Forum

Komentarze użytkownika "zbigj"

Komentarze użytkownika: zbigj

zbigj / 2010-04-01 04:59
Po pierwsze NIE WYBIERAMY funduszy zrównoważonych, tylko albo akcyjne albo obligacji (lub rynku pieniężnego). Dlaczego Skarbiec Akcja czy Unikorona Akcje? Nie żeby to był zły wybór, b. dobry, zwłaszcza Unikorona, ale jestem ciekaw co spowodowało taki wybór. Najważniejsza sprawa - kiedy zmieniać - najprościej niech doradca, który zalecił HDI niech coś zaproponuje - ma przecież pieniądze - po pierwsze prowizję, po drugie jakiś ułamek procenta od kapitału, za opiekę nad klientem. Jeżeli to nie wypali, proszę o wiadomość na priv (z podanym adresem mailowym) - wystarczy kliknąć na zbigj powyżej.
Pozdr.
zbigj / 2010-03-30 11:15
Ad 1. OK, poza drobną uwagą. Nie biorę nigdy funduszy stabilnego wzrostu ani zrównoważonych. Na Zachodzie, gdzie giełda ma o wiele większe tradycje, te fundusze stanowią 5-10% wszystkich sprzedawanych funduszy. Jak powiedział mi kiedyś na szkoleniu jeden doradca inwestycyjny, te fundusze mają jedną zaletę - ładnie się nazywają. Wolę dać 50% na fundusze obligacji/rynku pieniężnego i 50% na akcje niż 100% na fundusz zrównoważony - choćby dlatego że mam wtedy mniejsze koszty. Poza tym w okresie wzrostów wolę trzymać 100% w akcjach a w okresie spadków (np. cały 2008r) 100% w funduszach bezpiecznych. Czyli reasumując, zamiast ING zrównoważonego wybrałbym np. Ideę Akcji lub Arkę Akcji - nie wiem, jakie fundusze ma HDI, ale raczej wybrałbym f. akcji.
Ad 2. Gratuluję wysokich opłat - dzięki temu spadki w 2008r. praktycznie przeminęły bez echa. Nie zgodzę się, że w przypadku produktu regularnego można nie patrzeć na rynek. Ma to oczywiście mniejsze znaczenie, ale z symulacji wynika, że właściwie od pierwszej składki warto odpowiednio inwestować - zyski w ten sposób wypracowane, lub brak strat przyniesie w kolejnych latach coraz to nowe dochody.
Ad 3. Pisząc obligacje, mam na myśli oczywiście fundusze obligacji (np. Arka Obligacji, Skarbiec Obligacji itd) oczywiście są też inne fundusze bezpieczne - tzw. rynku pieniężnego, do których również w razie bessy przenoszę pieniądze.
Ad 4. Nie znam produktu HDI, więc nie wiem, ile razy tam można przechodzić, ale to nie są jakieś wielkie ilości, dla porównania - w 2009r. przejść było 3, w 2008 tylko 2, w 2007 aż (?) 7 - czyli średnio 3-4 razy w roku, czyli nie za bardzo trzeba się napracować. Zyski na funduszach wynikają z podążania za średnioterminowym trendem. Gdy rośnie - jesteśmy w akcjach, gdy maleje - w funduszach obligacji/rynku pienieżnego. Tylko tyle i aż tyle.
Pozdr.
zbigj / 2010-03-29 18:25
Dlatego napisałem, że może niekoniecznie HDI - ale się nie upieram :) A skąd taki zysk? Z Arki, Noble Funds, Unikorony. Zysk tak naprawdę jest większy, ale już nie chciałem być posądzony o bujanie w obłokach. Sprawa jest prosta - nie wolno pieniędzy zostawić, żeby leżały. Po to mamy możliwość przenoszenia się od funduszy agresywnych do bezpiecznych i odwrotnie aby z tego korzystać. Trudne? Bynajmniej. Strategia "wpłać i zapomnij na X lat" to fatalny wybór. A wystarczyło w listopadzie 2007 przejść do obligacji i poczekać do marca 2009r. ... Ja to zrobiłem (oraz kilkudziesięciu moich znajomych) i nie straciliśmy ok. 15% w 2007r (od 2 listopada do końca roku - zarabialiśmy w obligacjach/rynku pieniężnym), ok. 50% w 2008r. - cały rok poza jednym tygodniem byłem poza funduszami akcji i przez 2,5 m-ca w 2009r. W tym roku prawie cały luty poza f. akcji.
