Forum

Komentarze użytkownika "georg"

Komentarze użytkownika: georg

georg / 2007-12-15 02:03 / Bywalec forum
No tak, w PRL-u smieciarz zarabial lepiej od lekarza i co, zle bylo?

Re: Członek RPP: Stopy wzrosną jeszcze trzy razy

georg / 2007-12-09 13:25 / Bywalec forum
No, Noga to pewnie wie czy stopy pojda w gore...
georg / 2007-12-08 00:52 / Bywalec forum
Najwazniejsze dla konsumenta sa w koncu ceny realne, a nie nominalne. Z inflacja (wzrostem ogolnego poziomu cen nominalnych) trzeba jednak walczyc niezaleznie od jej zrodel. Inflacja to, w efekcie, podatek od trzymanej gotowki (co nie ulatwia transakcji). A szybka i, co gorsze, nieustabilizowana inflacja uniemozliwia rachunki ekonomiczne i moze nawet podwazyc caly system finansowy.
georg / 2007-12-08 00:36 / Bywalec forum
Dziekuje za komplement. W istocie, glupi nie jestem (dyplom z wyroznieniem z matematyki w Warszawie i doktorat z ekonomii w Londynie). A Wlk Brytanie tez troche znam, bo mieszkalem tam ponad 20 lat. Imigracja z Polski nie jest na dluzsza mete zadnym problemem (z Ukrainy tez nie). Najpozniej w drugim pokoleniu ci ludzie sa jak rodowici Brytyjczycy (a np. w moim przypadku nawet i w pierwszym). A poza tym, ograniczanie imigracji z kraju UE jest prawnie niemozliwe.
georg / 2007-12-06 23:56 / Bywalec forum
Skonczylem UW (matematyka) i Londynska Szkole Ekonomii i Nauk Politycznych(ekonomia). Wystarczy?
georg / 2007-12-06 23:13 / Bywalec forum
No tak, dachowki powinny sie stac nowym pieniadzem. Tylko ze kruche, ale to ma swoja zalete: nie mozna bedzie szastac pieniedzmi.
georg / 2007-12-06 01:30 / Bywalec forum
Dobrze mowi. Komentarze ponizej to zwykly ekonomiczny analfabetyzm. Niestety na ekonomii sie wszyscy znaja (jak za Stanczyka wszyscy byli lekarzami).

Re: Starcia w Rzymie - 40 rannych, ogromne szkody

georg / 2007-12-04 23:49 / Bywalec forum
Nie jestem zwykle po stronie kibicow, ale... czy tym razem policja nie zaczela, a raczej zabila, pierwsza?
georg / 2007-12-04 23:39 / Bywalec forum
Tak, oczywiscie, mowilem wyraznie tylko o podatku od
dochodu z oszczednosci.
georg / 2007-12-04 23:34 / Bywalec forum
Prosze bardzo. Gospodarka brytyjska tak rozni sie od kontynentalnych np. niemieckiej:
1. Inna struktura produktu krajowego: w brytyjskim jest znacznie wyzszy udzial uslug, zwlaszcza finansowych (rowniez tych eksportowanych); znacznie mniejszy i wciaz malejacy jest udzial przemyslu przetworczego (manufacturing).
2. Wlk Brytania ma wieksze obroty handlowe z krajami nie-UE. Zatem reaguje silniej na zmiany kursu walut, zwlaszcza dolara. (Brytyjczycy ogolnie czuja sie calkiem odrebni od kontynentu, i sa bardziej otwarci na reszte swiata.)
3. Konsument brytyjski ma wieksza sklonnosc do konsumpcji a mniejsza sklonnosc do oszczedzania. Co sie z tym wiaze, jest bardziej zadluzony (zwlaszcza pozyczki hipoteczne) i to na zmienny procent. Zatem gospodarka brytyjska znacznie bardziej reaguje na zmiany stop procentowych.
4. Konsument brytyjski gra wieksza role dla koniunktury, bo udzial panstwa (podatki) jest zazwyczaj mniejszy (choc za rzadow Labour poszedl znacznie w gore).
Az 5 min, czyli jest mi Pan winien jakies 10 zl (zamowilo sie usluge, wypada zaplacic). Prosze przekazac na fundusz pomocy sierotom lub kalekom (nie zartuje; licze na Pana poczucie honoru).
georg / 2007-12-04 20:56 / Bywalec forum
"Reżim brytyjskio-sowiecki" nie istnial. Sikorskiego zabili agenci sowieccy pracujacy w wywiadzie brytyjskim (Philby, Mclean itd). Jeden z nich (nie pamietam ktory) operowal wtedy w tym rejonie.

Re: Posłowie milionerzy

georg / 2007-12-04 09:46 / Bywalec forum
Ha ha, niezle sie ukryli. Mysle, ze posla nie-milionera to trzebaby ze swieca szukac. Co kupuje dzis milion zl w Warszawie? Jedno dobre mieszkanie.
georg / 2007-11-12 16:55 / Bywalec forum
Ja wiem. Euro ma sens wylacznie jako projekt polityczny na drodze do Federalnego Panstwa Europejskiego, do ktorego Wlk Brytania nie chce nalezec.
Rozne panstwa europejskie potrzebuja roznych polityk monetarnych, a to jest niemozliwe przy wspolnej walucie (dlatego tez unie monetarne bez unii politycznych sie dosc szybko rozpadaja).
Gospodarka brytyjska tak sie rozni od kontynentalnych, ze nie ma nawet mowy, zeby Wlk Brytania sie przylaczyla do euro. (Wiem to jako ekonomista, ktory tam pracowal ponad 20 lat.)
Zatem projekt jest ekonomicznie szkodliwy i rowniez Polska nie powinna do niego przystapic (chyba ze chce stracic bardzo wazny element swej niepodleglosci i odrebnosci).
georg / 2007-11-12 16:19 / Bywalec forum
No tak, co ja tam moge wiedziec... Jestem tylko prostym ekonomista wyksztalconym w Londynie, pracowalem tam (oraz w Rosji, Niemczech i Holandii) niewiele ponad 20 lat, znam osbiscie tylko kilku ministrow brytyjskich, holenderskich i polskich, paru urzedasow jak np. przewodniczacy Banku Angielskiego, a poza tym jeszcze tylko paru ludzi zarzadzajacych brytyjskim programem broni jadrowej... Taki sobie glupek jestem z prowincji...

Re: Będą ograniczenia w przyjazdach na Wyspy?

georg / 2007-11-03 16:34 / Bywalec forum
Tu nie chodzi o ograniczenie imigracji z UE (jak sadza autorzy ponizszych komentarzy), ale z Trzeciego Swiata.

Najnowsze wpisy