Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-31 12:29
Dwie wiadomości.

1. dobra.

Jest Pan jednym z bardzo nielicznych przypadków ubezpieczonego, który w związku ze stażem i rodzajem wykonywanej pracy w wieku 60 lat spełni warunki uzyskania zarówno e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy emerytalnej jak i e. pomostowej- z jej art. 49, gdyż Pana praca poza wykazem A z rozporządzenia z 1983 r. ma swój odpowiednik w "nowym" wykazie tj. załączniku nr. 1 do Ustawy o e. pomostowych ( pod pozycją 7 ), więc nie jest wymagana praca w tych warunkach po 2008 r.

W związku z tym, że uzyska ją Pan po 2014 r. nie ma znaczenia to, o którą emeryturę Pan zawnioskuje- wysokość będzie ta sama. W tym roku byłaby jeszcze różnica, bo e. wcześniejsza byłaby liczona w sposób mieszany tj. 80% w sposób 'nowy' + 20% w sposób 'stary'.

2. zła

W innym wątku widziałem, że szuka Pan kolegów z huty- jak rozumiem są kłopoty z dokumentacją pracowniczą/płacową.
Uprzedzam więc, że o ile zeznaniami świadków można udowodnić przed ZUS okres pracy- jako istnienie okresu składkowego przebytego do dnia 14 listopada 1991 r., o tyle nie można tego uczynić w zakresie udowodnienia zarobków ANI tego, że okres pracy był okresem pracy w war.szczególnych. Warunki te muszą wynikać ze świadectwa pracy w war. szczególnych lub zaświadczenia o pracy w takich warunkach uzupełniającego świadectwo pracy.

Re: Staż - jak obejść obowiązek zatrudnienia po stażu.

wiwan / 2014-01-31 12:44
Jak już napisano w tym wątku- ewentualny obowiązek leżący po stronie pracodawcy- organizatora wynika jedynie z umowy jaką podpisał ze starostą. W przypadku Pana wciąż potencjalnego pracodawcy- organizatora takiej umowy jeszcze nie ma. Jeśli starosta się uprze, to zapis taki też powinien regulować sytuację, gdy to stażysta zatrudnić się nie zechce. Na pewno nie może być zapisu, że w zastępstwie przyjmie na etat kogokolwiek. Jeśli już to innego zarejestrowanego w tym PUP bezrobotnego.

Poza tym to dyskusja akademicka, bo potencjalny organizator chce przeprowadzić staż i chodzi mu o staż jednej osoby, konkretnie Pana. Wie, że jednak nie zatrudni po stażu.
Konsekwencje są dwie:
- starosta to akceptuje, podpisuje umowę stażu, staż się odbywa, kończy i tyle,
- starosta nie akceptuje, umowy nie ma, nie ma stażu.

Czemu ma służyć kombinacja alpejska z oświadczaniem przez pracodawcę nieprawdy zarówno we wniosku jak i w umowie ze starostą ?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-31 13:04
Niestety.
To za słabe dowody w tej sytuacji. Niezbędne jest owo zaświadczenie od pracodawcy, albo na nowo wystawione świadectwo pracy- od pracodawcy lub jego następcy prawnego- albo kserokopie akt pracowniczych z których fakt pracy w war. szczególnych ( w tym to, że stale i w całym wymiarze czasu pracy ) wydane przez archiwum, które dokumentację przejęło, jeśli firma została po prostu zlikwidowana.

Bez tego decyzja ZUS będzie odmowna, dopiero w sądzie pracy/ub. społecznych po odwołaniu od decyzji będzie można próbować skłonić sąd do uznania innych dowodów.

Wymogi co do wniosku emerytalnego- ze strony ZUS-
"Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stwierdza zakład pracy - na podstawie posiadanej dokumentacji - w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia lub w świadectwie pracy.

W wymienionych dokumentach pracodawca powinien podać okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jej rodzaj i nazwę stanowiska pracy - ze wskazaniem odpowiedniego wykazu, pozycji rozporządzenia jak również zarządzenia resortowego. Nazwa stanowiska pracy w szczególnych warunkach, na jakim był zatrudniony pracownik wykazana w świadectwie musi odpowiadać nazwie wymienionej w wykazie aktu resortowego, nie może być niepełna ani podobna.

Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej. Na potwierdzenie okresów pracy w szczególnych warunkach w postępowaniu przed organem rentowym w żadnym przypadku nie można przedłożyć zeznań świadków."

