Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-05-11 16:32
Jest coś takiego jak "renta w drodze wyjątku" przyznawana przez Prezesa ZUS w wyjątkowych sytuacjach życiowych. Ale dzieje się tak sporadycznie, bo musi być spełniony łącznie cały zestaw okoliczności:

"1. wnioskodawca jest lub był osobą ubezpieczoną w rozumieniu ustawy lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym,
2. nie spełnia warunków do uzyskania świadczenia w trybie zwykłym wskutek szczególnych okoliczności,
3. nie może podjąć pracy lub innej działalności objętej ubezpieczeniami społecznymi z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek,
4. nie posiada niezbędnych środków utrzymania.
Warunki określone w w/w przepisie muszą być spełnione łącznie, a niespełnienie nawet jednego z nich wyklucza możliwość przyznania świadczenia w drodze wyjątku.
Rozpatrzenie wniosku o świadczenie w drodze wyjątku następuje dopiero po ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy przez organ rentowy lub sąd, w zakresie ustalenia uprawnień do świadczenia w trybie zwykłym. ( czyli najpierw trzeba złożyć zwykły wniosek o rentę i uzyskać decyzję odmowną ).

Za szczególne okoliczności, warunkujące przyznanie świadczenia w drodze wyjątku, uważa się wyłącznie zdarzenie lub trwały stan wykluczający aktywność zawodową konkretnej osoby z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków. Są to przyczyny niezależne od woli strony, niezawinione przez nią, wynikające ze splotu obiektywnych okoliczności, niekiedy powiązanych z subiektywnymi, ale nie dominującymi i usprawiedliwionymi. Chodzi tu o przeszkody nie dające się usunąć, nawet przy dołożeniu maksimum sił i staranności, w kontynuowaniu czy podjęciu na nowo zatrudnienia. Muszą więc to być przeszkody - przynajmniej w jakimś czasie - nieusuwalne, eliminujące ubezpieczonego z grona pracowników w szerokim tego słowa znaczeniu.


Wymagane dokumenty

wniosek adresowany do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku, zawierający co najmniej dane osobowo-adresowe osoby ubiegającej się o świadczenie, sprecyzowane żądanie oraz podpis,

Oświadczenie o stanie rodzinnym, majątkowym i o sytuacji materialnej" (druk ZUS Rp - 15) oraz dokumenty potwierdzające stan faktyczny wskazany w oświadczeniu.

Re: Umowa na czas określony a ustawa antykryzysowa

wiwan / 2012-05-11 16:47
Tak, druga umowa przekroczyła limit z art.13 ustawy antykryzysowej. Przysługuje Pani roszczenie (przed sądem pracy) o uznanie jej za umowę bezterminową.

Bez takiego postępowania jest ona po prostu pierwszą umową z sekwencji z art.25'1 KP, zatem kolejna też może jeszcze być na czas określony. Przypominam jeszcze o kryterium nie więcej niż jednego miesiąca, tzn. dłuższa przerwa między umowami "zeruje" licznik liczby umów.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-05-11 18:31
Tak, zgodne. Renta rodzinna jest świadczeniem pochodnym - od świadczenia które zmarły pobierał, albo mógł pobierać.
Jako rencistka socjalna ciocia nie spełniła żadnego warunku z art.57-58 Ustawy emerytalnej- bo nie była w ubezpieczeniu społecznym. Jej świadczenie nie jest wymienione też wśród świadczeń uprawniających do renty rodzinnej w art. 66.

W zależności od tego, czy dzieci są pełnoletnie czy nie- tj. czy zostaną przysposobione- mogą liczyć na świadczenia z ustawy o świadczeniach rodzinnych lub pomocy społecznej.

Należy spojrzeć na to tak, że i tak przez lata ciocia skorzystała ze świadczeń ZUS mimo braku swoich składek.

Pozostaje jeszcze droga renty w drodze wyjątku, o której pisałem dziś w tym wątku 'grazynie12'...

Re: Reforma emerytur. Już głosują

wiwan / 2012-05-11 18:51
Żadna ściema. Pod 'mundur' trafia się również po studiach, albo po prostu po okresie ozusowanej pracy w cywilu. Z drugiej strony są np. okresy zawieszenia w służbie do stażu niewliczane.

Re: emerytura

wiwan / 2012-05-11 20:46
Lata pracy w sensie LICZBY tych lat ?- Będą, ale tylko w tej części wchodzącej do obliczenia kapitału początkowego. Czyli liczba lat składkowych i nieskładkowych oraz podstawa wymiaru za lata 1967- 1998.

Oraz wszystkie lata z całej kariery- ale TYLKO pod kątem stwierdzenia, czy będzie miał Pan prawo do gwarancji e. minimalnej- już Pan ma tę gwarancję i ewentualnie e. częściowej- też już ten warunek stażowy Pan spełnił.

Re: renta rodzinna

wiwan / 2012-05-14 12:25
Na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy emerytalnej.

"Prawo do renty rodzinnej nabywa również wdowa, która osiągnęła wiek 50 lat
lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu
5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w
ust. 1 pkt 2." ( czyli dzieci do renty uprawnionych ).

Przeszkodą w przypadku mamy nie jest to, że była bezrobotną, ale owa przerwa w posiadaniu orzeczenia o niezdolności.

Logika i wykładania tego zapisu jest taka, że skoro była przerwa, to dla prawa dla renty rodzinnej rozpatruje się tylko orzeczenie późniejsze, nowsze- aktualne w momencie składania wniosku o rentę rodzinną. A w styczniu 2012 roku było już więcej niż 5 lat od śmierci ojca, więcej niż 5 lat od 18 urodzin najmłodszej siostry.

