Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: Praca w szczególnych warunkach a wcześniejsza emerytura

wiwan / 2013-01-01 21:55
Nieprawda. Przywołuje Pan JEDNOSTKOWY wyrok SN z 17 maja 2012 r. (I UK 399/11), z którym polemizuje Ministerstwo, bo z przepisów emerytalnych ww zaliczenie NIE wynika, i decyzje emerytalne są wydawane bez uwzględnienia tej służby do okresów pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze.

Re: emerytura pomostowa

wiwan / 2013-01-01 22:16
1. wydłużenie okresu rozliczeniowego już czasowo mieliśmy (ustawa tzw. antykryzysowa ) w prawie pracy i było ono BEZ wpływu na kwestie emerytalne.
2. wpisanie tego na stałe do KP jest jak dotąd propozycją, a nie uchwaloną nowelizacją.
3. okres rozliczeniowy ani system czasu pracy nie wpływają na staż pracy w war. szczególnych- bo wymagana w nich praca ' stale,w pełnym wymiarze'* dotyczy wymiaru etatu i niezaliczania okresów np. zasiłków chorobowych.
4. manipulowanie przez pracodawcę czasem pracy, a raczej dzieleniem etatu w ww warunkach w celu uniknięcia składek na FEP ( bo innego powodu nie ma ) jest możliwe i przy obecnych okresach rozliczeniowych i raczej marginalne.

*art. 3, ust. 4 i 5 Ustawy o e. pomostowych
oraz
art. 32, ust. 1a Ustawy emerytalnej
oraz
par. 2, ust. 1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

Re: przeliczanie wcześniejszej emerytury nauczyciela

wiwan / 2013-01-02 11:55
NIE.

Od 2013 nie ma zmiany dotyczącej prawa do przeliczenia e. wcześniejszej.

ALE przeliczenie jest możliwe tylko w przypadku nabycia nowych okresów składkowych (np. praca na emeryturze) lub "odnalezienia", udowodnienia okresów ubezpieczenia, które nie zostały uwzględnione przy ustalaniu wysokości świadczenia.

Jako nauczyciel raczej nie dotyczy Pani sprawa zaliczenia lat "zerowych" do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia na skutek braku dokumentacji płacowej.

Wraz z uzyskaniem powszechnego wieku emerytalnego- w Pani przypadku 60 lat i 5 do 8 miesięcy- w zależności od kwartału urodzin może Pani złożyć wniosek o przyznanie emerytury powszechnej- czyli liczonej na nowych zasadach, ale raczej nie będzie ona wyższa, niż otrzymywana wtedy e. nauczycielska.

Re: Jestem kobietą,w 2013roku kończę 60lat,czy moja emerytura zostanie...

wiwan / 2013-01-02 12:04
Pani powszechny wiek emerytalny to 60 lat i 1 miesiąc.

Już na 3O dni przed 9 kwietnia 2013 r. zatem może złożyć Pani wniosek o e. powszechną, czyli liczoną już z Kapitału Początkowego właśnie i składek z lat 1999 i kolejnych. Jeśli będzie wyższa- przejść na nią. Ale szanse, że będzie wyższa są małe.

Niezależnie od tego zawsze może Pani złożyć wniosek o przeliczenie obecnego świadczenia, o ile nabyła/nabędzie Pani nowe okresy ubezpieczenia- np. z tyt. zlecenia, etatu, dg. albo jeśli miała Pani uwzględnione do ustalenia podstawy wymiaru lata zerowe na skutek braków dokumentacji płacowej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2013-01-02 12:28
Czyli z ustawy o pomocy społecznej.

Przewiduje ona wstrzymanie "pomocy pieniężnej" w przypadkach skazania wyrokiem, uzasadnionego podejrzenia o jej marnowaniu (wywiad środowiskowy stwierdza np. że przepijasz itp.)

W związku ze zmianą szkoły dokonuje się tego, jeśli zmiana szkoły następuje po raz TRZECI na tym samym poziomie kształcenia- czyli np. średnia na średnią BEZ uzasadnienia.

Po prostu powstaje podejrzenie, że nie chodzi o kształcenie, ale o przeciąganie uzyskiwania świadczeń.

Jest to zapisane w art. 89, ust. 8, pkt. 2

Ustawy o pomocy społecznej.
Jeśli masz 'indywidualny program usamodzielniania' to raczej nie wynika z niego zakaz zmiany tej szkoły- co też wstrzymałoby pomoc.

Uwaga ! Jeśli nowa szkoła oprócz bezpłatnej nauki zapewnia również bezpłatne utrzymanie (jak rozumiem stołówkę i bursę) to pomoc pieniężna będzie wstrzymana. Ale takich szkół to już jak na lekarstwo chyba :-)

Re: emerytura górnicza

wiwan / 2013-01-02 13:40
No niestety- brak owych 25 stażu ubezpieczeniowego wyklucza obecnie w Pana przypadku każdy rodzaj wcześniejszej emerytury.

Oprócz bowiem e. stricte górniczej mamy w systemie e. z tyt. pracy górniczej( art. 46 w powiązaniu z art. 39 )- to ta, w której wiek emerytalny obniża się jak w decyzji zawierciańskiej ( ale nie wpływa to na minimalny wymagany staż ) oraz e. z tyt. pracy w war. szczególnych czy pomostową.

