Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Zarabiasz ciałem? Udowodnij to fiskusowi

wiwan / 2012-02-10 13:18
Prawda.
Nie mają tu zastosowania częste opinie, że państwo zachowałoby się jak stręczyciel. Ma zastosowanie ustawa o PIT, a konkretnie jej art. 2, ust. 1 pkt. 4 -"Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy".

Za takie właśnie uznaje się przychody z prostytucji ( oczywiście mówimy o przychodach osoby prostytucję uprawiającą, nie o przychodach osób korzystających z prostytucji innych- czyli nie o przychodach sutenerów, stręczycieli i kuplerów ).
Np. Naczelny Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 3 lutego 2000 r. (sygn. akt I SA/Gd 1011/99) i szerzej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt III SA/Wa 927/07) wskazuje, że „przedmiotem prawnie skutecznej umowy w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 4 ustawy z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mogą być zachowania, które ze swej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą, lub zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Chodzi więc o czynności, które w żadnych okolicznościach i warunkach, jakie przepisy prawa przewidują dla zawarcia wolnej od wad i korzystającej z ochrony prawnej umowy, nie mogą być przedmiotem stosunku prawnego. Jest to wyłączenie o charakterze przedmiotowym, które polega na tym, iż dana czynność nie może być nawet hipotetycznym przedmiotem stosunku cywilnoprawnego”.( wyrok z 15 lutego 2008 r.).

Zatem- ten dochód jest legalny, ale w Polsce nieopodatkowany.
Niestety w przypadku jego ujawnienia- np. poprzez transakcję kupna np. mieszkania i zainteresowania się tą transakcją US- na podatniczce będzie leżał ciężar przekonania czy wręcz udowodnienia, że nie są to dochody opodatkowaniu podlegające, ale nieujawnione ( czyli np. z pracy na czarno)- a do tego US będzie dążyć, gdyż chętnie obciążyłby je karną stawką 75%, o której ustawa o PIT mówi ( art. 30, ust.1 pkt. 7). oraz grzywną z art. 54 KKS.
Potrzebne będzie np. zeznanie właściciela agencji, klientów, koleżanek " z pracy". Zagraniczność działalności i dochodu to b. komplikuje. Ale też nie ma się co dziwić, bo cały świat przestępczy w razie wpadki określa swój majątek jako dochód z prostytucji właśnie próbując go w ten sposób "zalegalizować". Niestety cierpią na tym legalne, uczciwe, jakkolwiek to dla niektórych brzmi, prostytutki.

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html

Re: Rozliczenie z bezrobotną żoną

wiwan / 2012-02-10 21:09
Nie będzie "się czepiał" .
Jasno z ustawy o PIT - z art.6, ust. 3 wynika możliwość wspólnego rozliczenia gdy jeden małżonków ma dochód (podlegający opodatkowaniu wg. skali) równy ZERO.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-02-13 12:55
Jeśli nie tylko nie pracował, ale nie miał innego tytułu do ubezpieczenia społecznego w ZUS to niestety nie.
Wymogiem jest, by śmierć nastąpiła nie później niż 18 miesięcy od ostatniego takiego ubezpieczenia.
Warunku nie musi spełnić zmarły ze stażem ubezpieczeniowym min. 25 lat. W Pani męża przypadku więc jeśli nie uzbiera się oprócz 20 lat składkowych ( praca ) 5 lat nieskładkowych ( np. studia ) to warunek nie zostanie spełniony.

Podstawa- art. 57 ustawy emerytalnej.

Re: wcześniejsza emerytura

wiwan / 2012-02-13 13:18
Tak, może Pan. Będzie to emerytura wcześniejsza z art.184 ustawy emerytalnej. Jeśli jest Pan członkiem OFE potrzebny będzie jednoczesny wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. Czyli zrezygnuje Pan z kapitałowej części emerytury.

Ps. Jak to możliwe, że od tylu lat ma Pan ten zasiłek ? To chyba jednak inne świadczenie.

Re: Nadpłata podatku PIT na konto

wiwan / 2012-02-13 13:31
Na formularzu ZAP-3, który od tego roku zastąpił NIP-3.

Tu do pobrania:

http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/zap-3,63,9525,dokument.html

Re: jak przekazac 1% swojego podatku?

wiwan / 2012-02-13 13:34
W zeznaniu rocznym jest na to osobna pozycja, np. w PIT-37- poz. 122 do 126- wykazuje się nr. KRS organizacji, kwotę, ewentualnego konkretnego beneficjenta.

Re: jak obliczyc rente rodzinna?

wiwan / 2012-02-13 13:44
Obliczyć wprost rencista rodzinny może tylko w przypadku, gdy zmarły pobierał już emeryturę lub rentę rodzinną. Bo wtedy renta rodzinna wynosi 85% ( jedna os. uprawniona ), 90% (dwie osoby uprawnione) albo 95% ( trzy i więcej uprawnionych ) świadczenia zmarłego. Bez dodatków jakie do niego pobierał.
W innym wypadku- ZUS wylicza hipotetyczną rentę z tyt. niezdolności do pracy dla zmarłego, na podstawie jego historii ubezpieczeniowej- tj. zarobków, lat składkowych i nieskładkowych. I dopiero od niej- rentę rodzinną-czyli ww 85-90-95%.

