Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Podatek od lokat oraz z konta oszczędnościowego

wiwan / 2013-04-15 11:45
NIE. W rozliczeniu rocznym NIE wykazuje się tych dochodów, pobranego podatku, bank nie wystawia żadnego formularza PIT z tego tytułu.

Dotyczy to również PIT 38 w którym wykazujemy inne dochody kapitałowe.

Re: Darowizna w rodzinie

wiwan / 2013-04-15 12:07
To kwestia bardziej prawa cywilnego, niż podatku.

Matka nie mogła w czasie działu spadku przekazać całości udziałów na rzecz Waszego brata/jej syna. Mogła przekazać mu swój udział albo odrzucić spadek, co zwiększyłoby Wasze- rodzeństwa udziały.

Tak, czy inaczej skoro zaopatrzyłyście brata w pełnomocnictwo do do zawarcia w Waszym imieniu umowy o dział spadku lub występowania w postępowaniu sądowym o dział spadku, to brat mógł na jego mocy pozostałe udziały przekazać sam sobie.

Jeśli zaś pełnomocnictwo dotyczyło jedynie kwestii oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku- mógł to uczynić w Waszym imieniu i jeśli nie posiadacie swoich dzieci- w efekcie spadkobiercami została jedynie matka i brat i wtedy jak wyżej matka mogła swój udział przekazać jemu.

W zależności więc od zakresu pełnomocnictwa było kilka dróg do doprowadzenia do tego, że brat bez żadnych dodatkowych Waszych zgód został 100% posiadaczem gospodarstwa.

Co do szczegółów- wysokość udziałów jeśli było to dziedziczenie ustawowe, testament, gospodarstwo wspólne małżonków/ majątek odrębny zmarłego- właściwszym jest ten dział forum:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html

Jeśli z kolei

Re: Wynajem mieszkania - jaka stawka amortyzacji?

wiwan / 2013-04-15 13:43
Na podstawie m.in.Interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygnatura akt: ITPB1/415-42/12/PSZ).

"...art. 22b ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT jednoznacznie wskazuje, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zaliczane jest do wartości niematerialnych i prawnych. A to oznacza, że nie można ustalić indywidualnej stawki amortyzacyjnej, o której mowa w art. 22j ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Stawkę indywidualną można stosować wyłącznie do składników majątku podatnika będących środkami trwałymi. Nie dotyczy to opisanej sytuacji.

Na podstawie art. 22m ust. 4 ustawy o PIT, odpisów amortyzacyjnych od własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego dokonuje się z zastosowaniem rocznej stawki 2,5 proc.
------
Osoby wynajmujące mieszkanie mogą też stosować zasadę określoną w art. 22g ust. 10, ale wówczas roczna stawka amortyzacyjna wynosi 1,5 proc. Przepis ten stanowi, że podatnicy mogą ustalić wartość początkową wynajmowanych lokali, przyjmując w każdym roku podatkowym wartość stanowiącą iloczyn metrów kwadratowych mieszkania i kwoty 988 zł.

Reasumując albo 2,5% od wartości rynkowej, albo 1,5 % z iloczynu metrażu i 988 zł.

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-04-15 23:28
Jeśli "do 1999... 15 lat" oznacza do dnia 1 stycznia tego roku oraz pełne 15 lat- spełni Pan warunek emerytury wcześniejszej z art. 184 Ustawy emerytalnej po osiągnięciu 60 lat. Warunkiem jest rezygnacja z OFE, a dokładniej 'wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa'.

Ale- dla uzyskania samego prawa nie będzie konieczne rozwiązanie stosunku pracy, jeśli w takowym Pan będzie w dniu wydania decyzji, ale wypłata bez takiego rozwiązania choć na 1 dzień będzie od razu zawieszona ( art. 103a )

Re: JAK WYPŁACIĆ PIENIĄDZE Z OFE ?

wiwan / 2013-04-16 09:15
NIE ma takiej ustawowej możliwości. Pieniądze są do 'odzyskania' albo jako e. kapitałowa z OFE, albo w drodze 'dziedziczenia' w razie śmierci, albo jako zwiększenie Kapitału Początkowego- e. wcześniejsza z art. 184 ustawy emerytalnej.

Więcej:

http://www.money.pl/forum/grupa,51,0,0,40,0,ofe.html

Re: JAK WYPŁACIĆ PIENIĄDZE Z OFE ?

wiwan / 2013-04-16 09:19
Tylko w postaci emerytury. Praca w innym kraju czy zamieszkiwanie w nim nie pozbawia polskiej emerytury. Polskie świadczenie może być transferowane do CR, obowiązuje koordynacja wspólnotowa świadczeń.

Re: zamkniecie firmy, co z umowami?

wiwan / 2013-04-16 09:27
Co do zasady NIE możesz, chyba że taka egzotyczna klauzula jest w tej konkretnej umowie czy regulaminie operatora.

To nie jest sytuacja śmierci abonenta, zresztą w przypadku JDG to TY, osoba fizyczna jesteś firmą, stroną umowy.

Zatem- jeśli wypowiedzenie- to z 'karą' umowną/zwrotem proporcjonalnym uzyskanej bonifikaty, albo umowa trwa, telefon użytkujesz do innych celów, bez cesji oczywiście.

