Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: wysokość emerytury pomostowej

wiwan / 2011-10-04 11:06
http://www.money.pl/forum/co-to-jest-emerytura-pomostowa-t2778556.html

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2011-10-04 11:14
Tak. Za 5 lat, wraz z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego- nabędzie prawo do emerytury. Będzie ona skromniutka z art. 24 ustawy emerytalnej.
Renta z tyt. niezdolności do pracy wymaga uzyskania orzeczenia o choć czasowej i częściowej niezdolności do pracy. Co więcej najprawdopodobniej Ciocia i tak nie spełniłaby warunków upływu czasu od ostatniego ubezpieczenia i warunku 5 lat ubezpieczenia w ciągu ostatnich 10 lat przed wnioskiem o rentę. Chyba, że aktualnie pracuje i większość z tych 10 lat jest latami bieżącymi, ostatnimi.
Chodzi o warunki z art. 57 i 58 ustawy.

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2011-10-04 11:27
Jeśli:
1. był kierowcą "samochodów ciężarowych o dopuszczalnym ciężarze całkowitym powyżej 3,5 tony, specjalizowanych, specjalistycznych (specjalnych), pojazdów członowych i ciągników samochodowych balastowych, autobusów o liczbie miejsc powyżej 15, samochodów uprzywilejowanych w ruchu w rozumieniu przepisów o ruchu na drogach publicznych, trolejbusów i motorniczych tramwajów"
2. Te 15 lat przypadło do końca 2008 r.

To może liczyć na wcześniejszą emeryturę w wieku 60 lat. Likwidacja zakładu nie daje mu niestety jeszcze szansy na świadczenie przedemerytalne.

Re: kiedy ZUS może zabrać rentę rodzinną

wiwan / 2011-10-04 11:37
Tak, jeśli szkoła takiego wpisu dokona w tym terminie o którym wspomniałem, bo zdaje się rok szkolny w policealnych się już zaczął, i wpisy mogą odbywać się dopiero za parę miesięcy - na drugie półrocze...

Re: jak ubiegać się o rentę

wiwan / 2011-10-04 11:41
Nie uległo zmianie. Rok rocznie jest być może w Pani/Pana przypadku, bo niezdolność okresowa jest orzekana również na dłuższe okresy ( do 5 lat zdaje się ).
Jedyna zmiana jaka czeka wg. obecnych uregulowań to taka, że gdy do powszechnego wieku emerytalnego będzie brakowało Pani/Panu 5 lub mniej lat, to wydane wtedy orzeczenie musi już opiewać do tej daty tj. do tych 60/65 urodzin, nie może być krótsze.

Wynika to z art. 13 ust. 3a ustawy emerytalnej

Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

wiwan / 2011-10-04 12:41
To może ja....
Szklarek ma rację, że pismo jest niejednoznaczne i w razie konfliktu nie na Pani korzyść. Choć na 80% pewnie intencją zleceniodawcy jest rozstanie się z Panią jako zleceniobiorcą z końcem października i niezręczność w piśmie nie ma żadnego podtekstu.
By mieć 100% pewność- powinna jednak wymóc Pani jego przeredagowanie.
Ps. Sąd pracy nie ma nic do tego. Nie jest Pani w stosunku pracy, wszelkie spory są do rozstrzygnięcia w postępowaniu cywilnym.
Wskazówka praktyczna- zapytać w kadrach, czy jest Pani na liście płac na październik, czy nie wyrejestrowano Pani w ZUS z dniem 30 września- bo umowa składkom ( przynajmniej zdrowotnej, jeśli nie była jedynym tytułem ) przecież podlegała.
wiwan / 2011-10-04 12:49
Kolejna bzdura w tych informacjach. PAP bzdurzy, Money bez refleksji przekleił niestety.
Akurat rent kapitałowych w naszym systemie NIE MA.

Re: Renta rodizinna - czy się należy

wiwan / 2011-10-05 11:34
Nie jest za późno. Prawo do r. rodzinnej nie przedawnia się pod tym względem. Pani mama spełniła warunek ustawowy ( art. 70 ustawy emerytalnej ) tj. uzyskała wiek 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci ubezpieczonego. ( tu było to 3 lata ).
Prawo zmarłego do zasiłku przedemerytalnego wskazuje, że raczej swoją historią ubezpieczeniową spełnił warunki dla r. rodzinnej wymagane "od" zmarłego tj. z art. 58 ustawy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2011-10-05 11:48
Bez względu na to matka, czy Pani, czy podjąwszy studia, czy nie , czy w rodzinie zastępczej- mamy tu kwestię braku prawa do r. rodzinnej z powodu niespełnienia warunków ustawowych dotyczących historii ubezpieczeniowej zmarłego.

Zastępczość rodziny ma wpływ taki, że w czasie jej trwania- nabyłaby Pani prawo do r. rodzinnej po Babci, gdyby , odpukać, zmarła.