Warunków jest sporo. Po stronie zmarłego, jeśli nie pobierał w chwili śmierci świadczenia są to warunki z art. 57 do 58 , a po stronie wnioskujących- z art. 65 do 74 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Re: Wynagrodzenia w 2012 roku

wiwan / 2012-02-13 14:11
Najwcześniejsze dane będą (GUS) pod koniec lutego. Przecież pierwsze wypłaty za styczeń, a więc pierwszy miesiąc z wyższą minimalną były w piątek.

Re: Szkolenia BHP-gdzie zgłosić?

wiwan / 2012-02-13 14:16
UP nie ma nic do tego.
Pracodawca, który zamierza zatrudniać pracowników ma obowiązek, w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności powiadomić na piśmie właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności.

Szkolenie odbywa się komercyjnie- tj. musi Pan po prostu je zlecić firmie zewnętrznej. Kwestią wtórną jest to, czy przeprowadzi to ona u siebie, czy w zakładzie.

Re: Legitymacja emeryta

wiwan / 2012-02-13 14:24
Jest możliwe. Oczywiście tam, gdzie legitymację Pani otrzymała- w ZUS, ale nie musi być to fizycznie ta sam placówka. Wniosek o wydanie duplikatu, oświadczenie o powodzie wniosku - o okolicznościach utraty, i zobowiązanie do zwrotu legitymacji pierwotnej, gdyby się odnalazła.

Re: Jak odwołać się od decyzji ZUS?

wiwan / 2012-02-13 14:31
1. Przede wszystkim jest na to miesiąc od dostarczenia decyzji, którą negujemy.
2. Odwołanie może być również ustne- do protokołu, złożone w placówce ZUS.
3. Należy wskazać powód odwołania- tj. zarzuty wobec decyzji pierwotnej i wnioski w zakresie tego, co ubezpieczony uważa, że powinno być uznane, uczynione.

Re: Wszystko o rentach strukturalnych

wiwan / 2012-02-13 20:59
Większość postów jest teoretycznych tj. dotyczących bliżej niesprecyzowanej przyszłości albo dotyczy rent już przyznanych. Ostatni nabór w ramach programu/transzy 2007-2013 ruszył 1 września 2010 i trwał raptem 10 dni...
Bo środki są skromne, a chętnych sporo.

Nowe nabory, jeśli w ogóle- będą z programu 2014- 2020.

Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

wiwan / 2012-02-13 21:06
To nie jest kwestia wypowiedzenia, ale ubezpieczeń społecznych. Okres wypowiedzenia jest normalnym okresem pracy. Jeśli w jego czasie przypadnie orzeczenie o niezdolności do pracy- pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Różnica jest taka, że jeśli zwolnienie kończy się PO rozwiązaniu umowy o pracę, to od pierwszego dnia po ustaniu stosunku pracy jest to już zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS, na podstawie dokumentacji ( w tym zwolnienia ) przesłanej przez byłego już pracodawcę. Ewentualne kolejne zwolnienia- czyli kontynuujące to zwolnienie donosi się już do ZUS.
Okres zasiłkowy (tj. trwania łącznie tych niezdolności ) jest identyczny jak w czasie zatrudnienia- wynosi 182 dni, dla gruźlicy 270.

Re: Tajniki wypowiedzenia umowy o pracę

wiwan / 2012-02-14 18:53
Na dostarczenie- 7 dni od otrzymania, czyli najpóźniej 8 dnia. Chyba, że wypada wtedy dzień wolny od pracy- wtedy termin ostateczny to najbliższy dzień roboczy.

Sprawa z pracodawcą jest "zamknięta" już w dniu rozwiązania umowy- końca biegu wypoiwedzenia, mimo tego, że zwolnienie jest dłuższe.

Oczywiście ciągle mówimy o sekwencji najpierw wypowieedzenie, potem zwolnienie.
Bo oczywiście w czasie zwolnienia możliwość doręczenia mu wypowiedzenia jest bardzo kodeksowo ograniczona.

Re: Co zrobić gdy pracodawca nie płaci?

wiwan / 2012-02-14 19:02
Czytać forum- bo już to wiele razy tu padło:

Wysłać listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru wezwanie przedsądowe/ostateczne wezwanie do zapłaty z wykazaniem zaległych kwot i tytułu ( np. numeru umowy, okresów - konkretne miesiące ). Wskazać termin zapłaty np. 7 dni i sposób- np. na konto podane w umowie.
Oraz dopisek, że niewywiązanie się z tego wezwania spowoduje złożenie pozwu cywilnego o zapłatę.

Niewywiązanie się + zwrotka z poczt o odebraniu jest podstawą pozwu do sądu o zapłatę, odsetki i ewentualnie, odszkodowanie.

Najnowsze wpisy