Forum

Komentarze użytkownika "wiwan"

Komentarze użytkownika: wiwan

Re: jak przeczekać do emerytury?

wiwan / 2012-06-08 23:32
A skąd taki automat, że jak warunki szczególne to brak prawa do e. pomostowej ???
Wręcz przeciwnie.

E. pomostowa jest dla tych ubezpieczonych z roczników 1949 i późniejszych, którzy pracując w warunkach szczególnych w rozumieniu rozporządzenia o tychże warunkach nie spełnił warunków e. wcześniejszej z ustawy emerytalnej, ale:
- pracował w nich przed 1999 r. oraz po 2008 roku- ale w warunkach w rozumieniu ustawy o e. pomostowych.
Albo przed rokiem 2008 w warunkach szczególnych w rozumieniu ustawy pomostowej.

Wykaz 'pomostowy' jest dużo węższy niż 'wczesny'.

Jeśli jednak nie spełni Pani tych warunków- w kilku okolicznościach utraty pracy uzyska Pani prawo do świadczenia przedemerytalnego:

http://www.money.pl/emerytury/swiadczenia_przedemerytalne/

Re: zwolnienie z pracy przed emerytura

wiwan / 2012-06-08 23:34
Zaświadczenie o zarobkach - formularz ZUS Rp-7.

Re: Kiedy wlicza się studia do emerytury?

wiwan / 2012-06-10 22:48
Sumuje się licencjat i s. magisterskie uzupełniające na tym samym kierunku.
Studia doktoranckie w wymiarze określonym w decyzji o ich utworzeniu, więc bez tego dodatkowego roku.
Czyli raczej 9 lat to maksimum.
Ps. Do 1991 w przypadku części doktoratów odprowadzano zdaje się składki- więc jest to okres składkowy w tym przypadku.

Podstawa- art.7 ust. 9 do 9a Ustawy emerytalnej.

Re: Urlop Ojcowski i zasiłek opiekuńczy

wiwan / 2012-06-11 11:39
A co to ma wspólnego z emeryturą poza odprowadzaniem składki emerytalnej na obu tych urlopach, o które akurat Pan nie pyta :-))

Pytanie kadrowe/ z prawa pracy, ale:

- tak, ma Pan prawo do 2 tygodni urlopu ojcowskiego z art.182'3 KP aż do ukończenia przez drugie dziecko 12 miesięcy życia.
- tak, ma Pan prawo do urlopu wychowawczego z art. 186 KP na pierwsze dziecko- do ukończenia przez nie 4 lat o ile ; będzie Pan miał w dniu wniosku min. 6 mc. stażu pracowniczego, a z 3 lat urlopu wychowawczego na nie przysługującego matce dziecka jeszcze coś zostanie i złoży ona wniosek o zakończenie swego urlopu. Jednocześnie możecie być tylko 3 miesiące na u. wychowawczym.

Wniosek o urlop ojcowski- min. 7 dni przed rozpoczęciem + akt urodzenia + oświadczenie, że urlop taki nie został na to dziecko jeszcze udzielony.
Wniosek o urlop wychowawczy- min. 2 tygodnie przed rozpoczęciem + pisemne oświadczenie drugiego rodzica o okresie urlopu przez niego wykorzystanym/wykorzystywanym + oświadczenie o braku innych tytułów do ubezpieczenia społecznego oraz świadczenia emerytalno-rentowego. Chodzi o opłacanie składek e-r z budżetu państwa za czas urlopu.

Ps.Są jeszcze możliwości wykorzystanie przez ojca części urlopu macierzyńskiego matki.


Wszystko na podstawie;

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem

Re: Wcześniej na emeryturę

wiwan / 2012-06-11 11:51
Jako ubezpieczony-mężczyzna z rocznika młodszego niż 1948 NIE ma Pan prawa do emerytury wcześniejszej "pracowniczej" z art. 29 oraz 46 Ustawy emerytalnej czyli wynikającej jedynie ze stażu ubezpieczeniowego i wieku.

