Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: pomoc z zusem po zwolnieniu

wiwan / 2013-11-22 19:49
Dotąd w tym wątku się o nim nie wypowiadałem. Dorzuciłem dziś jedynie na szybko to, co przyszło mi do głowy w związku z Pana orzeczeniem. No i jesteśmy już daaaleko od ZUS.

Do rzeczy, tj. do zasiłki.
Co do zasady jest on należny przy znacznym stopniu niepełnosprawności, Pan uzyskał umiarkowany. Umiarkowany uzasadnia ów zasiłek tylko wtedy, gdy orzeczono, że niepełnosprawność ta powstała do 21 roku życia włącznie.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-11-22 20:03
Tak, art. 58. Trafiła mi się literówka.
__
Renta jest wypłacana za cale miesiące, od miesiąca w którym złoży Pani wniosek (art.129). Nie ma tu proporcjonalnego obniżenia np. o 1/3 z powodu złożenia wniosku dopiero 11 dnia miesiąca.

Tyle, że technicznie- jeśli np. będzie trzeba uzupełnić dokumentację itp. pierwsza wypłata może być opóźniona, ale za w kwocie to za dwa miesiące. Decyzja będzie zawierać też termin wypłaty- stały w każdym miesiącu- wktórm świadczenie będzie wypłacana. Tak jak przy emeryturach jest to 5, 10, 15, 20 lub 25 dzień miesiąca.

W Pani przypadku renta ta będzie dożywotnia, oczywiście po uzyskaniu swojego powszechnego wieku emerytalnego będzie mogła Pani złożyć wniosek o emeryturę i przejść na nią- tracąc prawo do renty.

Re: Pociągi już jeżdżą. Kto jest nożownikiem?

wiwan / 2013-11-22 20:14
Jaki bezsensowny wpis w kontekście tego, że akcja dotyczy terenu kolejowego w zarządzie PKP PLK, a nie Warszawy.

Re: Jak wyliczyć % zysku/straty ?

wiwan / 2013-11-22 20:42
Funduszowy tu na Money.pl:

http://www.money.pl/fundusze/kalkulator/zysk/

nie wiem jak z jego wiarygodnością, pewnie jest identyczna, jak prezentowanych na portalu notowań i stóp zwrotu- bo bazuje na tych samych danych.

Re: Wydziedziczenie.

wiwan / 2013-11-22 21:14
No więc nie wydziedziczenie, ale zrzeczenia się dziedziczenia z art. 1048 Kodeksu Cywilnego. Czyli rezygnacja z dziedziczenia ustawowego w przyszłości.

Wymaga formy notarialnej, a wiec niestety obecności obu stron ( Ciebie i rodziców ) lub Waszych pełnomocników.

Nie jest to definitywne- bo jeśli rodzice się uprą, mogą następnie (bez Twojej wiedzy) uczynić Cię (ponownie) spadkobiercą testamentowym, tj. spisać testament i w nim powołać Cię do dziedziczenia. Wtedy, już po ich śmierci by uzyskać efekt, o którym piszesz- musiałbyś odrzucić spadek.

Więc może nie warto w sensie technicznym teraz się zrzekać, chyba że chodzi o efekt moralny, etyczny, symboliczny.

No i jeszcze to, że twoje zrzeczenie się przechodzi również na Twoich spadkobierców. Czyli np. jeśli umrzesz przed rodzicami to Twoje dzieci też nic w przyszłości po rodzicach nie otrzymają. No chyba, że dojdzie do ww testamentu.

Całość- art. 1048 do 1050 KC:

http://prawo.money.pl/kodeks/cywilny/tytul-ix-umowy-dotyczace-spadku

Re: Trudne przejęcia a prawo pracy

wiwan / 2013-11-22 21:20
Przy rozwiązaniu umowy o pracę na czas nieokreślony musi być podany powód wypowiedzenia, i musi być on rzeczywisty. "Przekazanie" takim powodem nie jest, i każdy sąd pracy uzna takie wypowiedzenia za nieprawne, a w efekcie- konsekwencje takie jak w art. 45 i 47 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-drugi-stosunek-pracy/rozdzial-ii-umowa-o-prace

Re: firma w mieszkaniu a podatek od nieruchomości

wiwan / 2013-11-22 21:30
Pominąłeś/ęłaś najważniejsze dla pytającego, mianowicie to, że zmiana stawki podatku ma miejsce tylko w przypadku, gdy z powodu prowadzonej działalności mieszkanie (część) straciło swoje dotychczasowe funkcje, możliwość mieszkania. Sam fakt istnienia siedziby firmy w mieszkaniu, czy odliczania kosztów (części) eksploatacyjnych nie jest wystarczający.

