Forum

Komentarze użytkownika "morielf"

Komentarze użytkownika: morielf

morielf / 2009-01-13 11:50 / portfel / Bywalec forum
Z tym dobroczynnym wpływem słabej złotówki bym nie przesadzał.
Inwestorom może się to opłacać, ale każdy inwestor wie, że tak jak szybko poszła złotówka w dól, tak szybko może pójść w górę, tymbardziej jeżeli faktycznie będzie się tu więcej inwestowało.
Natomiast nasze firmy już więcej płacą za gaz, teraz podwyżka paliwa i ciekawe czego jeszcze.
Ostatnio też pisali, że nasz eksport jest w 70% uzależniony od sprawadzanych z zagranicy towarów, więc trudno tu oczekiwać czegoś dobrego dla naszej gospodarki, poza tym że ludziom pośrednio obniżą się płace.
Co do krajów nadbałtyckich to teraz płacą cenę za szybki wzrost, przede wszystkim wzrost płac. Tak jak mieli rok - dwa lata temu wzrost PKB rzędu 10%, tak teraz maja inflację tego rzędu.
morielf / 2009-01-13 10:20 / portfel / Bywalec forum
Da się żyć... ciekawe jak długo. Jestem rocznik 81 jak wchodzę na "nasza-klase" to 3/4 moich znajomych mieszka w cośtam/Limerick, cośtam/Londyn, cośtam/Dublin, cośtam/Glasgow, cośtam/Manchester itd
Jak wrócą do "cośtam" to zobaczymy jak się będzie dało żyć.
morielf / 2009-01-13 10:14 / portfel / Bywalec forum
no to są 3 :)
morielf / 2009-01-13 10:14 / portfel / Bywalec forum
No ja widzę 2 możliwe przyczyny:
1) słaba złotówka
2) podwyżka cen prądu i gazu
3) premie dla zarządu :)

Re: Ceny paliw znowu pójdą w górę

morielf / 2009-01-13 10:12 / portfel / Bywalec forum
hmm.. a jakieś uzasadnienie?
morielf / 2009-01-12 17:51 / portfel / Bywalec forum
no tak :)
morielf / 2009-01-12 17:36 / portfel / Bywalec forum
Proszę nie generalizować. Ja na przykład kulturalnie się kłucę o swoje i nie potrzebuję do tego obrażać innych.
Chociaż fakt, że generalnie u nas z kulturą słabo. Dzisiaj w poczekalni podchodzi do mnie pan, koło 50 lat i mówi:

"Ja tu miałem być na 10:30 a nie 11:30, powiedz im (pani dentystce i pani z rejestracji), że nie będę tu siedział jak pi.da i idę w ch.j".
Czasem ręce opadają...

A tak wracając do tematu, to jak to jest. Jedni mówią, że wykorzystaliśmy tak mało inni, że mamy 3 miejsce w UE.
morielf / 2009-01-11 03:24 / portfel / Bywalec forum
Aha, i jeszcze jakbym był działaczem partyjnym PO to podałbym w nawiązaniu do Pana

srednia placa wzrosla o ponad 400 zl ,

że średnia płaca przez rok rządów PO w ciągu roku wzrosła o 250zł, czyli o 50 zł więcej na rok niż za rządów PIS :)
I pominąłbym inflację, kurs złotego oraz jaka część tego wzrostu płac przypada na sferę budżetową.
morielf / 2009-01-11 03:12 / portfel / Bywalec forum
Fakty są faktami, ale każdy może wybrać odpowiadające mu fakty i je odpowiednio zinterpretować. A co Pan na taki fakt?
Zadłużenie zagraniczne Polski (III kwartał 2005): 129mld USD
Zadłużenie zagraniczne Polski (III kwartał 2007): 207mld USD

Dodam, że zadłużenie w trakcie 4 lat rządów SLD zwiekszyło się "zaledwie" o 65mld USD. To czyż nie jest faktem, że za jakże krótkich rządów PISu zadłużenie Polski zwiększyło się prawie dwukrotnie?

