Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: umowa na zastepstwo??

wiwan / 2013-04-26 10:13
Umowa na zastępstwo JEST umową o pracę.
Może być zamieniona na umowę na czas określony lub umowę bezterminową tylko drogą porozumienia stron. NIE ma kodeksowej regulacji dotyczącej automatycznej zmiany w tej umowie, poza automatycznym rozwiązaniem z dniem powrotu osoby zastępowanej do pracy.

Re: ukrywanie dochodow, a osoba bezrobotna

wiwan / 2013-04-26 10:17
Najprostsza droga wiedzie przez ZUS- za ten okres zdublowane są składki zdrowotne- wpłynęła/wpłynie składka z tyt. zlecenia oraz jak dotychczas z tyt. posiadania statusu bezrobotnego.

Konsekwencja- utrata statusu bezrobotnego + zwrot zasiłku dla bezrobotnych + możliwa kara grzywny nie niższa niż 500 zł z art. 119 Ustawy o promocji zatrudnienia i instrumentach rynku pracy.

Re: Nieświadomy brak ubezpieczenia zdrowotnego

wiwan / 2013-04-26 11:15
Teoretycznie może być kosztami obciążona, okres przedawnienia takich roszczeń wynosi 5 lat.
W praktyce- już raczej by owi świadczeniodawcy (szpital, poradnie) dali 'znać' tj. zwracali się o zwrot kosztów.

Nie bardzo to zgłębiłem, od tego roku spora nowelizacja dotyczy właśnie tych zapisów ( art. 50 i nowy 50a Ustawy zdrowotnej. Generalna zmiana polega zdaje się na tym, że teraz z takimi roszczeniami występuje NFZ, a nie świadczeniodawca jak poprzednio oraz że korzystanie ze świadczeń w błędnym, ale usprawiedliwionym przekonaniu o byciu ubezpieczonym zwalnia od poniesienia takiej opłaty. Dotyczy to jednak świadczeń po 2012 r.

Teoretycznie jest też możliwa grzywna dla ojca- z art. 193 Ustawy zdrowotnej- jest takie niezgłoszenie wykroczeniem.

Reasumując- należy jak najszybciej być zgłoszoną do ubezpieczenia. Pokrywanie kosztów na ochotnika, w sytuacji gdy najprawdopodobniej ani NFZ, ani świadczeniodawcy ich "nie widzą" nie bardzo ma sens.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-04-26 15:07
Zacznijmy od tego, że taka bełkotliwa odpowiedź w merytorycznym dziale forum jest przede wszystkim lekceważeniem pytającego- tu 59-letniej kobiety.
Szerokiej drogi na onet.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2013-04-26 15:23
Pani wiek emerytalny to 60 lat i 6 miesięcy. Czyli prawo do emerytury uzyska Pani w październiku 2014 r.
W związku z tym, że nie uzyska Pani prawa do e. rolniczej (mniej niż owe 25 lat ub. rolniczego)...
okres ubezpieczeń rolnych i pracy w gospodarstwie rodziców zostanie uwzględniony w wysokości świadczenia- dojdzie do jego zwiększenia w wysokości 1% emerytury minimalnej w chwili występowania z wnioskiem o świadczenie, za każdy rok ub. rolniczego rozliczanego z dokładnością do kwartału.


Podstawa- art. 26a ustawy emerytalnej w powiązaniu z art. 25 ustawy o ub. społecznym rolników.
Można wliczyć tu również okres:

1) podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i człon-ków ich rodzin w okresie od dnia 1 stycznia 1983 r. do dnia 31 grudnia 1990 r.;
2) prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym w okresie od dnia 1 lipca 1977 r. do dnia 31 grudnia 1982 r., za który była opłacana składka na Fundusz Emerytalny Rolników;
3) (uchylony);
4) prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w gospodarstwie rolnym – bez podlegania innemu ubezpieczeniu społecznemu – po ukończeniu 16. roku życia, przypadających przed dniem 1 lipca 1977 r., jednak nie wcześniej niż 25 lat przed spełnieniem warunków nabycia prawa do emerytury.

Wniosek o emeryturę - najwcześniej 30 dni przed ukończeniem 60 lat i 6 miesięcy.

Re: czy dodatek dla 100-latka rośnie wraz z nową kwotą bazową?

wiwan / 2013-04-26 15:30
Kolejny argument za tym, że dodatek ten powinien być uregulowany ustawowo - czyli np. włączony do ustawy emerytalnej- jak choćby zasiłek pogrzebowy. Nie byłoby wątpliwości.

Uzyskaliśmy z tej samej instytucji dwie sprzeczne odpowiedzi, nie bardzo weryfikowalne- bo zarządzenie NIE jest upublicznione. Tyle, że Pani na piśmie.

W imieniu ZUS za poprzednią odpowiedź przepraszam ;-))))

i dziękuję Pani za info- bo na przyszłość będę taką wersję tu na forum przedstawiał.

Re: Beata Sawicka uniewinniona z zarzutu korupcji

wiwan / 2013-04-26 15:49
Nie, ty robisz pisząc publicznie takie bzdury.

Re: ubezpieczenie u rodziców

wiwan / 2013-05-06 10:19
Przecież napisano o tym, że nauka NIE jest pobierana.

Zgodnie z USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Jako członek rodziny może być ubezpieczona tylko przez ubezpieczonego małżonka/małżonkę. Przez rodzica tylko w przypadku jej/jego niepełnosprawności (orzeczenie o stopniu znacznym lub równoważne).