Spełni Pan jednak po 6 miesiącach pobierania zasiłku dla bezrobotnych warunki uzyskania świadczenia przedemerytalnego z art. 2 ust. 1 pkt. 2 lub 5

USTAWY z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych.

(O ile oczywiście spełni Pan warunki uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, a potem go nie utraci- z Ustawy o promocji zatrudnienia ).

Na emeryturę powszechną przejście w wieku 65 lat i 5 do 8 miesięcy w zależności od miesiąca urodzenia.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-06-11 11:57
Tak, ponowne podjęcie nauki/studiów przywróci prawo do renty rodzinnej na takich samych zasadach jak przed przerwaniem nauki. Czyli do 25 roku życia lub dłużej- do końca roku akademickiego jeśli w jego trakcie owe 25 urodziny wypadną i będzie to programowo ostatni rok tych studiów- czyli 3 rok licencjatu właśnie.

Zasady renty KRUS-owej są w tym zakresie identyczne jak ZUS-owej, co wynika z art. 29 ust. 2 w połączeniu z art. 6 pkt. 6

USTAWY
z dnia 20 grudnia 1990 r.
o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Re: ART.86 UST.7 USTAWY O VAT

wiwan / 2012-06-11 12:19
Na podstawie ust. 1 tegoż artykułu, który jest podstawą prawa od odliczenia.

Ust. 7 definiował w jakim stopniu można odliczyć koszty użytkowania samochodu na podstawie umowy najmu, dzierżawy i podobnych.

Jednocześnie z uchyleniem ust. 7 wprowadzono nowy art. 86 a, który to reguluje.

Zatem podstawą prawną jest art.86 ust.1 wraz z art.86a.

Re: potracenie komornika z wynagrodzenia

wiwan / 2012-06-11 12:23
Nie ma się co dogadywać, bo kwestie te jasno regulują art. 87 do 91 Kodeksu Pracy i wg. nich postępować będą kadry dokonując potrąceń z wynagrodzenia.

Podstawa:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-trzeci-wynagrodzenie-za-prace-i-inne-swiadczenia/rozdzial-ii-ochrona-wynagrodzenia-za-prace

Re: wyplata zasilku pogrzebowego dla konkubiny?

wiwan / 2012-06-11 12:29
4000 zł. Tak, może uzyskać go konkubina, brak rozwodu nie jest przeszkodą.

Jedyna różnica taka, że konkubina jako nie-członek rodziny nie zawsze uzyska pełne 4000 zł, a jednie tyle na ile ma pokrycie w rachunkach, fakturach. Żona uzyskałaby cały, mając porycie tylko na ułamek tej kwoty.

Podstawa- art. 78 i 79 Ustawy emerytalnej.

Re: slub kuzynostwa?

wiwan / 2012-06-11 12:32
To forum prawa CYWILNEGO !
Opinia księdza jest bezprzedmiotowa. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy nie zabrania ślubu kuzynostwa- art.14 za wyjątkiem przyczyn z art.10.

http://prawo.money.pl/kodeks/rodzinny-opiekunczy/dzial-i-zawarcie-malzenstwa

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wiwan / 2012-06-11 20:52
Okres zlecenia oskładkowanego jest normalnym okresem składkowym, czyli do wysokości emerytury powszechnej Pana rocznika wchodzi w stawce 1,3 % podstawy wymiaru za każdy rok trwania.

Natomiast do ustalenia podstawy wymiaru wskazuje się 10 kolejnych lat z ostatniego 20 lecia lub 20 dowolnych lat. Więc niekoniecznie zarobki z czasów zlecenia weszły/ miały wpływ na wysokość emerytury, bo w innych latach zarabiał Pan lepiej w stosunku do średniej krajowej.

Nie wiem więc, o który aspekt niewliczenia tu chodzi. W zależności od tego należało się od decyzji emerytalnej wtedy odwołać, albo złożyć po niej wniosek o przeliczenie ze wskazaniem innego okresu do ustalenia podstawy wymiaru.