W dodatku mogę przytoczyć co następuje:
Zadłużenie zagraniczne sektora rządowego i samorządowego (III kw 2005): 59mld USD
w III kw 2007: 73mld USD
w III kw 2008: 76mld USD

Fakty mówią same za siebie, w trakcie 2 lat rządów PISu polskie urzędy zwiększyły zadłużenie o 14 mld USD, natomiast po roku rządów PO zadłużenie zwiększyło się jedynie o 3 mld USD.

Oczywiście nie podaję tutaj innych faktów, które wytłumaczyłyby przyczyny tych zjawisk, tak jak Pan pomija przyczyny spadku stopy bezrobocia czy wzrostu PKB w czasie rządów PISu. Apropos stopy bezrobocia to podaję takie fakty:
w latach 2005-2007 liczba zarejestrowanych bezrobotnych w Polsce zmniejszyła się o około 1 mln osób, jednocześnie szacuje się iż liczba Polaków pracujących w UE wynosi 1.2 mln.

Puenta nr 1 jest taka, że dane makroekonomiczne należy albo analizowac w całości albo wcale.
Puenta nr 2 jest taka, że żaden polityk, nawet najzdolniejszy, nawet z PISu nie jest w stanie w ciągu 2 lat, kilkoma ustawami spowodwać żadnej istotnej zmiany w gospodarce.
morielf / 2009-01-11 01:18 / portfel / Bywalec forum
Pewnie jeszcze kredytobiorcy w PLN, bo oni lubią płacić wysokie raty no i oczywiście zwolennicy PISu, bo muszą być przeciw PO.
morielf / 2009-01-11 01:11 / portfel / Bywalec forum
bez jaj :) To juz dla mnie troche euro-hurra. Przeciez teraz tez ta nasza praca jest tansza i fakt powstaja nowe fabryki, firmy itp ale jakiegos szturmu nie widac.

Po wprowadzeniu euro zniknie jeden z najwiekszych problemow inwestorow (nie mylic czasem ynwestorami takimi jak JP Morgan), eksporterow i importerow, czyli wahania kursu na zlotowce, ktore praktycznie kazdy normalny biznes przeobrazaja w cyrk, polegajacy na spekulacji walutami.
Kazda normalna umowe na swiecie podpisuje sie w euro lub usd, natomiast Polakom placi sie w zlotowkach i nikt nigdy nie wie ile za ta prace przyjdzie mu zaplacic. A zabezpieczanie sie opcjami juz przerobilismy (tudziez wlasnie przerabiamy :))
morielf / 2009-01-11 01:01 / portfel / Bywalec forum

Gazetka Bez Napletka

nie no, powalający poziom. Sam to wymyśliłeś czy powtarzasz za kimś jak papuga?
morielf / 2009-01-09 19:10 / portfel / Bywalec forum

Tym samym stopa bezrobocia jest najwyższa od 16 lat.


to chyba conajmniej podwojna niechlujnosc :)

Re: czy mogę umieść na mojej stronie link do innej strony bez zgody właścicie...

morielf / 2009-01-08 13:17 / portfel / Bywalec forum
Szczerze mowiac, nie spotkalem sie z nikim, kto by narzekal, ze ktos inny do niego linkuje. Dzieki linkom rosnie page rank, dzieki czemu strona sie lepiej pozycjonuje, ma wiecej wejsc, wiecej kasy z reklam ;)
I gdyby grozila za linkowanie jakas konkretna kara, to nikt by nie bral udzialu w akcjach typu pozycjonowanie strony Leppera pod slowem "debil".
morielf / 2009-01-08 12:34 / portfel / Bywalec forum
Nie wiem jaki jest bilans, ale z przedsiebiorcami to jak zawsze, jedni zyskali inni stracili. Znam firmy, kilku-kilkunastoosobowe, ktore nic nie robia poza realizacja projektow za unijne pieniadze. Takze firmy, ktore wdrozyly np elektroniczny obieg dokumentow praktycznie za poldarmo dzieki dotacjom, uczelnie, ktore remontuja/buduja budynki/sale wykladowe itd.
Ale z drugiej strony mam limity dla rybolostowa i cholera wie co jeszcze, czy chocby za pare lat nasz przemysl dostanie przez ograniczenia emisji co2.

Pozyjemy zobaczymy. Ale fakt, przydalaby sie jasna informacja od rzadu (tudziez odpowiedniej instytucji) jaki faktycznie jest bilans.

Najnowsze wpisy