Dawna niepełnosprawność "ustąpiła", mogła być podstawą renty rodzinnej dla mamy tylko w czasie jej trwania.

Re: Reforma emerytur. Już głosują

wiwan / 2012-05-14 12:34
Również trafiają do służby po studiach, mają okresy w służbie zawieszenia oraz okresy pracy cywilnej, czyli w systemie ZUS, które się do wymaganego stażu wlicza.

Żadne kłamstwo, elementarny brak zrozumienia tekstu jak i tematyki za to.

Re: o co nie wolno pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

wiwan / 2012-05-14 12:43
Artykuł na ten temat:

http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/o;co;wolno;pytac;przy;rekrutacji,20,-1,794644.html

Re: Alimenty od dziecka

wiwan / 2012-05-14 13:17
Ich obowiązek alimentacyjny wobec matki wynika z art.133, par.2 Kodeksu rodzinnego I opiekuńczego, o ile jej niedostatek nie wynika z własnego długotrwałego zaniedbania albo gdy jako matka nie wywiązywała się z obowiązków rodzicielskich wobec tych dzieci- art.144'1 KRO.

Państwo jednak nie jesteście stroną- pozew o alimenty może złożyć przedstawiciel prawny sąsiadki. Ale oczywiście służy Wam prawo do zawiadomienia policji,prokuratury o niewywiązywaniu się ich z tego obowiązku.

Re: Jaki ryczałt?

wiwan / 2012-05-14 20:48
Ta wyższa- czyli 5,5 %.

Nie dlatego, że jest wyższa, tylko dlatego że Ustawa o ryczałcie () w swym artykule 4, ust.1, pkt.3 i Pkt.4 definiuje:

#działalność usługowa w zakresie handlu - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym,
nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również
takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do
mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników,

##działalność wytwórcza - działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby,
w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez
podatnika.

Czyli podatek wg.art.12, ust.1 pkt.4, a nie wg. pkt.5 ww ustawy (USTAWA
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne),

Re: niepracujące kobiety a emerytura częściowa

wiwan / 2012-05-15 10:29
Zaznaczam, że mówimy o PROJEKCIE noweli ustawy emerytalnej, a nie noweli ogłoszonej.

Wg. niego będzie Pani mogła przejść na taką emeryturę najwcześniej w wieku 62 lat o ile Pani staż ubezpieczeniowy wyniesie min. 35 lat. Staż ten to suma lat składkowych i nieskładkowych, ale tych drugich w wymiarze maksimum 1/3 lat składkowych.

Kwestia pracy czy jej braku nie ma tu wpływu- można łączyć e. częściową z pracą. Wysokość- 50% emerytury wyliczonej na dzień złożenia wniosku, bez gwarancji e. minimalnej.

Przejście na e. całkowitą- na wniosek, nie wcześniej niż po uzyskaniu wieku powszechnego.

Re: praca na pół etatu a wymiar urlopu

wiwan / 2012-05-15 15:30
Wymiar urlopu wypoczynkowego NIE zależy od liczby nadgodzin. To dwie niezależne kwestie. Liczy się wymiar etatu z umowy o pracę.
Wymiar urlopu jest do wymiaru etatu wprost proporcjonalny.
Zatem wymiar roczny to 10 lub 13 dni.
Pracownik ma prawo do takiego wymiaru od pierwszego dnia zatrudnienia, chyba że rok 2012 jest pierwszym rokiem kalendarzowym jego pracy- wtedy nabywa prawo krocząco, z dołu, do urlopu tzw. cząstkowego z artykułu 153 KP. po 1/12 wymiaru rocznego.

Oddawanie nadgodzin w naturze- czyli udzielanie wolnego w odpowiednim wymiarze to zupełnie inna kwestia- reguluje ją art.151'2 KP:


http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-v-praca-w-godzinach-nadliczbowych/art-151

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-05-15 15:49
Złożyć wniosek o rentę rodzinną po ojcu. Oczywiście obu rent naraz nie można pobierać. Jeśli wyliczona będzie wyższa- po prostu na nią "przejść".

Zwracam uwagę, że trzeba rozważyć jeszcze to, ile osób jest obecnie uprawnionych do renty po mamie, a ile do renty po ojcu. Bo rodzeństwo, również przyrodnie itp sytuacje rodzinne.
Renta po zmarłym jest bowiem zawsze jedna, ale dzielona równo pomiędzy wszystkich uprawnionych.

No i tak, czy inaczej oprócz renty należy Ci się teraz dodatek dla sieroty zupełnej- w kwocie 367,79 zł.

Re: kiedy dodatek do emerytury?

wiwan / 2012-05-16 18:26
Wynosi on po prostu tyle ile kwota bazowa aktualna w chwili przyznania dodatku, czyli obecnie ( od 1 marca )
2 974,69 zł.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-05-16 20:55
W ZUS-ie dowolnym, ale i tak sprawa trafia do 'właściwego' tj. zgodnego z miejscem zameldowania- więc szybciej i prościej będzie w 'swoim', zwłaszcza, że na ogół coś trzeba donieść z dokumentów.
O rentę składa się nie podanie, ale wniosek na formularzu ZUS-Rp-2 + kwestionariusz Rp-6 o okresach składkowych i nieskładkowych zmarłego. Potrzebne są dokumenty takie, jakby ojciec starał się o rentę/emeryturę- jego świadectwa pracy, zaświadczenia o zarobkach (Rp-7), dyplom- jeśli skończył studia itd. oraz dokument potwierdzający to, że jesteś córką- odpis aktu urodzenia, akt zgonu.

Z netu, strony www można pobrać ww formularze, na początku trochę to przerażające.

Na dodatek dla sieroty - nie ma formularza.
Podana kwota jest brutto.

Najnowsze wpisy