Bez tej okoliczności może skorzystać z ub. uzyskując status bezrobotnego lub podpisując umowę z NFZ ub. dobrowolnego i terminowo je opłacać.

Re: pytanie o ubezpieczenie zdrowotne

wiwan / 2013-05-06 10:22
NIE, nie jest ubezpieczona. Byłaby jedynie w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności- bo wtedy pod względem tego ubezpieczenia ma statu członka rodziny bez względu na wiek/kwestię edukacji.

Podstawa- Art. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Re: renta rodzinna po zmarłym ojcu3

wiwan / 2013-05-06 10:37
Warunków renty w drodze wyjątku nie spełniasz, bo podstawą jest m.in. to, że wnioskujący nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek ( art. 83 Ustawy emerytalnej ).

Szansa na r. rodzinną byłaby tylko w przypadku wykazania, że w chwili śmierci ojciec miał staż ubezpieczeniowy min. 25 lat, bo wtedy zwalnia to z warunku pozostawania w ubezpieczeniu nie dawniej niż 18 miesięcy przed śmiercią.

Powyższe wynika z art. 57, ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-05-06 10:42
No dłuugi weekend :-)

Matka Pana nie ma podstaw do przeliczenia otrzymywanej emerytury ( emerytura z urzędu jak rozumiem, przyznana bez wniosku automatycznie wraz z ukończeniem 60 lat ) jeśli w czasie jej pobierania nie nabyła nowych okresów ubezpieczeniowych tj. nie była zatrudniona, nie podjęła zlecenia itp.

Re: od 2014 roku bedzie krotsze bezrobocie

wiwan / 2013-05-06 11:09
Wysokość obecnie:

http://www.money.pl/forum/ile-wynosi-zasilek-dla-bezrobotnych-t3525899.html?_rfr=1

kwestia zlecenia:

http://www.money.pl/forum/zasilek-dla-bezrobotnych-a-umowa-zlecenie-t3422498.html

Re: unieważnienie związku małżeńskiego

wiwan / 2013-05-06 11:16
Pytanie jest w dziale cywilnym, i o kwestię cywilną. Pewnie dlatego, że w tym dziale uporczywie pojawiają się bezpodstawnie pytania o kwestie kościelne/kanoniczne.

O unieważnienie, a nie o rozwód. Zatem:

http://www.money.pl/forum/jak-uniewaznic-slub-t3545302.html

Re: potężne zmiany dla bezrobotnych

wiwan / 2013-05-06 12:20
Raczej konsekwencja, a nie propozycja, bo zmian w Ustawie zdrowotnej się nie przewiduje w tym zakresie.
I jeśli już to na 8 miesięcy- bo prawo do świadczeń wygasa dopiero po 30 dniach od ustania tytułu do ubezpieczenia i to w przypadku, gdy ów były bezrobotny nie ma ubezpieczonego małżonka, który mógłby zgłosić go do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny.

Re: Ponowne przeliczenie emerytury po 60-tce.

wiwan / 2013-05-07 09:45
1. nowelizacja ustawy z 2009 r. dotyczy uwzględniania w wysokości świadczenia (nie ważne czy emerytury czy renty) zamiast lat tzw. zerowych lat z wynagrodzeniem równym płacy minimalnej (proporcjonalnie do długości ubezpieczenia w tym roku i wymiaru etatu).
Dotyczy to więc tylko tych, którzy do wysokości świadczenia wskazywali 10 lat z ostatnich 20 i jednocześnie na skutek braku dokumentacji płacowej nie mogli wskazać zarobków za taki rok.
Jeśli w Waszym przypadku takich lat nie było, nie ma to zastosowania.
Jeśli obecne świadczenie było przyznane po 1 stycznia 2009- również nie, bo Zakłada uwzględnia płacę minimalną z automatu.
2. napisał Pan "ponowne naliczenie"- czyli obecnie jest już emerytura pobierana zamiast renty i pkt. 1 miałby zastosowanie tylko w wymienionym przypadku braku dokumentacji i sytuacji, gdy obecna emerytura była przyznana przed 2009 r.
Przy braku lat zerowych, albo późniejszym przyznaniu emerytury- w pełni ma zastosowanie moja wczorajsza odpowiedź.

3. do wysokości emerytury okres pobierania r. z tyt. niezdolności do pracy wlicza się tylko jako okres uzupełniający- tj. gdy staż ubezpieczeniowy wynikający z ub. sprzed renty lub po rencie jest za mały do przyznania świadczenia w ogóle (20 lat w tym przypadku) ORAZ prawo do renty ustało u tego ubezpieczonego z powodu odzyskania zdolności do pracy. Nie ma to więc zastosowania do emerytury z urzędu, gdy rencistka w wieku 60 lat z automatu przeszła na emeryturę.

Natomiast okres r. chorobowej (świadczenie takie było w latach 1975-1982) wlicza się jako zwykły okres składkowy jeśli przypadło po ustaniu zatrudnienia w wymiarze czasu pracy nie niższym niż połowa obowiązującego w danym zawodzie lub po ustaniu obowiązku ubezpieczenia społecznego z innego tytułu;

W tym przypadku (już posiadana emerytura) po rencie- okres renty został/lub nie już uwzględniony, nowy wniosek niczego nie zmieni.

Najnowsze wpisy