Forum

Komentarze użytkownika "morielf"

Komentarze użytkownika: morielf

Re: Quo vadis franku?

morielf / 2009-01-16 09:53 / portfel / Bywalec forum
Mam pytanie. Dlaczego stopy nie mogą synosić 0 (zero) procent?

Za darmo to jest tak: ja pożyczam tobie 100 zł, ty mi nie
oddajesz, albo oddajesz część. Jeżeli oddajesz 100zł to nie jest
za darmo!

Natomiast, jeżeli powiedzmy ja jestem jedyną instytucją w
państwie, która jest upoważniona do emisji pieniądza i pożyczam
Ci 100zł nawet na 1%, to skąd weźmiesz dodatkową złotówkę?
morielf / 2009-01-16 09:10 / portfel / Bywalec forum
To co liczysz, że Rosjanie nam obniżą cenę za gaz? Przecież te 400 czy ileś dolarów co płacimy Rosjanom za gaz coraz więcej nas kosztuje. Z ropą będzie podobnie.
A jakoś nie widzę opcji, żeby ceny tych surowców nie przełożyły się na ceny innych produktów.
Także myślę, że efektem osłabienia złotówki będzie inflacja, widoczna nawet w cenie sprowadzanych z chin koszulek i gaci.
morielf / 2009-01-16 08:52 / portfel / Bywalec forum

Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby upewnić się, że nie znajdą sobie bezpiecznych przystani,

czytaj: wszczepimy Ci czipa, zamontujemy kamery w Twojej toalecie, bedziemy Cie sledzic...
morielf / 2009-01-16 08:42 / portfel / Bywalec forum
Ja stawiam, że wtedy inflacja wyniesie 5% :)

Re: Schwarzenegger ostrzega: Finansowy armagedon jest blisko

morielf / 2009-01-16 08:32 / portfel / Bywalec forum
Może niech sprzedadzą Kalifornię Rosji...

Re: Niższe stopy w strefie euro

morielf / 2009-01-16 08:29 / portfel / Bywalec forum
Dlaczego stopy nie mogą synosić 0 (zero) procent?

Za darmo to jest tak: ja pożyczam tobie 100 zł, ty mi nie oddajesz, albo oddajesz część. Jeżeli oddajesz 100zł to nie jest za darmo!

Natomiast, jeżeli powiedzmy ja jestem jedyną instytucją w państwie, która jest upoważniona do emisji pieniądza i pożyczam Ci 100zł nawet na 1%, to skąd weźmiesz dodatkową złotówkę?
morielf / 2009-01-15 13:31 / portfel / Bywalec forum
Przecież bank udzielając kredytu Kowalskiemu sam się kredytuje w innym (szwajcarskim) banku. Potem jak Kowalski spłaca ratę (1500zł), to bank musi kupić za to franki. Oczywiście jeżeli frank jest wyżej bank teoretycznie "zarobi" więcej na spreadzie, bo jednak 5% od 2zł to mniej niż 5% od 3zł, ale też te 15gr jest tyle samo warte (w "twardej" walucie) co wcześniej 10gr.
Oczywiście też może być tak, że bank ma jeszcze sporo rezerw franków, które kupił kiedyś tam po 2zł, ale w momencie kiedy rezerwy się kończą bank normalnie kupuje franki na rynku międzynarodowym i nikt mu już "nowych" franków za 2 zł nie sprzeda.
morielf / 2009-01-14 20:12 / portfel / Bywalec forum
Ja zakupy rzadko robię, ale dosyć często zamawiam chińszczyznę i pizzę. Drożeje jak cholera :)
morielf / 2009-01-14 18:30 / portfel / Bywalec forum
Dzisiaj kredyt 560k, "jutro" 250k. Gorzej jak "jutro" rata 3x dzisiejsza

Re: Kolejne dane zbierają żniwo strachu

morielf / 2009-01-14 16:35 / portfel / Bywalec forum
Nic nie rozumiem...