I tak np. przekształcenie pokoju w gabinet ginekologiczny raczej zdecydowanie pozbawia go walorów mieszkalnych.

Szerzej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firma;w;mieszkaniu;wyzszy;podatek;od;nieruchomosci,1,0,1274369.html

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2013-11-25 11:47
Niestety NIE.

Tak jak Pani napisała- w przypadku ubezpieczonego prowadzącego DG warunkiem pierwotnym uzyskania świadczenia jest ogłoszenie upadłości, a więc postanowienie sądu w tym zakresie wydane na podstawie Ustawy z 28 lutego 2003 r prawo upadłościowe i naprawcze.

W tym świetle nie spełnienie warunku 56 lat przez Panią jest już bez znaczenia.

Podstawa- art. 2, ust. 1, pkt. 3 Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Re: pomoc z zusem po zwolnieniu

wiwan / 2013-11-25 11:51
Z ZUS- obecnie tylko renta z tyt. niezdolności do pracy.

Pomoc finansowa pozazusowa- wymieniłem 19 listopada rodzaje zasiłków/ świadczeń z Ustaw o pomocy społecznej oraz o świadczeniach rodzinnych- ale uzależnione są one przede wszystkim od kryteriów dochodowych, posiadania dzieci.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-11-25 12:11
Post umieścił Pan tak, że nie mogę dojść do czego odnosi się owo no właśnie. Więc mogę jedynie, że raczej mało prawdopodobne, że z powodu 3 miesięcy uzyska Pan wskaźnik wymiaru wyższy niż w decyzji pierwotnej, a zasada 10 lat z ostatnich 20 albo dowolnych 20 nadal będzie brana pod uwagę- z art. 111 ustawy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-11-25 12:26
Czyli mama ma lat 51, i z opisu sytuacji wynika, że 50 lat mama osiągnęła ok 3 lat po uzyskaniu przez siostrę 18 lat. Spełnia zatem podstawowy warunek prawa do renty rodzinnej po mężu dożywotnio- bo wiek 50 lat uzyskała nie później niż 5 lat o zaprzestania wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej po tym samym zmarłym- czyli z art. 70, ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Wcześniej też, okresowo -do pełnoletności siostry miała takie prawo.

Może więc już teraz złożyć wniosek- wraz z siostrą będą dwiema uprawnionymi, renta sumarycznie wzrośnie o 1/17 i będzie dzielona na dwie jednakowe kwoty (brutto).
Może też zaczekać do zakończenia nauki przez siostrę i "przejąć" rentę w identycznej wysokości jak będzie ostatnia wypłacona siostrze.

Zawsze rencista rodzinny podlega jednak ograniczeniom kwotowym w dorabianiu- jeśli więc mama teraz pracuje, wykonuje zlecenie, prowadzi DG i przekracza próg dochodowy 70% przeciętnego wynagrodzenia to jej wniosek o rentę może być bez sensu finansowego dla rodziny, bo jej połowa renty może zostać zmniejszona o kwotę większą, niż wzrost renty o ww 1/17.

Re: Podatek z Google AdSense.

wiwan / 2013-11-25 12:56
A co z nowym, dotąd niestniejącym kolorem ? Dopóki się go nie określi posługujemy się przybliżeniem.

Tak jest z tymi nowymi źródłami dochodów, z działań czasem stricte wirtualnych. Dopóki nie ma ostatecznej interpretacji MF, albo SN albo konkretnego zapisu w ustawie o PIT- są interpretacje indywidualne, które mogą się różnić.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-11-25 15:06
TAK, o ile alimenty te już są, albo do jego śmierci będą oficjalne, tj. będą ustalone wyrokiem sądu rodzinnego lub będą wynikać z ugody sądowej.

Podstawa- art. 70, ust. 3 Ustawy emerytalnej.

Re: Pytanie do pracownika PKO BP lub kogoś kto się zna.

wiwan / 2013-11-25 15:11
To, co bank uważa za 'nowe środki' na potrzeby jakiegoś produktu- jak rozumiem np. atrakcyjne oprocentowanie lokaty dotyczy tylko lokaty z 'nowych środków'- wynika z regulaminu, karty informacyjnej produktu. Czyli np. tej lokaty. Zatem definicji należy szukać na WWW Banku w dokumencie dotyczącym tego konkretnego produktu.

Nie jest to uregulowanie zewnętrzne, tj. ustawowe.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-11-25 15:15
AKTUALIZACJA. No i umowa z Ukrainą jest, wchodzi w życie 1.01.2014.

Adres publikacyjny- Dziennik Ustaw 2013, poz. 1373 i 1374.

Najnowsze wpisy