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2014-01-31 20:20
Oczywiście mówimy o obecnym stanie prawnym :-)

Pana powszechny wiek emerytalny to nie mniej niż 66 lat i 8 miesięcy. Kolegów z tego samego rocznika, ale z innych kwartałów- odpowiednio o 1 do 3 miesięcy mniej.
Czyli kodeksowy ( art. 39 ) "okres ochronny" zacznie się u Pana dopiero w czerwcu 2015.

Niestety nie podlega Pan przepisowi przejściowemu wydłużającemu tę ochronę osobom, które podlegały mu w dniu 1.01.2013 r. tj w dniu wejścia w życie "nowelizacji 67" ustawy emerytalnej- bo miał Pan mniej niż 61 lat.

No chyba, że ze względu na okresy pracy w specjalnych okolicznościach dały Panu prawo do e. wcześniejszej lub e. pomostowej w wieku 60 lub mniej lat.

Wcześniej (w związku ze stażem wyższym niż 40 lat) w wieku 65 uzyska Pan prawo do e. częściowej w wysokości 50% świadczenia wyliczonego z Kapitału Początkowego i zwaloryzowanych składek po 1998 r. zgromadzonych na dzień ewentualnego takiego wniosku o e. częściową.

Ps. e. częściowa nie wpływa na ochronę z art. 39 KP, tj. data spełnienia warunków jej uzyskania nie sprawia, że okres ochronny startuje na 4 lata przed nią.

Re: ZUS Lata pracy i brak kapitału

wiwan / 2014-02-03 14:32
Sprostujmy- przed 1999 r. nie miała ona kapitału na koncie w ZUS, bo takich indywidualnych zapisów poza prowadzącymi DG wtedy nie było.

Do rzeczy- należy złożyć wniosek o naliczenie kapitału początkowego- formularz ZUS-KP- 1 oraz załącznik do niego kwestionariusz o okresach ubezpieczenia ZUS -rp-6. Uzupełnieniem będzie dostarczenie dokumentów na potwierdzeni okresów wskazanych w kwestionariuszu- czyli przede wszystkim świadectw pracy, dyplomu szkoły wyższej itp.
Z kolei na potwierdzenie wysokości zarobków- zaświadczenia o zarobkach od byłych pracodawców lub ich następców prawnych- najlepiej na ZUS rp-7. Mogą być stare legitymacje ubezpieczeniowe- bo kiedyś wpisywano w nie wynagrodzenia.

Czyli postępowanie jest takie, jakby mama składała wniosek o emeryturę w dniu 1.01.1999 r.

Re: Jak dostać świadczenie przedemerytalne?

wiwan / 2014-02-03 14:52
U. bezpłatnego nie wliczamy, chyba że był on związany z oddelegowaniem męża do placówki dyplomatycznej albo z powodu opieki nad dzieckiem na podstawie innych przepisów. U. wychowawczy- tak, w zależności od tego kiedy przypadł ( przed 1999, czy po 1998 ) jest on okresem nieskładkowym lub składkowym.

Zatem jeśli rzeczywiście do dnia rozwiązania umowy staż ubezpieczeniowy wyniesie min. 35 lat- spełni Pani wyjściowy warunek ( z art. 2, ust. 1, pkt. 5 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych ) uzyskania prawa do świadczenia. Kolejne- to uzyskanie i utrzymanie zasiłku dla bezrobotnych z PUP i złożenie wniosku do ZUS.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2014-02-03 14:56
Za cały. Renty rodzinnej nie* dzieli się proporcjonalnie do liczby dni spełniania warunków jej pobierania. Wystarczy 1 dzień w miesiącu kalendarzowym by renta była należna.

Oczywiście mówimy o sytuacji gdy w tym miesiącu jednocześnie będziesz uczennicą/studentką.

*obliczenie proporcjonalne miałoby miejsce, gdyby dochodziło do zastąpienia renty rodzinnej innym świadczeniem- np. rentą z tyt. niezdolności do pracy.

Re: Zmiany w OFE. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

wiwan / 2014-02-03 15:07
Nie, do 1 lutego w OFE "dziedziczyło" się tylko środki do przejścia ubezpieczonego na emeryturę.
I nie jest i nie było to dziedziczenie na zasadach takich jak w KC w przypadku zwykłego spadku.

Re: Media publiczne w Polsce. PiS przedstawia propozycje zmian

wiwan / 2014-02-03 15:11
Nigdy ? Przypomnij sobie TVP za prezesa Drawicza choćby.

Jeszcze nie tak dawno oba (bo więcej nie było) kanały TVP miały poziom taki, jak obecnie TVP Kultura.