Re: Składki na ZUS, stawki ZUS

wiwan / 2012-06-11 21:10
Od końca-

1. wysokość stawek procentowych zależy od 2 ustaw regulujących konkretne ubezpieczenia:

czyli

USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych ( art. 22 )
oraz

USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( art.79 )

2. Wysokość stawek jest JEDNAKOWA dla wszystkich w ZUS ubezpieczonych, bez względu na tytuł ubezpieczenia (działalność gospodarcza, etat, zlecenie, umowa agencyjna, uaktywniająca itd.) ewentualnie dany przychód/dochód któremuś ubezpieczeniu nie podlega w ogóle, albo nie podlega obowiązkowo.
Wyjątek stanowią stawki składki wypadkowej- w zależności od liczby zgłaszanych przez płatnika i stopnia ryzyka- są zróżnicowane.

3. W tym roku zmieniła się stawka u. rentowego- do stycznia wynosiła 6% i stawki u. wypadkowego - od kwietnia.
4. Stawki obecne to:

s. emerytalna -19,52%,
s. rentowa- 8%,
s. chorobowa -2,45%
s. zdrowotna - 9 %
s. wypadkowa- od 0,40% do 8,12%
podstawy wymiaru ( podstawa zdrowotnego jest inna niż pozostałych ).

Pomijam składki na FP i FGŚP.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wiwan / 2012-06-11 21:22
Uzyskał Pan orzeczenie w systemie orzecznictwa pozarentowego, przez powiatowy/miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności- czyli na jego podstawie nie ma możliwości uzyskać żadnego świadczenia z ZUS.

Może być ono podstawą ulg np. komunikacyjnych, PIT, w zatrudnieniu, abonamentu RTV oraz zasiłków z Ustaw o pomocy społecznej i o świadczeniach rodzinnych realizowanych przez GOPS/MOPS
czyli głównie zasiłku pielęgnacyjnego czy dodatku do świadczeń rodzinnych.

Re: Orzekanie o niezdolności do pracy

wiwan / 2012-06-12 11:37
"Twojej" może oznaczać dwie różne sytuacje:
- tej samej sprawie, kiedy od decyzji orzecznika związanej z wnioskiem rentowym składamy sprzeciw- wtedy kolejne badanie jest już przeprowadzone przez komisję 3 osobową. Następnie można już tylko odwołać się do sądu ubezpieczeń społecznych- nie ma więc już kolejnego spotkania z tym samym orzecznikiem, sąd może powołać swego biegłego.
- kolejnej sprawie- tj. gdy składamy wniosek o rentę ponownie bez względu na to, czy doszło do ww odwołania. Wtedy można wielokrotnie- przy każdym kolejnym wniosku, zwłaszcza gdy oddział ZUS jest mały- ma mało orzeczników.

Nie ma możliwości wnioskować o innego orzecznika.
Można poza procedurą rentową po prostu złożyć na niego skargę. Im więcej ubezpieczonych to zrobi, tym większe szanse, że lekarz naczelny ZUS zarządzi kontrolę, co w razie stwierdzenia nieprawidłowości skutkować będzie utratą przez tego lekarza tej funkcji.

No i na koniec można się...przemeldować na teren działania innej jednostki Zakładu, mającej umowę z innymi orzecznikami i tam złożyć wniosek rentowy.

Re: Jak policzyć urlop?

wiwan / 2012-06-12 11:45
A czy to stoi w jakiejś sprzeczności z tym co napisałem ? I tak się to stosuje.
W tym komentarzu chodzi o to, że można zacząć studia w roku 2001, rozpocząć pracę w 2003, skończyć studia w 2005 i w roku 2006 zaliczyć staż 8 lat za studia oraz 1 rok pracy po studiach.
Czyli, że par. 2 ma zastosowanie również do pokrywania się niecałej szkoły z pracą.

Najnowsze wpisy