Re: mały zus, koniec

wiwan / 2013-04-16 09:38
US to interesuje. Musisz dokonać przerejestrowania w ZUS siebie w roli ubezpieczonego- tj. wyrejestrować się ( druk ZUS ZWUA ) z ubezpieczeń z dotychczasowym kodem 05 70 XX i zarejestrować ( druk ZUS ZUA ) od tego samego dnia* z kodem 05 10 XX.

Potrzebna też za pierwszy miesiąc deklaracja ZUS DRA z nową, wyższą podstawą wymiaru ubezpieczeń i kwotą składek.

* pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego po wyczerpaniu okresu ulgi- czyli jeśli DG rozpoczęto w trakcie miesiąca nie wlicza się on do owych 24 mc.

Re: gdzie szukac pracy?

wiwan / 2013-04-16 09:46
Przekwalifikować się znajdując jakiś kurs zwiększający możliwość znalezienia nowej pracy.

Ogłoszeń pełno, choćby tu w Money:

http://edukacja.money.pl/

Oferty pracy- może jednak niekoniecznie w miejscu zamieszkania należy szukać ?

http://praca.money.pl/
http://praca.money.pl/

Re: Jak przejść na wcześniejszą emeryturę

wiwan / 2013-04-16 09:56
TAK właśnie- zgodnie z ust. 3 wspomnianego artykułu składki zewidencjonowane na Pana koncie - czyli od roku 1999 zostaną przeliczone w stosunku 19,52/12,22- czyli zwiększone tak, jakby do OFE nie odprowadzono żadnej części Pana składki ( 7,3 pkt. proc do kwietnia 2011, od maja 2011 dużo mniej, ale powstało subkonto w ZUS*- czyli jakby do OFE Pan nie należał.

* tu mamy chyba przeoczenie ustawodawcy, bo nie wspomina się o kwotach z subkonta w takim przypadku.

Re: nowe odliczenie PIT?

wiwan / 2013-04-16 10:03
TAK, o ile są one poniesione na dojazd zbiorowymi środkami transportu i udokumentowane imiennymi biletami okresowymi.

Podstawa - art. 22, ust. 11 w nawiązaniu do ust. 2 ( w tym samym artykule ) ustawy o PIT.

Re: zamkniecie firmy, co z umowami?

wiwan / 2013-04-16 10:24
TAK. Ale nie może być zaległości płatniczych 'na' tym numerze tj. z tej umowy. Potrzebna będzie wizyta również osoby przejmującej w salonie operatora. Na ogół cesja jest płatna.

Warto (to już dla przejmującego) jednocześnie zmienić numer abonencki- dotychczasowy jest znany pewnie kontrahentom, pokutuje w bazach danych komercyjnych, brak zmiany byłby uciążliwy.

Re: Nowa zagraniczna firma

wiwan / 2013-04-16 10:34
To zależy przede wszystkim od tego jaką formę prawną (rodzaj spółki) ma stanowić firma w Polsce i od tego, czy będzie to podmiot niezależny mający tych samych właścicieli/udziałowców co obecna firma w CR, czy też będzie to oddział/filia Waszej spółki.

Na początek artykuł:

http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-spolek/oddzial-a-przedstawicielstwo-przedsiebiorcy-zagranicznego-na-podstawie-ustawy-o-swobodzie.html

oraz infolinia 'zielona linia (zelena linka) 195 24. Z Ceska +48 22 195 24

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2013-04-16 11:49
Odebrania- NIE, ale można spróbować w takiej sytuacji małego szantażu- mianowicie że poinformujecie wasz oddział ARiMR (doprowadzając do kontroli w gospodarstwie), że teść NIE zaprzestał działalności rolniczej co jest warunkiem uzyskania r. strukturalnej, a więc też i jej otrzymywania. Oczywiście musiałaby istnieć okoliczność, że owe 'rządzenie się' teścia to również jego praca, wykonywanie czynności związanych z gospodarowaniem itd.

To rzadkie przypadki, ale kilkadziesiąt rent w ostatnich latach wstrzymano, odwołania w sądach.

Podstawą do sprawdzenia na miejscu tego, co się dzieje w gospodarstwie, jest rozporządzenie Komisji (UE) nr 65/2011 z 27 stycznia 2011 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 w odniesieniu do wprowadzenia procedur kontroli oraz do zasady wzajemnej zgodności w zakresie środków wsparcia rozwoju obszarów wiejskich (Dz.Urz. UE L 25/8).

Można też próbować w zakresie tego, że przekazanie gospodarstwa niekompletnego ( bez większości maszyn ) też nie jest przekazaniem gospodarstwa wymaganym dla uzyskania r. strukturalnej.

Być może uda się więc swój cel osiągnąć samą 'groźbą' odebrania renty na skutek Waszego 'donosu' albo na skutek już samej fizycznie odbytej kontroli. Czy doprowadzi to do uspokojenia się teścia a nawet dokonania darowizny reszty maszyn- trudno wyrokować.

Proponuję kontakt z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa- oddział wojewódzki lub biuro powiatowe.

infolinia 800-38-00-84

Re: gdzie są notowania Azoty Tarnów?

wiwan / 2013-04-16 12:04
skrót 'ATT', nazwa ZAT SA.

Najnowsze wpisy