Re: Jaka jest różnica między dochodem a przychodem

wiwan / 2014-02-03 15:32
Tylko skoro pojawia się tu ZUS i emeryt i ustawa z 27.08. 2004 i art. 82 to chodzi o zwolnienie ze składki zdrowotnej z tyt. prowadzenia DG emeryta/rencisty ją prowadzącego, jeśli :

-jego świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta:
1) uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczają-cej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
albo gdy

-jest osobą zaliczoną do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności w przypadku gdy osoba ta:
1) uzyskuje przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcz-nie 50% kwoty najniższej emerytury lub
2) opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

I tu zdecydowanie USTAWA
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (bo o nią chodzi) mówi o PRZYCHODZIE z dz. gospodarczej.

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-05 21:15
Zakładam, że chłodnia poniżej 0 st. C. i praca jest wykonywana stale w pełnym wymiarze godzin.

Zatem- prawa do e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze Pan nie uzyska, bo na dzień 1.01.1999 r. staż ubezpieczeniowy był niższy niż 25 lat. No chyba, że jednak jest- bo są nieskładkowe 5 letnie studia.

Natomiast spełni Pan w wieku 60 lat warunki uzyskania e. pomostowej- bo praca w temp. poniżej 0 st. C jest w nowym wykazie tj. załączniku do ustawy o e. pomostowych- zał. 1, poz. 35.

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-05 21:58
1. jeśli praca w war. szczególnych jest we wspomnianym już nowym wykazie, to nie jest konieczny warunek przepracowania w niej choćby 1 dnia po 2008 r. Prawo do e. pomostowej uzyskuje się na podstawie przepisu szczególnego z art. 49.

2. chodzi o to, że pracodawca nie odprowadza składki na fundusz emerytur pomostowych. Jest to składka obowiązująca od 2010 r.
Obciąża to jego- bo ZUS je w końcu wyegzekwuje, z odsetkami, może też ukarać. Ale brak składki nie wpływa na prawo pracowników do e. pomostowej, bo to nie oni są płatnikami, nie jest to ich obowiązek.

3. jeśli są problemy z emeryturami, to raczej dlatego że wraz nieopłacaniem składek pracodawca 'konsekwentnie' nie wydaje prawidłowych świadectw pracy w war. szczególnych lub zaświadczeń o pracy w war. szczególnych. Cała sprawa kwalifikuje się do sądu pracy. Natomiast zdecydowanie w sytuacji posiadania prawidłowego świadectwa pracy i spełnienia warunków ustawowych prawo do e. pomostowej jest niezależnie od tego, czy pracodawca składkę zapłacił, czy nie.

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-05 22:58
Nie, członkostwo w OFE nie jest przeszkodą.

E. pomostowa jest e. okresową tj. prawo do niej ustaje w dniu poprzedzającym uzyskanie powszechnego wieku emerytalnego i po prostu składa się wtedy wniosek o e. powszechną i przechodzi z jednego świadczenia na drugie. Część kapitałowa - czyli emerytura z OFE jest wypłacana dopiero na tej e. docelowej czyli w wieku powszechnym.

Natomiast wcześniej- na potrzeby ustalenia wysokości e. pomostowej stosuje się przeliczenie składek zewidencjonowanych w ZUS w stosunku 19,52/12,22- czyli tak, jakby do OFE ubezpieczony nie przystąpił, a więc była ewidencjonowana cała składka emerytalna, a nie pomniejszona o część, która zasiliła OFE.

Re: EMERYTURA

wiwan / 2014-02-06 11:23
Zatem "Kontrola międzyoperacyjna, kontrola jakości produkcji i usług oraz dozór inżynieryjno-techniczny na oddziałach i wydziałach, w których jako podstawowe wykonywane są prace... nie zautomatyzowane palaczy i rusztowych kotłów parowych lub wodnych typu przemysłowego wymienione".

Kiepska sprawa- bo na dzień 1.01.1999 r. nie miał przynajmniej 25 lat stażu ubezpieczeniowego (lata składkowe + nieskładkowe). A to wyklucza zarówno e. wcześniejszą z tyt. pracy w war. szczególnych ( w wieku 60 lat) jak i e. wcześniejszą z tyt. pracy górniczej w wieku obniżonym ( w jego konkretnym przypadku 62,5 lat).

Z kolei z prawa do e. pomostowej wyklucza go fakt, że po 2008 nie wykonywał już pracy w warunkach szczególnych wg. nowego wykazu (tj. załącznika 1 do Ustawy o e. pomostowych). W nowych wykazach prace w war. szczególnych dotyczą i jasno jest to nazwane pracy BEZPOŚREDNIO PRZY..., czyli nie obejmują już dozoru itp.).

Re: emerytura

wiwan / 2014-02-06 11:26
Gdzie ? Nie jest to bowiem prawdą.

Najnowsze wpisy