Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: decyzja o wydaniu emerytury

wiwan / 2012-05-21 23:28
Do placówki ZUS po duplikat- oddziału terenowego lub inspektoratu lub biura terenowego. Może być dowolne, ale najszybciej- w placówce właściwej dla miejsca zameldowania mamy.

Inna rzecz- po co ? Naliczenie KP znalazło swoje odzwierciedlenie w decyzji emerytalnej, ta z kolei po okresie ewentualnej możliwości odwołania się od niej jest do niczego potrzebna. Mama ma legitymację emeryta, dla celów ubezpieczeniowych przy ewentualnym zarobkowaniu składa jedynie oświadczenie o swoim statusie emeryta.

Re: nowa emerytura -od kiedy?

wiwan / 2012-05-21 23:37
Jakieś konkrety ? Co niby poczujesz w 2013 roku w związku z EWENTUALNĄ zmianą w systemie ubezpieczeń tj. nowelizacją ok. 22 ustaw ???
Jesteś z jakiegoś rocznika szczególnego, emerytem wcześniejszym, mundurowcem MON/MSW ?

Zdumiewają mnie na forum Money.pl wpisy godne tygodnika "Claudia"- czy onetu.

Re: Są decyzje w sprawie emerytur i osądzenia Kaczyńskiego. Członek władz...

wiwan / 2012-05-21 23:41
Nie wiem, czy tak wygląda, bo nie ma to znaczenia. Ale twój wpis w tym wątku NIE wygląda lepiej.

Re: Darowizna w rodzinie

wiwan / 2012-05-22 00:12
Nie ma żadnego tygodniowego terminu "aneksowania" aktu notarialnego, który dodatkowo miałby skutki prawne podatkowe.

Jak napisałem wcześniej- jest możliwość drugiej darowizny lub rozszerzenia wspólności. Pierwsza podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn w tym przypadku, druga w ogóle jemu nie podlega.

Re: Umowa najmu a podatek

wiwan / 2012-05-22 00:18
Umowa najmu NIE jest wymieniona w art.1

USTAWY
z dnia 9 września 2000 r.
o podatku od czynności cywilnoprawnych

wśród czynności prawnych PCC podlegających. NIE podlega więc temu podatkowi.

Re: podatek od prezentu kiedy

wiwan / 2012-05-22 11:59
Pod względem podatkowym są to normalne darowizny.

Należy więc zgłosić w imieniu dziecka wartość każdej, która przekracza kwotę wolną dla odpowiedniej grupy podatkowej- skoro komunia- to raczej wszystkie prezenty są od grupy I i II.

W związku z tym, że ewentualne prezenty finansowe raczej były w kopertach, a nie na konto- ze zwolnienia na SD-Z2 nie skorzysta się.

Kwoty wolne to odpowiednio:
9.637 zł -
7.276 zł
4.902 zł

Skala i sposób zgłoszenia:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-05-22 22:09
Od tyłu:

1.Uzyska Pani prawo do emerytury:
wg. obecnych regulacji- w wieku 60 lat.
wg. projektu, który jest w parlamencie w wieku 4 miesiące wyższym, czyli w marcu 2014 r.

2. W związku z tym, że Pani rocznik nie ma wymogu minimalnego stażu ubezpieczeniowego- okres pobierania rent NIE zostanie zaliczony do stażu ubezpieczeniowego- co wynika z art.10a ustawy emerytalnej.

3. Do obliczenia kapitału początkowego może Pani wskazać wskaźnik wysokości podstawy wymiaru renty- bo warunkiem jest bycie na niej 31grudnia 1998 i 1 stycznia 1999 czyli w czasie wejścia nowej ustawy. To z kolei wynika z art. 174, ust.4 Ustawy.

Re: Jak otrzymać rentę inwalidzką?

wiwan / 2012-05-22 22:17
Nie wiem co to za "informacja". W procedurze rentowej najpierw uzyskuje się orzeczenie lekarza orzecznika ZUS (kwestie medyczne), potem decyzję rentową zakładu.

Od otrzymania pierwszego jest 14 dni na złożenie sprzeciwu wobec orzeczenia, co skutkuje powtórnym badaniem/oceną dokumentacji medycznej przez komisję 3osobową.

Od decyzji rentowej natomiast mamy 30 dni na odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Odwołanie, które dotyczyć będzie kwestii medycznych bez wcześniejszego złożenia sprzeciwu będzie oddalone.

Re: monitoring w miejscu pracy??

wiwan / 2012-05-23 18:31
W toalecie akurat byłby on bezprawny.
Z rejestracją dźwięku jest inaczej niż z wideo- zasadniczo wymaga ona zgody pracownika, chyba że wiąże się to wprost z jego zadaniami- np. rejestracja rozmów odbywanych przez konsultanta infolinii. Za podobną należy uznać pracę recepcjonistki.

