy jedynie;
- prawo do gwarancji e. minimalnej
- prawo do e. częściowej
- wprost wysokość e. tylko dla roczników starszych niż 1949
- wprost wysokość e. wcześniejszej innej niż z art.184 ustawy

Z kolei- dla większości rodzajów e. wcześniejszej dla wymaganego stażu pracy w warunkach/okolicznościach uprawniających do takiej emerytury wymagana jest praca w pełnym wymiarze- czyli okres pracy na część etatu np. w górnictwie czy warunkach szczególnych nie zwiększa stażu pracy w tych okolicznościach.

Re: firma a kilka kont bankowych

wiwan / 2013-03-21 11:33
Nie ma takiej regulacji prawnej/limitu. Tzn. jest wymóg minimum 1 konta, bo podatki i składki muszą być regulowane bezgotówkowo.

Czasem większa liczba wynika z tego, by wpłaty od różnych kontrahentów były przelewane ekspresowo, co jest możliwe tylko w ramach jednego banku, grupy banków.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-03-25 10:36
Jeśli nie ma kwestii niezdolności do pracy orzeczonej dla matki, to w wieku 49 lat matka ma prawo do r. rodzinnej tylko jeśli wychowuje dziecko uprawnione do r.rodzinnej. Czyli jeśli oprócz ww córki będzie jeszcze młodsza siostra/brat pobierająca rentę i młodsza niż 18 lat.

Jeśli nie- matka uzyska prawo do r. rodzinnej dopiero w wieku 50 lat, o ile wiek ten osiągnie nie później niż 5 lat od śmierci męża ( w Waszym przypadku będzie to więcej niż 5 lat ) albo od zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do r. rodzinnej- czyli od uzyskania przez nie 18 lat lub zakończenia nauki lub wstąpienia w związek małżeński- w zależności co nastąpi najwcześniej.

Jeśli w tej sytuacji jest tylko ta córka i matka ww warunki wiekowe nie zostaną spełnione przez matkę- nie uzyska prawa do r. rodzinnej.

Najnowsze wpisy