zbigj / 2010-03-29 12:42
Na 20 lat i będzie dobrze? WIG przez 15 lat uzbierał lekko ponad 400% zysku, przy prawie 200% inflacji. Przekładając na nasze, jeżeli wpłaciłeś 15 lat temu złotówkę na średni fundusz akcyjny, to masz obecnie 1 zł+4 zł zysku=5 zł. Jeżeli np. bochenek chleba kosztował 15 lat temu 1 zł, to teraz kosztuje 3 zł (200% inflacja). Reasumując, po 15 latach, za ulokowaną złotówkę będziesz mógł kupić 5zł/3zł = 1,66 bochenka, co daje 66% zysku, co dalej daje ok. 4% zysku rocznie (ciut mniej - procent składany). Dalej uważasz, że wystarczy wpłacić i poczekać? PIENIĘDZMI TRZEBA ZARZĄDZAĆ, strategia "wpłać i zapomnij" jest jedną z najgorszych.
zbigj / 2010-03-29 12:37
Po 5 latach będziesz zadowolony (a przynajmniej nie zły) jeżeli będziesz miał tyle co wpłaciłeś a i to przy warunku, że giełda będzie szła do góry? Zgroza. Po ostatnich 3 latach powinieneś mieć co najmniej 70% zysku. No może niekoniecznie w HDI. Pozdr.
zbigj / 2007-09-03 15:21
Nie zapominajcie o siłach od-środkowych. Te najwięcej teraz mieszają. Ale my dobrze wiemy, czyjej propagandy to lep!!!
zbigj / 2007-09-03 15:19
Wiecie co można powiedzieć dobrego o Kaczyńskich? Że to nie były trojaczki.
zbigj / 2007-09-03 15:17
Powinieneś się podpisać Orwell.
zbigj / 2007-09-03 10:39
Kiwnął, kiwnął. Przecież te wszystkie obiadki z politykami ktoś musiał jeść.
zbigj / 2007-08-10 16:13
A widzisz różnicę między PRL-em a Polską pod panowaniem wiadomych braci ?
zbigj / 2007-08-10 16:12
Może. Ale przynajmniej nikt z Polski nie zrobi na siłę PRL-u, przeprowadzi reformy gospodarcze i przestanie przynosić nam wstyd na arenie międzynarodowej za teletubisiów i braci mniejszych.
zbigj / 2007-08-10 16:09
Masz rację. Wydaje ci się. To że Niemcy (z wielkiej litery) i Anglicy (to samo, polecam podręcznik j. polskiego) wyjeżdżają z powodów nie ekonomicznych ma coś udowodnić? Co to ma wspólnego z Polskim exodusem do Anglii , Irlandii i dalej? Przecież wszyscy wiedzą (może poza tobą), że wyjechali żeby lepiej zarabiać. i mieć pracę. Jeżeli chcesz na siłę udowadniać, że ponad milion Polaków (też z wielkiej litery) wyjechało turystycznie to życzę powodzenia.
zbigj / 2007-08-06 15:14
Wy to znaczy kto? Jak pisze z sensem to mądrego to i poczytać warto.
zbigj / 2007-08-06 15:13
Znowu następny PiSowiec, który twierdzi, że deszcz pada,... wiadomo kiedy. Konkrety są takie, że wizy jak były tak są i będą pod bieżącym rządem. Offset za F16 to śmiech na sali, same F16 nadają się do kapitalnego remontu albo na złom, Turcja dostaje od USA miliardy $, my za pomoc w Iraku dostajemy figę. Ale jeżeli dla Pisowców fakty nie zgadzają się z ich tezami to tym gorzej dla faktów.
zbigj / 2007-08-06 15:08
A niby dlaczego na tym portalu miałoby być cokolwiek o Powstaniu? Ja chcę tu czytać o finansach i i giełdzie a nie o historii. Uważam, że powyższe posty są od oszołomów, którzy pisza nie na temat, aczkolwiek zawsze o tym samym, więc pewne prawdopodobieństwo, że kiedyś im się uda wstrzelić w temat niby jest, pod warunkiem oczywiście, że money.pl przestanie pisać o finansach a zacznie o historii. Wejdźcie gdzieś indziej na inne fora i tam szczekajcie, OK?
do początku nowsze
1 2 3 4 5 6

Najnowsze wpisy