O tym więcej tu:

http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kontrowersyjne;nagrywanie;pracownikow,206,0,210638.html

Re: OFE-jak mam wybrać?

wiwan / 2012-05-23 18:34
nie karm trolla

Re: Dla kogo renta socjalna?

wiwan / 2012-05-23 18:38
Na początek powściągnij klawiaturę. Można dorobić nie koniecznie pracą. Są inne formy zarobkowania.

Re: rezygnacja z renty rodzinnej

wiwan / 2012-05-23 18:53
Renta za lipiec- wrzesień tak, czy inaczej będzie w tej sytuacji NIENALEŻNA. Masz obowiązek powiadomić ZUS o złożeniu egzaminu dyplomowego- bo to formalnie kończy owe studia.

Moim zdaniem to, czy renta zostanie wstrzymana natychmiast, czy wypłacana będzie do wrześnie zgodnie z pierwotną decyzją zależy od tego, czy to jest dyplom licencjata, czy magisterski. Bo w przypadku pierwszym jest potencjalna możliwość, że rencista będzie szedł "wyżej" tj. na studia uzupełniające i renta za wakacje będzie należna- nie nastąpi wstrzymanie od lipca. Po magisterium z kolei można iść na inne studia, do innej szkoły, ale renta za wakacje nie byłaby należna. Nastąpi wstrzymanie.

Brak w tym pierwszym przypadku we wrześniu zaświadczenia o nowej szkole/studiach skutkować będzie decyzją zwrotu renty za te 3 miesiące. Więc mogłabyś pobierać, ale i tak z pewnością jej zwrotu.

No więc prościej jest chyba wraz z dyplomem napisać oświadczenie o braku zamiaru kontynuacji i nie bawić się w zwracanie renty. Albo po prostu wniosku o wykluczenie z kręgu uprawnionych bez wyjaśnień. ten wniosek- choćby jutro. Jednocześnie matka składa wniosek o rentę rodzinną i staje się jedyną uprawnioną.

Nie ma też powodu, by już teraz matka nie złożyła wniosku tak, by przez czerwiec były dwie osoby uprawnione. No chyba, że w maju matka nie będzie jeszcze miała 50 lat.

Re: Składki ZUS wzrosną

wiwan / 2012-05-23 19:01
Bardzo nieszczęśliwie zatytułowałeś wątek.

To, jak zwaloryzowane składki przełożą się na wysokość emerytury wg. obecnych regulacji, jak i po zmianach, które ewentualnie wejdą od 2013 r. zależy od tego, na jaką emeryturę ubezpieczony przejdzie i z którego rocznika.
Gdyż ubezpieczony przechodzący na emeryturę wcześniejszą bez względu na rocznik ORAZ na powszechną, ale z rocznika do 1948 włącznie NIE ma jej liczonej ze składek zewidencjonowanych, zwaloryzowanych. Więc tu przełożenie żadne.
Z kolei emeryt powszechny z rocznika po 1948 ma emeryturę liczoną z kapitału początkowego i zewidencjonowanych składek. Im później więc ktoś wszedł do systemu, tym większy udział w emeryturze ma ze składek zewidencjonowanych. Najbardziej więc waloryzacja przekłada się na wysokość emerytury w przypadku ubezpieczonych, którzy nie byli w ubezpieczeniu przed rokiem 1999.
wiwan / 2012-05-23 19:08
Jest to napisane przecież w tekście przewodnim do tego wątku:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/praca;w;dzien;wolny;co;za;to;przysluguje,196,0,437956.html

Nie może sam decydować, musi to być uzgodnione z pracownikiem, a w razie trudności- może być oddanie w formie finansowej.

Re: praca na pół etatu na wcześniejszej emeryturze

wiwan / 2012-05-24 10:05
To nie kwestia prawa pracy, a ubezpieczeń społecznych.

Można pracować, wymiar etatu nie ma znaczenia.

Ale:
- znaczenie ma wynagrodzenie z tej pracy, bo są limity jego wysokości, których przekroczenie powoduje zmniejszenie lub całkowite zawieszenie wypłaty świadczenia.
- warunkiem w ogóle wypłaty świadczenia jest rozwiązanie stosunku pracy (choć na dzień ) z pracodawcą u którego ubezpieczony był zatrudniony w czasie składania wniosku.

Niezależnie od powyższego- część e. wcześniejszych dla samego uzyskania do nich prawa wymaga rozwiązania stosunku pracy.

Reasumując- może taki emeryt zatrudnić się PONOWNIE u byłego pracodawcy i nie zarabiać więcej niż 70% przeciętnego wynagrodzenia- wtedy ma wypłacaną pełną emeryturę wcześniejszą.

Podstawa- art.103 i 104 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Najnowsze wpisy