Na marne 'pocieszenie' dodam, że "nowelizacja 67" niczego nie zmienia jeśli chodzi o warunki/możliwości uzyskania jakiejkolwiek e. wcześniejszej- tak jak przed nowelizacją świadczenia te się wygaszają, bo coraz mniej osób jest w stanie wymogi stażowe i wiekowe spełnić, co po prostu wynika z kalendarza.

Rzeczywiście w obecnej sytuacji prawnej Pana wiek emerytalny to 67 lat.

E. w wieku wcześniejszym byłaby możliwa dopiero po uzupełnieniu stażu do owych 25 lat (zlecenie, DG, etat).

Rozbieżności w wyliczeniach rzeczywiście dziwne.

Tj. jeśli KP był liczony ostatnio* r. to okresy nieskładkowe powinny być identyczne, a składkowe równać się sumie okresów składkowych górniczych i pozagórniczych z decyzji zawierciańskiej.
Decyzja wałbrzyska powinna "opiewać" na staż wyższy o owe 6 miesięcy pracy i chorobowego.

* od 23 września 2011 zmieniły się zasady zaokrągleń stażu na potrzeby KP>

W ogóle wygląda tak, jakby decyzja wałbrzyska dotyczyła wniosku o e. górniczą, a zawierciańska wniosku o e. z tyt. pracy górniczej.

Re: Becikowe w 2013 roku

wiwan / 2013-01-02 13:45
Tzw. pierwsze becikowe, które dotąd było niezależne od sytuacji materialnej rodziców jest ograniczone- wprowadzono kryterium dochodowe.
Drugie becikowe- jak dotychczas jest dodatkiem do świadczeń rodzinnych- a więc dla rodzin spełniających ogólne kryteria uzyskania pomocy z MOPS/GOPS.

http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/becikowe;uzaleznione;od;dochodu;od;nowego;roku,74,0,1222730.html

Re: Czy zalegly podatek ulega przedawnieniu?

wiwan / 2013-01-02 14:37
Tak, ulega. Temat świeżo poruszony:

http://www.money.pl/forum/przedawnienie-zaleglosci-podatkowych-t3440787.html

Re: Allegro, a podatek?

wiwan / 2013-01-02 14:43
"Zapomniałaś" o kwestii 6 miesięcy od końca miesiąca nabycia danej rzeczy.

PIT jeśli już to 36.

http://www.money.pl/forum/podatek-allegro-t2520421.html
wiwan / 2013-01-02 15:41
Obie Panie NIE zrozumiały nowelizacji ulgi prorodzinnej, która w ŻADEN sposób nie zmienia zasad ulgi prorodzinnej na dzieci pełnoletnie.

Pozostaje zazdrościć 'krystynie0304' dochodów dyskwalifikujących ją z odliczenia ulgi z art.27 f ustawy o PIT na owo czwarte dziecko.

Re: emerytura górnicza

wiwan / 2013-01-02 22:15
Tak. Moim zdaniem uzyskałby Pan prawo do emerytury pomostowej z art. 49 ustawy o e. pomostowych w wieku 60 lat.
Tj. warunek 25 lat stażu i 60 lat spełnione łącznie.

Re: Umowa o prace + umowa o dzieło - student 23 lata

wiwan / 2013-01-02 23:34
To zależy od tego, ile było wypłat miesięcznych wypłaconych w 2012 r. z tyt. etatu oraz tego, na jaką kwotę opiewała umowa o dzieło.

Re: płatnik - ważne :(

wiwan / 2013-01-03 11:17
Przeglądarka pomoże. W 3 sekundy znalazłem kilka stron z wersjami demo na 60 dni, oraz płatnika w wersji 8.01.001A do pobrania bezpłatnie.

Nie wypowiadam się na temat przydatności/aktualności- nie ściągałem.

Nie linkuję, bo byłoby to skasowane przez admina.

Re: renta rodzinna zaświadczenie o kontunuacji nauki

wiwan / 2013-01-03 11:31
W takich sytuacjach Zakład przyjmuje oświadczenie rencisty o kontynuowaniu nauki z podaniem przyczyny braku właściwego zaświadczenia ze szkoły. Następnie oczywiście jak najwcześniej docelowy dokument należy donieść. Nawet bez tego oświadczenia, zaświadczenie złożone jeszcze w lutym będzie skuteczne- nie będzie przerwy w wypłacie renty. Nie jest potrzebny wniosek.

Dopiero gdyby do końca lutego nie było ani oświadczenia, ani zaświadczenia- czyli byłby pełny miesiąc kalendarzowy bez potwierdzonych uprawnień - potrzebny byłby oprócz zaświadczenia ze szkoły 'wniosek o wznowienie wypłaty renty'.

Terminy wypłat powinny być zachowane- tj. dotychczasowe zgodne z decyzją.
Nawet gdyby do tego nie doszło, przy zachowaniu ww ciągłości oświadczenia należne będzie wyrównanie renty za luty.

Re: stopa zwrotu

wiwan / 2013-01-03 13:46
Stopa zwrotu oznacza,procentowy przyrost wartości jednostki rozrachunkowej.

W tym konkretnym przypadku oznacza to, że w ciągu rozpatrywanych 36 miesięcy wartość jednostki wzrosła z 28,33 zł do 33,71.

Publikowanie stopy zwrotu pozwala porównać OFE pod względem ich skuteczności inwestowania:

http://www.money.pl/emerytury/

tam kilka okresów do porównania.

KNF publikuje stopy 36 miesięczne 2 x w roku tj. na koniec marca i września.

Stopa zwrotu jednak zawsze jest daną historyczną.

Najnowsze wpisy