Środa była kolejnym dniem ucieczki od ryzyka. Przejawiało się to w umocnieniu dolara wobec euro i jednoczesnym osłabieniu amerykańskiej waluty w relacji do dolara.


Jak dla mnie to właśnie amerykańska gospodarka powinna odpychać, europejska zdaje się być trochę stabilniejsza. No i ta amerykańska waluta osłabiła się do dolara? To o którą amerykę chodzi?
morielf / 2009-01-14 16:29 / portfel / Bywalec forum
A o tym to nie słyszałem... To co wtedy kraje UE robią w razie klęski żywiołowej?
morielf / 2009-01-14 13:52 / portfel / Bywalec forum
Ciekawe. To niby, że w trakcie kryzysu zaoszczędzimy pieniądze? Spójrz jak już teraz Rosja i Brazylia "wypłukuje" się z rezerw. Kryzys potrwa 1-3 lata a minie jeszcze kolejne parę zanim rezerwy wrócą do normy.
morielf / 2009-01-14 12:45 / portfel / Bywalec forum

A po zadeklarowaniu kursu wymiany NBP będzie MUSIAŁ utrzymać
kurs w ustalonych widełkach.


Co się zmieni w tej kwestii jak minie "kryzys"? Dopóki nie wprowadzimy euro to zawsze będziemy podatni na tego typy "inwestycje".

Re: Gęsicka o Palikocie: Został błazen i skandalista

morielf / 2009-01-14 11:15 / portfel / Bywalec forum
Bardzo dobrze, że opozycja "pilnuje" takich spraw i bardzo dobrze, że takie sprawy wychodzą na światło dzienne.
Natomiast to, w jakim stylu opozycja o tym mówi i w jakim stylu rząd odpowiada pozostawia wiele do życzenia.
Po pierwsze, to nawet z funduszy na lata 2004-2006 ministerstwo nie wypłaciło jeszcze całości pieniędzy. Jak podaje MRR wypłacili beneficjentom dopiero 90% pieniędzy.
Mamy rok 2009! To znaczy, że te pieniądze "gdzieś" leżą conajmniej 2 lata zanim zostaną wypłacone. Znając życie to pewnie z powodu pokręconego prawa i zacofania oraz nieudolności urzędów.
Ale jak w takiej sytuacji można oczekiwać, że teraz ta kwota będzie większa, skoro naszym urzędom zajmuje 2 lata wypłacenie pieniędzy???
Dlatego styl w jakim pani Gęsicka się wypowiada moim zdaniem pozostawia wiele do życzenia, tymbardziej, że sama się tym zajmowała i miała okazję coś z tym zrobić.

Natomiast od rządu oczekuje przede wszystkim rzetelnej informacji. Jaka kwota została wypłacona, na jaką kwotę są złożone wnioski itd. A przede wszystkim gdzie jest problem! Czy to Unia ociąga się z wypłaceniem pieniędzy, czy za długo trwa weryfikacja wniosku czy co? Natomiast na stronie MRR można przeczytać:

– Od III kwartału zeszłego roku, czyli od momentu usunięcia zaniedbań legislacyjnych, liczba umów podpisywanych z beneficjentami na nowe programy wzrasta dynamicznie – podkreśliła minister E. Bieńkowska.

Pomijam fakt, że ta wypowiedź to oczywisty "atak" na PIS, ale co ja chciałbym usłyszeć od pani minister, to gdzie był problem i w jaki sposób usunięcie go wpłynie na poprawę sytuacji.
morielf / 2009-01-13 12:05 / portfel / Bywalec forum
To normalne. Wg danych NBP Polska zwiększyła swoje zadłużenie zagraniczne o prawie 130 mld USD od 2005 roku. Nasze PKB wg szacunków IMF za rok 2008 to 669 mld USD.
Czyli na rok pożyczyliśmy średnio 43 mld USD, co daje jakieś 6-7% naszego PKB.
A teraz koniec pożyczania...

Najnowsze wpisy