W takiej sytuacji można jedynie wnioskować o "rentę w drodze wyjątku", tj. przyznawaną przez Prezesa ZUS po rozpatrzeniu sytuacji finansowo-rodzinnej rodziny zmarłego- na podstawie art.83 ustawy emerytalnej. Ubezwłasnowolnienie Mamy, utrzymywanie przez emerytkę- są tu atutami. Ale świadczenie takie to rzadkość.

Nie ma ustalonego formularza- w jednostce ZUS składa się odręczny wniosek, załącznikiem jest druk Rp-15-Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym i o sytuacji materialnej + dokumenty to potwierdzające.
W tej sytuacji sensowny będzie łączny wniosek Was obu tj. Pani i w imieniu Mamy.

Re: Zmiany po 23 września...

wiwan / 2011-10-05 12:29
Wiwan jest...panem :-))

Może Pani wystąpić o przeliczenie k. początkowego, ale obecnie to nic Pani nie da- przecież wcześniejsza emerytura, nawet ubezpieczonego z rocznika 1949 i późniejszych- nie jest liczona z uwzględnieniem k. początkowego. Dopiero e. w wieku powszechnym go uwzględnia.

Re: Zmiany po 23 września...

wiwan / 2011-10-05 12:33
Pod tym względem ustawa emerytalna obowiązująca od 1999 roku już została 'sprawdzona'. Stosowanie INNYCH zasad w zależności od rocznika jest konstytucyjne.
Obecna nowela zmienia, na korzyść ubezpieczonego, tylko częściowo sposób wyliczenia parametru, który dla Pani rocznika W OGÓLE nie jest ustalany.

Re: Ochrona kapitału.

wiwan / 2011-10-05 12:51
Kapitał przeniesiony NIE podlega żadnej specjalnej ochronie. Po prostu w postaci wypłaty transferowej trafia z OFE X do OFE Y i jest przeliczany na jednostki funduszu Y i po prostu połączony - tak, jakby to była jedna gigantyczna składka za dany miesiąc.
Jednostki te nie są nijak "znaczone", saldo jednostek jest jedno.
Zastosowanie ma tu art.99 i dalsze USTAWY
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych:


http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,034,189.html

Re: jak podwyższyć emeryturę

wiwan / 2011-10-06 10:46
Albo w ramach systemu emerytalnego skorzystać z III filaru tj. IKE, a od 1.01.2012 r. również IKZE.
Albo poza systemem tj. oszczędzać i inwestować niekoniecznie pod kątem uzyskania dochodu na emeryturze- giełda, fundusze, metale, nieruchomości, lokaty, obligacje ....
Ale tu już właściwe są inne subfora i działy Money.pl :-))))


http://www.money.pl/gielda/

http://www.money.pl/fundusze/

http://www.money.pl/forum/katalog,2,0,0,40,0,gielda;i;inwestowanie.html

Re: dodatek emerytalny-rentowy

wiwan / 2011-10-06 10:53
Ale o co chodzi ???
Jedyne co przy takim pytaniu mogę napisać to to, że działa wspólnotowa koordynacja rent i emerytur, która pozwala okresy ubezpieczenia w jednym kraju uwzględnić przy ustalaniu prawa i wysokości świadczenia w drugim.
Czyli na potzreby ustalenia przez ZUS polskiej renty uwzględnia się udokumentowane okresy ubezpieczenia w Niemczech- zwiększają one ogólną liczbę lat składkowych. Ale sama wysokość nimieckich zarobków/składek nie jest w tym procesie uwzględniana.
I odwrotnie przy rencie niemieckiej.

Rentę (polską)w tej sytuacji załatwia się w :

Oddział ZUS w Opolu
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Wrocławska 24
45-701 Opole
telefony:
+ 48 (77) 451-16-81

Re: emerytura a staż pracy

wiwan / 2011-10-06 11:13
Uściślijmy- brak wymogu minimalnego stażu ubezpieczeniowego NIE dotyczy emerytur w wieku powszechnym przyznawanych TERAZ, tylko przyznawanych ubezpieczonym z roczników 1949 i młodszych. Roczniki starsze , nawet dziś przechodząc na emeryturę mają nadal do spełnienia drugi warunek- czyli oprócz osiągnięcia wieku również minimalnego stażu.

Zatem "nowa" emerytura w wieku powszechnym- czyli tych młodszych ubezpieczonych to emerytura z art. 24 ustawy emerytalnej. Jej wysokość wynika z sumy zewidencjonowanych i corocznie waloryzowanych składek z lat 1999 i następnych oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego podzielonej przez liczbę miesięcy dalszego prognozowanego życia emeryta- art. 25 do 26.

Jeśli tak wyliczona jest niższa niż e. minimalna, a ubezpieczony ma minimalny staż 20/25 lat (K/M)- e. jest podwyższana do tej minimalnej- art. 87.

Najnowsze wpisy